Napište nám

Test sluchátek RHA MA750 / MA750i

Petr Macháček 12. 05. 2014 Recenze a testy

V rámci našeho velkého testování sluchátek značky RHA jsme se konečně dostali také k nejvyššímu modelu MA750 a MA750i s mikrofonem. Ani v tomto případě nás britský výrobce nezklamal a svůj model bez potíží staví proti nejtěžší konkurenci zavedených značek Shure, Klipsch nebo Sennheiser.

Design a konstrukce

Je jedno kolik špuntů nejrůznějších značek jste už měli možnost vyzkoušet - model RHA MA750 si vás okamžitě získá svým solidním, přesným a designově naprosto bezchybným provedením. Počínaje celokovovým konektorem s pružinkou zamezující velkému ohýbání kabelu, přes bohatě dimenzovaný kabel s kovovou V-spojkou až po parádní ocelové tělo sluchátek je vše promyšleno a zpracováno do posledního detailu.

Vedení kabelu za uchem

Totéž platí i pro systém vedení kablíku za uchem. Ještě nedávno jsem podobné řešení nesnášel kvůli častému přeskakování kabelu přes ucho během pohybu, ale kluci z RHA jsou prostě dál. Nejen, že tuto část kabelu předem vytvarovali do pružného oblouku, ale jeho následující část navíc lehce zatížili plastovými závažíčky tak, aby kabel skutečně ležel za uchem a nezvedal se anarchisticky vzhůru při každém otočení hlavy. Výsledek je fantastický. Podobné vychytávky prostě ukazují, kdo u výroby sluchátek přemýšlí prakticky.

Krůček od dokonalosti

Abych ale jen nechválil – konektor je sice extra kvalitní, ale pořád rovný, tudíž se hůře skryje do kapsy spolu s telefonem. Podobně se občas peru také s kablíkem, který je sice izolován odolnou a pružnou gumou, ale zároveň hůře klouže po oblečení, takže občas trochu tahá za uši. Sluchátka přes ucho ale naštěstí z ucha nevytáhne, ani kdyby vážil kilo.

 

Výbava

Výbava modelu RHA MA750 je bohatá tak akorát. V balení najdete kvalitní pevné pouzdro na zip, podceňovanou sponu na oblečení a také krásný kovový držák s hromadou nástavců (5 párů silikonových, 2 páry dvojitých silikonových, 2 páry pěnových). Víc asi k životu potřebovat nebudete.

Varianta RHA MA750i nabídne navíc mikrofon a třítlačítkové ovládání na kabelu. To je zároveň jediný rozdíl mezi těmito dvěma verzemi. Funkčnosti všech tří tlačítek si ale i v tomto případě užijí pouze majitelé přístrojů Apple. Ostatním musí stačit Pauza / Play či přijímání hovorů.

 

Zvuk

Za trochu anonymním označením měničů jsem si toho moc představit neuměl, ale už první poslech jasně ukázal, že to sluchátka MA750 myslí s dospělým zvukem naprosto vážně. Označení “zlatý střed” neberte jako sázku na průměrnost, ale spíše ideální vyvážení mezi analytickou přesností a tolik populárním nabasováním. Zvuk modelu MA750 díky tomu netrpí analytickou nudou ani zbytečným upozaďováním všeho, co nejsou basy.

Detaily nejsou tak agresivní jako v případě sluchátek Etymotic nebo nižšího modelu RHA MA600 a spolu se zbytkem slyšitelného pásma se až neuvěřitelně blíží přirozenému zvuku živých nástrojů. V tomto směru snesou srovnání třeba i s velkými otevřenými sluchátky pro domácí poslech. Také proto se tak dobře poslouchají klidně i několik hodin. Jejich zvuk je lidskému uchu blízký a na intraaurální špunty nebývale uvolněný. Podobně přirozené je též vykreslení jednotlivých nástrojů v prostoru.

 

Komfort a praktičnost

Díky chytře vyřešenému vedení kablíku za uchem a množství nabízených nástavců není v otázce komfortu co řešit. Jediný možný zádrhel by mohlo u malých uší způsobit trochu větší kovové tělo modelu 750 oproti nižším řadám RHA. Sluchátka tak budete možná vnímat na více místech ucha, ale rozhodně nebudou nijak výrazně nepohodlná. Pro všechny případy si ale můžete sluchátka vyzkoušet v jedné z prodejen Audigo (Brno, Praha).

V disciplíně tlumení okolního hluku možná sluchátka nestačí na oválné nástavce Klipsch, ale to je možná i dobře, protože takové extrémní tlumení bývá někdy nepřirozené a v některých situacích i nepraktické. Naopak velmi praktické je nošení sluchátek přes ucho, což výrazně eliminuje přenášení rachotu pohybujícího se kabelu do uší.

 

Verdikt

Když jsem si sluchátka poprvé nasadil, neudržel jsem se a napsal kolegovi následující strohou zprávu: „Tyhle sluchátka chci!”

 

Konstrukce Uzavřená
Měniče 560.1 Dynamic
Náušníky Intraaural, silikon, pěna
Frekvenční rozsah 16 - 22.000 Hz
Citlivost 100 dB
Impedance 16 Ω
Zatížitelnost 5 mW
Hmotnost 35 g
Kabel 1,35 m s dvojitou izolací a OFC mědí
Konektor Jack 3,5 mm lomený zlacený
Příslušenství Náhradní nástavce (S x2 / M x2 / L x2), dvojitá lamela (S x1 / M x1), 2 páry nástavců z paměťové pěny, kovový držák nástavců, pevné pouzdro