Napište nám

Test sluchátek Audio-Technica ATH-PRO700MK2

Petr Macháček 11. 11. 2012 Recenze a testy

Která sluchátka by asi tak používali Armin van Buuren, Paul van Dyk nebo Tiësto, kdyby se jejich štědrými sponzory nestaly firmy Pioneer, Sennheiser či Technics? V testu jsme vyzkoušeli DJský model Audio-Technica ATH-PRO700MK2.

Která sluchátka by asi tak používali Armin van Buuren, Paul van Dyk nebo Tiësto, kdyby se jejich štědrými sponzory nestaly firmy Pioneer, Sennheiser či Technics? Co třeba zástupce profesionální řady značky Audio-Technica? Také tento výrobce má totiž v nabídce sluchátka, která se v klubu cítí jako doma, a to nejen díky jejich robustní konstrukci a slušnému výkonu. Ani jeden ze zmíněných velikánů by s nimi v žádném případě nešlápl vedle...

Design a konstrukce
Základem sluchátek PRO700MK2 jsou zcela nové měniče o úctyhodném průměru 53 mm, vyvinuté dle údajů výrobce pouze pro tento model. Je však trochu s podivem, že se tyto rozměrné měniče skrývají v relativně malých mušlích, které u většiny testovaných dobrovolníků dosedají na okraje uší, místo aby je celé obejmuly.
Pokud jde o vzhled sluchátek, stejně jako v případě každého správného nářadí pro profesionály, také zde je funkce jednoznačně nadřazena designu. Sluchátka nejsou v žádném případě ošklivá, ale jejich střízlivý design hraje možná až příliš na jistotu. Kombinaci kvalitních plastů a příjemné koženky oživuje snad jen stříbrný kroužek okolo náušníků.
Bystřejší oko si možná všimne robustního připojení kabelu ke sluchátkům. Ve skutečnosti se jedná o šroubovaný konektor, který umožňuje výměnu kratšího rovného kabelu za delší spirálovitý (rovněž součástí balení). Ať už jsme tedy sluchátka používali s přenosným zařízením nebo “u pultu”, vždy jsme měli k dispozici odpovídající kabel.
Pokud jde o možnost skládání, umožňují sluchátka klasické “polámání” dovnitř oblouku i vyklápění o 50° / 90°. Velice pevná konstrukce navíc bez reptání snášela i rychlé změny monitorovacích poloh, a to klidně i jednou rukou. Tvrdé životní podmínky klubů budou pro tento model skutečným domovem.

Zvuk
Stejně jako u studiového modelu M50 potěší i v tomto případě velmi slušná neutralita a přesnost, nicméně specifické určení tohoto modelu s sebou přináší i několik odlišností. Coby model určený do hlučnějšího prostředí tak ve srovnání s modelem M50 klade například větší důraz na basové pásmo. Zároveň však nezní v nejvyšších frekvencích tak ostře. Výsledek působí masivněji a o něco lépe si rozumí s vyšší hlasitostí. Cílení na DJing a obecně elektronickou hudbu je z jeho charakteristiky jednoznačně cítit. Třeba takové “rozbíjení atomu” v podání Massive Attack slušelo modelu MK2 dokonale. Hodně suverénně byla reprodukována také instrumentálně bohatá poslední deska Gogol Bordello. Pouze v případě některých metalových nahrávek bylo cítit, že cenou za větší objem basů je částečně jejich menší údernost a konkrétnost. V takových chvílích měl navrch opět chirurgicky přesný model M50.

Komfort
Konstrukce sluchátek určených pro DJing představuje v oblasti komfortu vždy  trochu oříšek. Taková sluchátka totiž ve skutečnosti nikdy nezůstávají na hlavě beze změny dlouho. Zato se od nich očekává slušná stabilita a izolace od okolí. Nejjednodušším řešením takových požadavků je pevnější obepnutí uší a přesně to také model PRO700MK2 dělá. Nehraje si tedy na žádného poslechového maratonce, ale uši ani vyloženě nedrtí. Pokud byste přesto toužili po větším pohodlí a nechcete se přitom vzdát jiných výhod tohoto modelu, nabízí se hned dvě řešení. Výrobce totiž potvrdil, že je možné hliníkovou výztuhu oblouku částečně narovnat, čímž se významně sníží celkový přítlak. Druhou možností je použití jemnějších náušníků z modelu M50, které by mělo být možné objednat u výrobce samostatně.

Verdikt
Poctivý pracant s výbornými předpoklady pro profesionální DJing
 
SPECIFIKACE

Konstrukce Uzavřená
Měniče 53 mm, neodymové magnety
Skládací konstrukce ano
Frekvenční rozsah 5 - 35 000 Hz
Citlivost 106 dB / mW
Impedance 38 Ω
Zatížitelnost 3500 mW / 1 kHz
Hmotnost 305 g
Kabel 1,2 m rovný a 1,2 m - 3 m spirálový
Konektor Jack 3,5 mm přímý zlacený
Redukce Jack 6,3 mm zlacený