Napište nám

Test referenčních in-ear sluchátek Westone W80

Petr Macháček 07. 06. 2017 Recenze a testy


  

Jako by nestačilo, že se dosavadní nabídka značky Westone zastavila až na cenovce 30 tisíc a úctyhodných šesti měničích v případě modelu W60. Asi to opravdu nestačilo a tak tu máme novou vlajkovou loď, model W80. Cenovka se zvyšuje na 40 tisíc a měničů je samozřejmě 8. Bude to už stačit?

Na čem testujeme: Astell AK70, Astell KANN, Westone W60, Grado GR10, Shure SE846
  

Design a konstrukce

Na designu a celkové konstrukci dělníci z Westone už roky mnoho nemění. Ostatně nemají ani důvod. Jejich produkty si s designem příliš hlavu nelámou a konstrukci s odpojitelnými kabely už bezpečně prověřil čas. Pokusy o "designové prvky" v případě barevných krytek navíc dopadají přinejlepším rozpačitě. Přesto mě ale model W80 na první pohled něčím překvapil. Byla to jeho velikost. Oproti modelu W60 s šesti měniči jsou totiž ve všech směrech kromě délky překvapivě menší. Nacpat 8 tlakových měničů do tak malého a kulatého těla, to už je na velkou poklonu!

Z poklony se ale musím rychle narovnat do přísného pozoru, protože se blíží téma kabelu, kde Westone překvapivě zadrhává. Základní kabel s třítlačítkovým ovládáním už jsme řešili vícekrát a není k němu příliš co dodat. Snad jen že není za uchem tvarovatelný, což je trochu škoda. Nově je ale přibalený i stříbřený splétaný kabel ALO Audio Reference 8 a byť jsou jeho zvukové vlastnosti vynikající, konstrukčně mu k dokonalosti leccos chybí. Tak předně je při pohybu hlasitější než starší EPIC. Je ale také méně poddajný a po připojení nedoléhá obal konektorů MMCX dokonale ke sluchátku. Stejně jako dříve EPIC se navíc ani ALO nezatěžuje něčím tak obyčejným, jako jsou pružné přechodky z kabelu do konektoru.
  


  

Alespoň že výbava je u Westone tradičně plná, až překypující. Tvrdé plastové pouzdro nahradilo milejší skořepinové potažené látkou a na svém místě je i nekonečná sada silikonových a pěnových nástavců. To vše včetně dvou kabelů a čistítka je navíc zabaleno ještě ve větším pevném pouzdře - to aby se vám všechny ty kloboučky a drátky doma nerozutekly, jakmile vyhodíte krabici. Chytré, praktické a hlavně odpovídající ceně.


  

Zvukové představení

V úvodu jsme nechali v prostoru viset trochu ironickou otázku, jestli bude 8 měničů nového modelu stačit. Praxe nám totiž ukázala, jak zavádějící mohou být v tomto směru marketingové svaly. Jenže zvuk nových Westone W80 jako by chtěl dokázat opak. Je totiž skálopevný, jistý a snad dokonale vyvážený. Jinými slovy, ukázkově referenční. Po několika dnech mu stále není mnoho co vytknout. Možná tak trochu profesorský přístup daný jeho neutralitou a menší ochotou nadchnout na první našlápnutí, ale co jiného se dá čekat od reference za 40 tisíc. Určitě ne rozšafný navoněný zvuk, který hned na prvním rande tahá z rukávu pugéty a vypouští k nebi bílé holubice.

Westone W80 je v každém ohledu referenčním bodem světa in-earů. A to právem. Neříkám, že se od něj vaše osobní preference při běžném poslechu nemohou v určitých směrech odklánět, ale to nic nemění na tom, že je zvuk W80 dokonale fixovaný v samém středu vesmíru. Akustického samozřejmě. Přesné dávkování výšek, středů a basů je přitom jen začátkem celého představení. Stejně obdivuhodná je i povaha jednotlivých složek zvuku. Detaily jsou velmi precizní, ale nikdy ostré nebo zbytečně dominantní. Středy nejen že zní opravdově, ale jejich tonální čistota je na poměry in-ear sluchátek fantastická a snese srovnání i s modely JH Audio Angie II nebo Layla II. Basy určitě nemají tak výsadní postavení ani takovou razanci jako u SE846 nebo Westone W60, ale jsou dávkovány skutečně precizně, mají dostatečnou hloubku i potřebnou ochotu kopnout.
  


  

A potom je tu ještě disciplína, ve které vám W80 vyrazí dech nejvíc. Podání prostoru. Je jedno k jaké ose přiložíte pravítko, abyste onen imaginární prostor změřili, protože vám skoro vždy bude připadat krátké. V šířce, hloubce i separaci nástrojů jsou W80 skutečně famózní a velmi rychle dávají zapomenout na jejich drobné rozměry i staršího bráchu W60.

Pokud tedy hledáte referenční zvuk do ucha, nemáme lepší model, který bychom vám mohli aktuálně doporučit. W80 jednoduše vládnou všem. Shure SE846 mají stále vydatnější a údernější bas, ale ani zdaleka nejsou tak dobře vyvážené a už vůbec nezobrazí nahrávku s takovým rozlišením, jako W80. Grado GR10 sice v rozlišení neztrácejí a mají i podobně krásné středy, ale jejich zvuk není tak plný, což se projevuje hlavně příliš lehkými basy. Podobný problém mají i Etymotic ER4. Plnost, vyváženost a perfektní bas naopak nechybí modelům AK Angie II nebo Layla II, ale jejich měkké ladění rozhodně nesedí každému. Ve srovnání s W80 jim chybí hlavně jiskra v detailech a lepší rozlišení.

Pokud ale posloucháte více srdcem, žádnou dokonalou referenci nehledáte a basová linka vámi musí zatřást, můžete nějakou tu tisícovku ušetřit a své nahrávky svěřit do rukou šesti měničů modelu W60. Ten sice rozhodně není tak neutrální a jeho projev nemá tak vysoké rozlišení, ale jeho plnější bas a měkčí podání umí více chytit za srdce. Není tedy lepšího či horšího modelu. Záleží pouze na tom, co od zvuku očekáváte. W80 jsou dokonalá reference roku 2017. Se vším, co k tomu patří.
  


   

Jak zní v podání Westone W80 naše oblíbené desky:

Lorde - Pure heroin (FLAC 96/24)
› Po všech stránkách kromě slabšího dunění basů je poslech dokonalým požitkem. Božské vokály!

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
› Úžasné podání prostoru a identifikace nástrojů. Na malé špunty má orchestr slušnou velikost i váhu, ale ještě lépe mi nahrávka chutná s modelem W60.

Steven Wilson - Hand Cannot Erase (FLAC 96/24)
› Referenční poslech referenční nahrávky, možná trochu technicky chladný, ale zároveň bezchybný.

Sting - The Last Ship (FLAC 96/24)
› Dokonalá shoda s charakterem W80. Velká zvuková pohoda, na které nepotřebujete nic měnit.

System of a Down - Toxicity (FLAC 96/24 vinyl rip)
› Nemilosrdné zobrazení kytar i vokálů včetně šumu vinylové nahrávky. Kytary znějí absolutně živě a nefiltrovaně. Rozhodně velký zážitek.


  

Komfort a praktičnost

Jak dostat do jednoho ucha 8 měničů a přitom netlačit, nevypadávat ani nepůsobit jako z jiné planety. Jestli si s touto rovnicí někdo s přehledem poradil, tak rozhodně chytré hlavy z Westone. Nejen že oproti modelu W60 ještě zmenšili tělo sluchátka, ale nijak nenavýšili ani jeho hmotnost. Sluchátko tedy opět dokonale mizí v uchu a po správném natvarování kabelu v něm taky bez potíží drží. Někdy sice po chvíli vnímám v levém uchu jeho hranu (což u W60 paradoxně nenastalo), ale je to celkem drobnost, která po čase spíše ustupuje, než že by více vadila. Navíc se zde projevuje extrémní individualita každého posluchače.
  


  

Nejen po stránce komfortu, ale i každodenní použitelnosti a příjemné nenápadnosti patří W80 mezi nejlepší super-ineary na trhu. Pokud ale se sluchátky častěji chodíte, vsadil bych přeci jen na kabel s ovládáním nebo starší EPIC, které je absolutně nenápadný. ALO zkrátka při pohybu trochu víc šramotí (stále ale minimálně ve srovnání s kabely vedenými od ucha přímo dolů).


  

Verdikt

Dost možná nejlepší referenční in-eary, které na trhu v polovině roku 2017 najdete. Jejich zvuku nelze vyčíst nic kromě menšího zápalu a líbivosti. Ani jedna z těchto vlastností ale není v popisu jejich práce. Pokud se tedy chcete více bavit, berte klidně model W60 a budete nadšení. Pro všechny milovníky dokonale přesného zvuku je tu ale jasná jednička, model Westone W80.

   

     
 
  • vynikající referenční zvuk od in-ear monitorů
  • nejen dokonale vyvážený, ale i skvěle poslouchatelný model
  • ještě menší rozměry než W60
  • a tudíž i velmi komfortní poslech
  • opět prvotřídní výbava
     
  • pro běžný poslech bych bral klidně i kousek basů navíc (podobně jako W60)
  • nedoléhající kabel ALO
  • lehce rachotící kabel ALO při pohybu