Napište nám

Test prémiových sluchátek Beoplay H6 2. generace

Petr Macháček 14. 02. 2017 Recenze a testy

Oblíbenost sluchátek Beoplay letí strmě vzhůru, jako by chtěla ještě dnes dosáhnout oběžné dráhy a my jsme hodně zvědaví, jestli za to může čistě jejich precizní zpracování a mistrovský design, nebo je zatím něco víc. Třeba podobná akustická kouzla, jakými vládnou i designové reproduktory této značky...


   

Na čem se poslouchalo: Astell&Kern AK70, Beyerdynamic A200p, Beoplay H8, Momentum 2, Jays u-JAYS a další
 

Design a konstrukce

První generaci modelu Beoplay H6 mám spojenou se samými příjemnými pocity. Sluchátka patřila k tomu nejlepšímu, co náš obchod ve své době pro běžné nošení nabízel a to nejen kvůli zvuku, ale také pro jejich dokonalé zpracování, slušný komfort a pětihvězdičkový design Bang&Olufsen. Bohužel už nemám žádný kousek po ruce, ale jsem si skoro jistý, že se na pohled ani na dotek od druhé generace příliš neliší. Chtělo by se říci naštěstí, protože tak poctivě vyrobených sluchátek už na světě mnoho není.

Beoplay H6 prostě patřila a patří mezi nejkrásnější sluchátka na světě. Jednoduché tvary kruhových mušlí a kovových kloubů nádherně propojují eleganci s moderními křivkami, a přestože zůstávají sluchátka jako celek za každé situace decentní, jejich design nepřestává elektrizovat vzduch. Bez mrknutí oka mu potom odpustíte i části mušlí z plastu, zvláště když vše okolo je bez výjimky kovové nebo kožené. Platí to i o náušnících, které sice nejsou ani tentokrát stoprocentně “ucho-obklopující”, ale jejich kůže je snad ještě příjemnější než u první generace. Velké uši budou nicméně s vnitřním průměrem opět trochu zápasit. Navíc je škoda, že jsme s druhou generací přišli o jejich charakteristickou zelenou výplň na vnitřní straně. Tak nějak to patřilo k výsadnímu postavení modelu H6.
 


 

Zhola nic se naproti tomu nezměnilo u odpojitelného kabelu. Jeho příjemný povrch i šikmé napojení do libovolné mušle prostě nestárnou a stále patří mezi nejlepší řešení na trhu. Snad jen přechodky na obou koncích by mohly být plynulejší, aby kabel v ohybech tolik netrpěl. Zvláště to platí u delšího konektoru Jack, který bude ve většině situací v kapsách trčet jako anténa, na kterou už možná chytíte i silnější frekvence rádia.

Pozitiva konstrukce: vše důležité je z kovu a kůže, náušníky vyměnitelné
Slabá místa konstrukce: přechodky na obou koncích kabelu, kabel vedený uvnitř mostu

 

Zvukové představení

Sluchátka Beoplay H6 první generace rozhodně nepatřila mezi žádné super-basové hráče. V kontextu tehdejší konkurence jsem je vnímal jako nečekaně “rovné” a řekněme věrné modely. To druhá generace se s tím nemaže a především v basech citelně přitlačila na pilu. Je to trochu škoda, protože tím sluchátka lehce ztratila na univerzálnosti a zařadila se více mezi navoněné modely laděné spíše pro aktuální hitparády. O kolik vyváženěji ve srovnání s nimi potom zní Momentum 2 nebo ATH-MSR7. I tak ale platí, že je výsledné ladění H6 II hodně příjemné. Drtivá většina mých oblíbených desek zní totiž v nových Beoplay fantasticky - už zdaleka ne tak věrně a neutrálně, ale za to podmanivěji a energičtěji.

Marná sláva, mozek se trochu brání, ale srdce se při nasazení nových H6 prostě pokaždé usměje. Nové ladění sází jednoznačně na krásu a tu dnes nejokázaleji demonstrují razantní basy a naleštěné detaily, se kterými přirozeně roste také dojem vzdušnosti. Pravda, basy už zdaleka nejsou nejrychlejší na trhu a díky uzavřené konstrukci se trochu rozplývají také jejich přesné okraje, ale mají za to úžasnou schopnost nakopnout a udeřit jako pořádné sloupové bedny v obýváku. Středobasy jsou lehce zasažené kelímkovým efektem uzavřených mušlí, ale protože jsou středy obecně za zbytkem zvuku trochu zatažené, jindy nepříjemný efekt zůstává u Beoplay vcelku nenápadný.

 
 
Beoplay H8 (vlevo) a H6 II (vpravo)
 

Jak zní v podání Beoplay H6 II naše oblíbené desky:

Lorde - Pure Heroin (FLAC 96/24)
› Pro tuto hudbu byla sluchátka stvořena. Zvuk je mocný, jiskřivý a zábavný.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
› Na orchestr možná až příliš hřmotný bas na úkor přirozených středů. Ale jako filmový doprovod jízda.

Steven Wilson - Hand Cannot Erase (FLAC 96/24)
› Překvapivě velký zážitek s možná trochu přehnanými detaily, ale i s rockovou schopností nakopnout.

Sting - The Last Ship (FLAC 96/24)
› Tady je znát, že je basu opravdu dost, ale chybí mu přísnější ruka.
› Náročná deska vs. méně kultivovaný projev H6.

System of a Down - Toxicity (FLAC 96/24 vinyl rip)
› Tohle není úplně doména H6. Basa potřebuje jasnější obrysy a kytary výraznější středy.
› Poslech má ale na druhou stranu opravdovou šťávu.
 

 

Komfort a praktičnost

Srovnání s první generací “šestek” se táhne jako červená linka celou recenzí a nejinak tomu bude i v této kapitole. Bohužel už nemám přímé srovnání, ale s několika lidmi jsem se shodl, že nám první generace na uších seděla lépe. Aktuální verze jako by měla geometrii naladěnou podle jiné hlavy, takže se její náušníky opírají větší silou nad uchem než pod ním, kde mají tendenci nedobře těsnit. Opravdu jemné kožené polstrování to sice po chvíli částečně zachraňuje a nechává náušníky lépe dosednout, ale první dojem je prostě horší. Přitom by stačil jen o malinko větší rozsah vertikálního naklánění mušlí. Celkový komfort nošení je tedy v dané kategorii spíše průměrný, ale mohl by být lepší, kdyby byl alespoň trochu nižší přítlak. Bez něj by ale už sluchátka kolem uší netěsnila vůbec.

Plný komfort bez unavení uší a hlavy (citlivý posluchač): 1:15 h, v rámci kategorie průměr
 


 

Z pohledu praktičnosti a každodenního používání jsou Beoplay H6 hotový poklad, který budete mít vždy rádi po ruce. Jejich povrch používáním nestárne, ale získává krásnou patinu, konstrukce je na hlavě celkem nenápadná, takže se s Beoplay nebudete stydět vyjít mezi lidi – ba naopak! – a zacházení se sluchátky je naprosto přirozené v každé situaci. Nikde nic neskřípe, nezadrhává, ani nepřekáží. Naopak jsou tu drobnosti, které používání ještě zpříjemňují. V první řadě je to možnost snadného sdílení hudby do dalších sluchátek připojením k “šestkám”. Hlavně při cestách s přáteli je tato intuitivní funkce doslova k nezaplacení. U sluchátek nad 5000 Kč navíc už člověk přemýšlí také o údržbě, což je v případě Beoplay H6 celkem příjemná starost, protože jak kabel, tak kožené náušníky jsou snadno vyměnitelné (náušníky zatím nejsou v nabídce, ale snad se to časem změní!).


 

Verdikt

Už ne tak věrná a rovná v celkovém podání, ale o to emotivnější a zábavnější s každou vaší oblíbenou nahrávkou, taková je druhá generace Beoplay H6. Konstrukce je pořád absolutně spolehlivá a její design patří jednoznačně na úplný vrchol současné nabídky univerzálních sluchátek.
 

     
 
  • nejlepší design, zpracování i materiály v této kategorii sluchátek
  • opravdu šťavnatý zvuk, který umí ozdobit většinu nahrávek
  • dobrý odpojitelný kabel
  • možnost sdílet hudbu na druhá sluchátka
  • odklon od vyváženého projevu k větší dravosti a líbivosti
  • trochu pomalejší bas
  • geometrie sluchátek nemusí dobře sedět každému