Napište nám

Test přehrávače iBasso DX90

Petr Macháček 07. 07. 2014 Recenze a testy

Na scénu vymazlených kapesních přehrávačů nejvyšší třídy přichází nový dravec jménem iBasso DX90. Jak si tato novinka na českém trhu poradí s přímou konkurencí Fiio X5 či Astell&Kern AK100?

 

Zlatá střední cesta designu

Na rozdíl od trochu výstřednějšího a nápadnějšího Fiio X5 sází iBasso DX90 na čistý design, se kterým uděláte dobrý dojem pokaždé, když přehrávač položíte na stůl. Tvarově se přístroj hodně podobá přehrávačům Astell&Kern, ale jejich extrémní purismus příjemně obohacuje třemi tlačítky na přední straně, které výrazně usnadňují základní obsluhu (Vzad, Play, Vpřed). Fiio sice nabízí ještě příjemnější kruhový ovladač, ale čtveřice zmatených tlačítek rozmístěných kolem něj strhává vedení opět na stranu přehrávače DX90.

Zcela v duchu nejvyšší třídy přenosných přehrávačů je tělo DX90 vyrobeno z velmi kvalitně zpracovaného kovu. Jedinými výjimkami jsou výplň rámečku a dolní část zad, u nichž byl kov nahrazen příjemným matným plastem. Všechny části k sobě krásně sedí a konstrukce je celkově pevná jako skála. Pokud máte přeci jen strach například z nechtěných pádů, může leccos zachránit přiložené silikonové pouzdro. Kromě pádů byste si však měli dát pozor také na trochu překvapivé rozmístěné konektorů na přístroji. Občas se mi totiž stávalo, že jsem sluchátka připojil ke koaxiálnímu výstupu na horní hraně, zatímco ta správná zdířka se ukrývá na hraně dolní.

 

Ovládání a používání v reálném světě

Ovládání přehrávače iBasso DX90 kombinuje dotykový displej s hardwarovými tlačítky. Rozlišení displeje sice není nejvyšší a ve srovnání s moderními telefony celkem zaostává, ale pro běžné použití naprosto stačí. Přeci jen se jedná o hudební přehrávač a ne telefon, na který se díváte skoro pořád. Oproti mnohým telefonům ale naopak potěší rychlost procházení veškerých menu i uložených souborů. Velkou výhodou dotykového ovládání je možnost přímého skoku na určité místo ve skladbě, ale pohodlné scrollování prstem se hodí také při prohledávání delších seznamů skladeb. Naopak trochu rychlejší by mohla být změna hlasitosti, ale to už je daň za její jemné odstupňování, které je ve výsledku mnohem důležitějším parametrem. Třeba při usínání je možnost přesného nastavení velmi nízké hlasitosti často k nezaplacení.

Pokud jde o výdrž baterie, hráli jsme klidně i na hladových sluchátkách Beyerdynamic T1 a 6 h provozu nebyl pro přehrávač žádný problém. Dá se očekávat, že běžně zvládne i delší dobu, ale velký vliv na to bude mít vždy také doba zapnutí displeje. Pokud jsem nosil přehrávač volně v kapse – což bylo opravdu často – ocenil jsem znovu výrazná tlačítka na přední straně, která člověk nahmatá nejen poslepu, ale když je potřeba, tak i přes tenčí látku. iBasso DX90 jsem používal v silikonovém pouzdře, takže jsem s ním zacházel opravdu bez obav a přirozeně, jako bychom spolu obešli svět dvakrát dokola.

 

Zvuk jako dělaný pro náročné ucho

Není toho vlastně moc, co by se dalo o zvuku přehrávače DX90 napsat. Je to ale hlavně tím, že prostě hraje přesně tak, jak byste v této kategorii čekali - tedy naprosto věrně v každém detailu, s důrazem na přesnou lokalizaci všech zvuků a především přísně neutrálně. Jeho přínos oproti levnější přehrávačům je také v tom, jak dokáže zvuk krásně pročistit a vyjasnit. Z basových chomáčů se stávají příjemně vykreslené nástroje s jasnou tváří a pocitově pomalé údery bicích získávají výrazně na dynamice.

V přímém srovnání s Fiio X5 byl rozdíl opravdu neznatelný. Mnohem větších rozdílů ve zvuku v každém případě dosáhnete připojením různých modelů sluchátek. My jsme během testování zkoušeli AKG Q701, Audio-Technica ATH-AD900x a Shure SE315. Díky dostatečnému výkonu a funkci Gain si iBasso poradilo bez problémů se všemi modely s dostatečnou dynamikou. Pouze v porovnání s násobně dražším Astell&Kern AK240 chyběla trochu šířka prostoru a výraznější vtažení do děje.

 

Sázka na jistotu

Samozřejmě, že vnímání takto malých rozdílů je už extrémně subjektivní disciplína, ale přesto si troufám tvrdit, že vám bude zvuk modelu DX90 sedět. Zní totiž lidskému uchu neskutečně přirozeně, nijak technokraticky ani chladně analyticky. Přináší ohromné množství detailů, ale nepřekrývá jimi ani hlavní zvukovou masu v pozadí. Vyváženost, živost a detailnost, to jsou zřejmě nejdůležitější vlastnosti přehrávače iBasso DX90.

 

Obsah balení

USB kabel, koaxiální kabel, zahořovací kabel, silikonový obal,
fólie na displej.
 

Specifikace

Linkový výstup         
Frekvenční rozsah   17 Hz - 20 KHz (+/-0.1dB)
Odstup signál / šum   -119dB (+/-1dB)
Celkové harm. zkreslení   0.0015 %
Přeslech   115 dB (1 kHz)
Výstupní úroveň   1.7 Vrms (1 kHz 0 dB)
     
Sluchátkový výstup    
Frekvenční rozsah   17 Hz - 20 kHz (+/-0.1dB)
Celkové harm. zkreslení   0.0015 % (32 ohmů zátěž)
Výstupní úroveň   1.3 Vrms (Malý zisk)
2.0 Vrms (Střední zisk)
2.8 Vrms(Velký zisk)
Odstup signál / šum   -118 dB +/-1 dB (Malý zisk)
-116 dB +/-1 dB (Střední zisk)
-115 dB, +/-1 dB (Velký zisk), zátěž 32 ohmů
Přeslech   75 dB (1 kHz, 32 ohmů zátěž)
Výstupní impedance   < 0.1 ohmů
     
Ostatní    
Výdrž baterie   8,5 h
Doba nabíjení   3 h přes adaptér, 5.5 h přes USB port
Doporučený adaptér   5V, 1 - 2 A (není součástí balení)
Vnitřní paměť   8 GB
Podporované formáty   APE, FLAC, WAV, WMA, AAC, ALAC, AIFF, OGG, MP3
Rozměry   64 x 100 x 17 mm
Hmostnost   140 g