Napište nám

Test on-ear sluchátek Audio-Technica ATH-SR5 a Sennheiser Momentum M2 OE

Petr Macháček 03. 06. 2016 Recenze a testy

Menší univerzální sluchátka střední třídy patří dlouhodobě mezi nejvyhledávanější modely na trhu, a proto je příchod každé novinky bedlivě sledovanou událostí. Pozornost upřená na dnes testované modely je ale i přesto výjimečná. Jedná se totiž o nového menšího sourozence oceňovaných sluchátek Audio-Technica ATH-MSR7 a druhou generaci snad nejúspěšnějších sluchátek celého segmentu vůbec, modelu Sennheiser Momentum OnEar.

Design a konstrukce

Když člověk testuje čistokrevné domácí modely pro nejnáročnější, design většinou nehraje zásadní roli. U malých univerzálů je ale situace přesně opačná. V případě obou dnešních soupeřů v každém případě platí, že si tuto disciplínu bezpečně pohlídali a svorně ukazují, jak má vypadat moderní kus sluchátek s co největším záběrem na trhu.

V případě ATH-SR5 je odkaz na úspěšný model MSR7 více než viditelný. Audio-Technica se evidentně vrací k nejlepším časům, kdy nás těšila čistou elegancí modelů ES55 nebo ES7. Základ tvoří jednoduchý kovový kruh s ostře řezanými hranami, což ještě více zdůrazňuje čistotu celé formy. Kde si situace žádá kov, používá Audio-Technica kov (mušle, hlavový most). Kde stačí plast, nacházím precizně zpracovaný plast bez sklonů k povrzávání. Vše je jednoduché, účelné a tudíž i s radostí poslouchatelné.
 


Audio-Technica ATH-SR5 

Model ATH-SR5 u nás jednoznačně boduje, ale německá klasika Momentum M2 OE je ve volbě materiálů a především jejich kombinaci ještě o level dále. Nádherný kovový skelet je vystavený na odiv, hlavový most je poctivě obšitý hrubou kůží a plastové mušle zdobí opravdu hodnotně působící metalický lak. Když ještě přidám luxusní náušníky z alcantary oproti koženkovým u SR5 a poctivé skládání mostu vs. kompromisní vytočení náušníků do plochého tvaru, mám před sebou lepšího ze dvou už tak kvalitních soupeřů.
 


Sennheiser Momentum M2 OE

Nic na tomto pořadí nezmění ani použité kabely. Oba modely sází na odpojitelné varianty a oba také přidávají mikrofon s ovládáním telefonu. Audio-Technica jde tradičně širší cestou jednoho tlačítka s podporou pro všechny, zatímco Sennheiser volí užší pěšinku podpory výrobků značky Apple. Německý reprezentant zajišťuje situaci zámečkem na straně sluchátek a velmi malým lomeným konektorem Jack na straně opačné. Audio-Technica zámek neřeší vůbec a lomený Jack na konci jejího kabelu je o něco robustnější. Oproti Momentum OE ale nabízí výrazně plynulejší přechod z kabelu do konektoru a předchází tak nebezpečně ostrým ohybům v tomto místě.
 


 

Zvukové představení

Přímé srovnání obou rivalů rychle odhaluje, jak moc se svým charakterem projevu liší. Audio-Technica dle očekávání rozehrává spíše otevřenou, světlou a lehčí hru, zatímco Momentum OE sázejí na temnější, zatlumený a celkově hutnější výraz. Model ATH-SR5 působí vyváženěji, jeho středové pásmo je mnohem přítomnější a celkové využití šířky scény výrazně lepší. Škoda jen, že je na středech přeci jen trochu cítit uzavřená konstrukce sluchátek s relativně malými náušníky. Právě tomuto riziku uzavřené konstrukce se model značky Sennheiser vyhýbá výrazně “véčkovějším” zvukem, který nechává středy citelně v pozadí a mnohem více se soustředí na hutnější basové pásmo a především preciznost detailů. Právě v nich se ukrývá zřejmě největší kouzlo nových Momentum OE. Mají v sobě totiž něco z jedinečnosti vrcholných špuntů IE800, okouzlují obrovskou rychlostí, koncentrovaností a schopností cinkat vzduchem přesně tak, jak to umějí živé nástroje.
 


Kabel, ovládání a lomený konektor ATH-SR5

Ladění druhé generace sluchátek Momentum OE se mi zdá na první poslech líbivější, hřejivější a jako správný malý klub také útulnější, ale protože rád střídám žánry, narážím brzy na jeho limity. Kombinace upozaděného středového pásma a zatlumeného prostoru totiž sice pomáhá při poslechu elektroniky či hiphopu, ale celkem solidně zabíjí živost a energii rockových či metalových nahrávek. Kytary najednou hrají vedlejší roli, zatímco té hlavní se ujme hukot vzniklý spojením kopáku a basy. Nástroje mají kolem sebe v podání ATH-SR5 také mnohem více prostoru a dají se i lépe identifikovat. V případě Momentum OE se hlavní masa zvuku tlačí na střed a do šířky ji často vytahují jen ony vynikající výšky.
 


Kabel, ovládání a lomený konektor Momentum M2 OE 

Kdyby si Audio-Technica troufla do trochu hutnějších basů s o něco větší hloubkou, byla by z obou modelů lepší téměř v každé situaci. Takto ale platí, že pokud potřebujete kolem ucha vytvořit basový tlak a máte rádi více navoněný zvuk, budou vám sedět Momentum OE. Pokud žánry více střídáte a užíváte si spíše věrnost podání než klubový zvuk, jsou tu pro vás jednoznačně sluchátka ATH-SR5 se svým vynikajícím podáním prostoru a vyvážeností celého spektra frekvencí.
 


 

Komfort a praktičnost

Na řadu přichází hodnocení pohodlí a chuti používat sluchátka opravdu každý den. Pokud jde o komfort samotných uší, je podle nás překvapivým vítězem japonská střela ATH-SR5, přestože sází na méně prodyšné koženkové náušníky. Možnost nastavení sklonu mušlí je sice bezchybná u obou modelů (u M2 OE zvláště), ale nižší přítlak a měkčí náušníky nakonec přihrávají rozhodující body žhavé novince ATH. Alcantarové polštářky působí sice na oko jako lepší volba, ale jejich prodyšnost v teple není nijak zázračná a rozhodně nevyváží větší tlak, který vytváří na moje ucho.

 
ATH-SR5   Sennheiser Momentum M2 OE

 
Sennheiser
se v tomto případě musí spokojit s oceněním za lepší skladnost, luxusnější cestovní pouzdro a přeci jen celkově o kousek odolnější konstrukci. Jako výhodnější hodnotím i jeho vedení kabelu vně mostu, kde tolik netrpí jeho ohybem a nastavováním velikosti. Kabely jsou nicmíně výrazně tenčí, než ukazují některé promo fotky. Pokud jde o tlumení okolního hluku, předvádějí oba modely shodně běžný průměr. Netlumí tedy rozhodně tak úspěšně jako in-ear modely, ale pro pohyb na ulici či naopak poslech v tiché kanceláři jsou mnohem vhodnější, než jakýkoli otevřený model á la Koss Porta Pro.
 


 

Verdikt

Model Sennheiser Momentum M2 OE představuje velkou ikonu mezi malými univerzálními sluchátky, ale v podání novinky Audio-Technica ATH-SR5 mu vyrostla zdatná konkurence, která se alespoň po stránce zvuku učí z jeho chyb a nabízí velmi povedený projev všem, pro které jsou sluchátka Momentum příliš temná a zatlumená. Když připočítáme i vyšší komfort náušníků modelu SR5, zůstává jen málo důvodů, proč si jako svá nová sluchátka nevybrat právě je.
 

ATH-SR5
  Sennheiser Momentum M2 OE