Napište nám

Test domácích sluchátek Grado GS2000e

Petr Macháček 16. 09. 2016 Recenze a testy

Bez velkého povyku představila značka GRADO novou vlajkovou loď pro domácí poslech a my jsme byli samozřejmě zvědaví, jestli si své místo na vrcholu nabídky domácích modelů zaslouží. Vyrážíme za vůní dřeva...

 

  

 
  • méně puristicky laděný zvuk než u GS1000e
  • skvěle vyvážený přednes
  • poslech baví a neunaví
  • vynikající podání prostoru
  • extrémně lehká konstrukce
  • prodlužovací kabel a kvalitní redukce v balení
  • složitá manipulace s masivním kabelem
  • molitanové náušníky nemusí každý
  • některé laciné části kazí dojem z vrcholného modelu

Design a konstrukce

Výrobky značky Grado musí člověk hodnotit srdcem. Ostatně jako většinu malosériových produktů, které by při čistě matematickém srovnání s největšími výrobci obstáli jen těžko. Také proto se tato americká značka soustředí především na zvuk, zatímco se samotnou konstrukcí už si léta příliš hlavu neláme. Je to škoda, protože se mi potom dostane do ruky nádherný kus sluchátek, který přímo dýchá přírodou a navíc skoro nic neváží, ale jehož působivý nástup kazí stále stejný plastový kloub s ošklivě vyškrábaným sériovým číslem a také dutá bužírka nezkrotného kabelu, který se kvůli volnému protáčení mušlí stále více kroutí. Ukázková rozpolcenost je na světě.
 


 

Člověk musí tyto věci přijmout, aby ocenil vše ostatní, co mu Grado přináší v oblasti samotného zvuku. Když pominu zřejmě jediný rizikový prvek, kterým je kabel, působí model GS2000e jako hudební nástroj, který si pořídíte jen jednou a vybudujete si k němu natolik silný vztah, že jej po mnoho dalších let nedáte z ruky. Tělo tohoto nástroje poprvé tvoří hned dva druhy dřeva - vnější část je opět mahagonová, ale samotné měniče jsou nově uloženy v pevnějším kroužku javorovém. Žádné změny se naopak neodehrály u náušníků. Jsou to stále ty staré známé molitanové trychtýře, na než jeden nedá dopustit, zatímco druhý je odmítá akceptovat coby seriózní “zakončení” celého sluchátkového řetězce.
 


 

Zvukové představení

Při poslechu novinky GS2000e jsem zpočátku přemýšlel nad tím, proč ji výrobce neuvedl na trh jako nástupce modelu GS1000e. Liší se navenek přeci tak málo. Když se mi ale později starší model dostal do ruky k porovnání, ukázalo se, že to mají v laboratořích Grado naplánované velice dobře. V nabídce totiž ponechali ceněný a přeci jen trochu jinak laděný starší model, zatímco novinku postavili hrdě kousek nad něj. Podle mě právem.

     

Čekal jsem kosmetické doladění s odkazem na lepší souznění dvou druhů použitého dřeva, ale zvuk GS2000e znamená ve skutečnosti výrazný posun snad v každém směru. Především je ale konečně tak dobrý, že bych ho bez váhání vyměnil za dříve nejsympatičtější model RS2e. Jinými slovy, konečně je právem na předním místě katalogu i ceníku značky Grado. Model GS2000e je především mnohem vstřícnější k moderním hudebním žánrům i méně ortodoxním uším. Důvodem jsou lehce zakulacené výšky, plnější bas a trochu umírněnější nakládání s obřím prostorem, který zvuk sluchátek nabízí.

I přes jemnější podání výšek a detailů zní novinka překvapivě živěji a organičtěji než model GS1000e. Pokud navíc dnem i nocí netočím jen velikány vážné hudby, je pro mě velmi pozitivní také celkově vyváženější zvuk, který už tolik nestrhává pozornost na prvotřídní středy, ale stejnou měrou oslavuje všechny složky zvuku. Středy tak mohou někomu připadat malinko tlumenější (čti “méně naléhavé”), ale osobně mi byl v tomto ohledu předchozí model trochu nepříjemný, takže to jednoznačně vítám.
 


 

Nový zástupce řady Statement se tedy od puristického ladění posouvá blíže zlatému středu a přitom se v mnoha konkrétnostech slyšitelně zlepšuje. Celá scéna už není oproti RS2e pouze výrazně širší a vzdušnější, ale konečně je i krásně homogenní a plná příjemného pnutí mezi nástroji. V množství basů se GS2000e vyrovnal zmiňovanému modelu RS2e, ale jejich hutnost a především propojení se středy je slyšitelně na vyšší úrovni. Modely Grado nikdy nebudou znít jako Sennheiser HD600, ale pro novinku v každém případě platí, že už zároveň nezní tak odtrženě od reality. Zvuk Grado je v jejím podání naopak uvěřitelnější než kdy před tím. Pro ty, kdo ale vlajkovou loď Grado milovali právě takovou, jaká byla v posledních letech, je tu naštěstí stále puristická ikona GS1000e.
 


 

Komfort a praktičnost

Na rozdíl od zvuku už tato kapitola jistě tolik vzruchu nezpůsobí. Přesto má smysl zopakovat, že pokud už znamenají některé náušníky Grado skutečný komfort, jsou to právě největší molitanové kužely ve velikosti XXL. Natáčejí se zcela volně, takže s jejich správnou polohou nebude mít problém nikdo. Trochu překvapivě se ale také v nich trochu hromadí teplo a jejich přední hrana může u citlivých tváří (jako je ta moje) po delším čase trochu tlačit na lícních kostech. Občas se také stává, že se uši dotýkají tvrdého středu náušníků, ale osobně mi to ani po delší době nijak nevadilo. Pokud jde o dlouhodobý komfort, hodnotím tedy GS2000e možná překvapivě jako jedny z nejlepších na trhu.
 


 

Naopak lehkou zuřivost u mě vyvolává ohýbání dosti mohutného kabelu směrem, který jsem si dovolil vybrat já. Kabel je většinou proti a kroutí se prostě tak, jak byl naposled smotaný v krabici. K tomu se přidá ještě nekonečné protáčení mušlí a člověk nikdy neví, kterým směrem patří kabel protočit nazpět. Jeho jedinou výhodou (samozřejmě kromě nekompromisního dvanáctižilového vedení) je tak kvalitní redukce na Jack 3.5 mm a stejně kvalitní prodlužovací kabel v balení. Celková neposlušnost kabelu tedy silně kontrastuje s tím, jak snadno jsou jinak sluchátka použitelná i se slabšími zdroji signálu. Kvalitu si žádají vysokou a nekvalitní zvuk nahrávek jim příliš nevoní, ale pokud jde o výkon, spokojí se jako obvykle s málem.
 


 

Verdikt

Pokud se vy sami s málem nespokojíte, můžete s klidem sáhnout po nové štice v nejvybranějším sluchátkovém rybníce. Na jejich zvuk se budete těšit každý den a to bez ohledu na to, jestli milujete Mozarta, Rolling Stones nebo Beyoncé.