Napište nám

Srovnání Koss Porta Pro vs. v-JAYS

Petr Macháček 25. 10. 2012 Recenze a testy

 

Zatím posledním vyzyvatelem legendárních Koss Porta Pro jsou sluchátka v-JAYS, výjimečný model švédského výrobce, který se jinak specializuje výhradně na klasické špunty.

Na trhu nenajdete mnoho modelů, které by se mohly rovnat legendárním Koss Porta Pro. Čas od času se ale nějaký objeví a vyzve nejprodávanější model na souboj. Zatím posledním vyzyvatelem jsou sluchátka v-JAYS, výjimečný model švédského výrobce, který se jinak specializuje výhradně na klasické špunty.

Design
Přístup k designu těchto dvou modelů snad ani nemohl být rozdílnější. Styl Koss Porta Pro znamenal nejdříve velké retro, později byl vnímán jako znak výjimečnosti, až se z něj nakonec stala absolutní klasika. Sluchátka v-JAYS i jejich minimalistický design se však musejí prosadit v úplně jiném světě. Je to svět obrovské konkurence a boje o místo na výsluní, kde jen samotné čisté tvary nestačí. Chce to něco víc a tím jsou v případě v-JAYS náušníky ve tvaru čtverce - podle mě naprosto úžasná designová záležitost.
v-JAYS jsou decentní, matná, lehká a svým způsobem univerzálně elegantní. Někdo by mohl namítat, že mu z větší dálky připomínají 15 let stará sluchátka od stánkařů. Možná, ale zkuste přijít blíž a jejich přísný minimalismus vás dostane. Sluchátka v-JAYS možná sázejí na úplně odlišné designové prvky než Porta Pro, ale odvaha vypadat jinak rozhodně neschází ani jedněm z nich.
 

Konstrukce
Kdo chce dnes něco znamenat ve světě přenosných sluchátek, musí být skládací. Přitom platí, že čím jednodušeji je celý mechanismus navržen, tím lépe. Základní princip skládání je u obou modelů vlastně stejný, ale co v-JAYS rozhodně nenabídnou,
to je unikátní systém nastavení přítlaku a také automaticky se přizpůsobující hlavový oblouk.
v-JAYS chtějí být ultralehkými sluchátky s jednoduchým nasazováním. Nic neřešit, jen nosit a poslouchat, to jsou v-JAYS. Což o to, neváží skoro nic a člověk si jich na hlavě skoro nevšimne, ale než si je na hlavu nasadí, může občas potřebovat trpělivost hladového hada. Nastavení oblouku totiž chybí jakékoli zarážky, takže se občas stane, že svá sluchátka vytáhnete z batohu a musíte nejprve od oka nastavit délku oblouku na každé straně. Naštěstí se to ani při skládání nakonec nestávalo příliš často. V tomto směru jsou ale Koss jasnými vítězi.
Pokud jde o náušníky a kabel, je už situace o poznání složitější. Molitany v-JAYS jsou o něco tenčí a náušníky se na kloubu nehýbou tak snadno, takže body nejprve sbírají opět “porty”. Jakmile však dojde na kabel, vítězí jasně v-JAYS. Ten jejich je totiž výrazně širší a potěší také pružnějším gumovým povrchem. V polovině jej navíc můžete rozpojit a použít například dálkový ovladač přehrávače. Vzhledem k tomu, že právě kabel znamenal jedno z největších mínus pro Koss Porta Pro, potěší tato kvalita dvojnásob.
 
Zvuk
Zásadní otázkou večera však zůstává jednoznačně zvuk. Najdou se lehká cestovní sluchátka, která zahrají napříč žánry tak kvalitně, jako to dělají dlouhá léta Koss Porta Pro? Jak už to tak bývá u zcela zásadních otázek, jednoduše černobílý výsledek většinou nezískáte. Hlavní hrdina přece nemůže zemřít jen tak, definitivně a bez jakýchkoliv ALE. Ani Porta Pro neodejdou do důchodu s jasnou prohrou.
Poslouchal jsem oba modely skutečně dlouho. Krmil jsem je tanečními sety, tvrdým metalem i akustickými koncerty a výsledek byl celkem jasný. v-JAYS nabídnou oproti legendě značky Koss výrazně více detailů ve vyšších pásmech. V tomto směru jasně diktují tempo. V přímém srovnání má člověk dojem, jako by jeho dlouholeté favoritky někdo přikryl dekou.
Překvapivě však dokážou nabídnout také precizní a přitom dostatečně úderné basy už od spodních pater. Jakmile však přijde řada na elektrické kytary či podobnou havěť, v-JAYS najednou nestíhají. Jejich střední pásmo je totiž výrazně vytažené a působí dosti subtilním dojmem. Místo majestátních sloupů tak před vámi stojí jakési útlé sloupky. Nejvíc tím trpěly právě metalové nahrávky. Jakmile jsem ale hrál taneční hudbu nebo současný pop, byly v-JAYS prostě k nezastavení.
Koss Porta Pro tedy odcházejí z boje jako univerzálnější staří pardálové, kteří už možná nemají ten nejostřejší zrak a basy se jim trochu rozlévají po podlaze, ale bez přímého srovnání jsou stále docela vysoko. Oproti tomu jsou v-JAYS trochu více zacílené na mladou generaci, jíž dokážou aktuální hudbu podat s mnohem větší razancí a detailem.
 
Komfort
Pohodlí bylo vždy vrcholnou disciplínou sluchátek Koss Porta Pro. Výrobce v tomto směru odvedl skutečně vynikající práci a výsledky tohoto snažení sklízí dodnes. v-JAYS si s konstrukcí naopak příliš hlavu nelámou a dostatečného komfortu dosahují především díky muší váze a super-jednoduchým tvarům. Zatímco “porty” vítězí při skutečně dlouhém nošení, fungují v-JAYS nejlépe během typického poslechu cestou do školy nebo domů. Nebýt tenčích molitanů, byl by výsledek ještě lepší. Vyžaduje-li navíc situace časté sundávání a nasazování sluchátek, vyhrávají opět v-JAYS (tedy pokud nepotřebujete znovu nastavit velikost oblouku). Tu správnou polohu na uších si totiž najdou skutečně bleskově a během prvních 30 minut jsou snad i pohodlnější. Řekněme, že sedí na uších o něco jistěji. Záleží tedy na vás, v jakém režimu svoje sluchátka nejčastěji používáte.


Verdikt
Díky své univerzálnosti zůstanou Koss Porta Pro určitě ještě nějaký čas jistotou mezi přenosnými sluchátky, ale minimálně v modelu v-JAYS už jim roste hodně dravá konkurence. Pokud si navíc nepotrpíte na metal nebo vážnou hudbu a se sluchátky na hlavě netrávíte dlouhé hodiny v kuse, užijete si své oblíbené nahrávky s ultralehkými v-JAYS o poznání více.
 

Specifikace

Koss Porta Pro
Konstrukce: otevřená
Měniče: dynamické
Frekvenční rozsah: 15 - 25.000 Hz
Citlivost: 101 dB
Impedance: 60 ohm
Délka kabelu: 125 cm
Hmotnost: 80 g


v-JAYS Headphones
Konstrukce: otevřená
Měniče: 40 mm
Frekvenční rozsah: 25 - 20.000 Hz
Citlivost: 98 dB
Impedance: 24 ohm
Délka kabelu: 60 + 70 cm
Hmotnost: 59 g