Napište nám

Recenze univerzálních špuntů Grado iGe

Petr Macháček 06. 09. 2016 Recenze a testy

Grado není právě leaderem mezi výrobci in-ear sluchátek, ale prozatím vždy platilo, že když už se do nějakého modelu kluci z Brooklynu pustili, byl výsledek ohromující. Model iGe má navíc tak sympatickou cenovku, že by mohl ohromit i naše peněženky...

     

 
  • ukázkově vyvážený zvuk
  • decentní, ale přitom líbivé a plné podání
  • velmi praktická konstrukce
  • pružné napojení kabelu na obou koncích
  • vynikající poměr cena / kvalita zvuku
  • menší zápal pro hru
  • hodně nudný design
  • chudá výbava

Design a konstrukce

Jak už jsem naznačil, modely GR8e i GR10e jsou skutečnými pojmy a to nejen díky zvukovým kvalitám, ale i díky jedinečnému a zároveň odvážnému retro stylingu. Ve srovnání s nimi je design novinky iGe vším, jen ne odvážným dílem. Pokud bych na konci roku vyhlašoval anketu ”Šedá myš roku”, bralo by Grado iGe hlavní cenu večera. Půlkulaté tělo z černého plastu svírá stejně nezajímavá černá guma a celek tak připomíná přinejlepším levnou verzi sluchátek BrainWavz ProAlpha. Rozměrné dvojité nástavce spolu s dlouhým kabelovým krčkem už můj vlažný dojem pouze potvrzují.

Jakkoli jsou ale sluchátka iGe nenápadná, jejich tvarování i použité materiály jsou naopak neuvěřitelně praktické a odolné. Pogumované okraje chrání sluchátka při pádu a netradičně prodloužený gumový krček kabelu zase brání jeho ostrému ohýbání. Celkově vynikající dojem z kabelu kazí snad jen použité třítlačítkové ovládání, za jehož horní i dolní hranou se izolace ohýbá nebezpečně ostře. Alespoň že konektor je povedený a svým tvarem do L i plynulým přechodem statečně předchází jakýmkoli pokusům o lámání kabelu.
 


 

Výbava sluchátek odpovídá tradičnímu minimalismu značky Grado. V celkem obyčejné krabičce nacházím 4 páry nástavců. Tečka. Nic víc. Výhodou nástavců je alespoň jejich pestré tvarování, které se vzájemně neliší pouze velikostí, ale dosti zásadně také formou. Od kuželovitých, přes dvojité, až po pěnové. Jakékoli pouzdro nicméně chybí.
 


 

Zvukové představení

Jedna věc je myslím od začátku zřejmá – kvůli stylu a eleganci jsem si nový model Grado do testu nevybral. Téměř celá motivace dnes pramení ze zvukových schopností tohoto nenápadného pracanta. Ty jsou podle nejlepší tradice špuntů Grado především dokonale vyvážené a bravurně si tak poradí s rockovou hudbou i náročným jazzem. I přes použití klasického dynamického měniče dosahují výjimečného rozlišení, které mi dovoluje užívat si skutečnou esenci a strukturu jednotlivých zvuků, aniž bych musel akceptovat přehnaný hon za detaily a vysokými frekvencemi. Přesnost Grado iGe se totiž projevuje stejně poctivě u basů, výšek i přirozených středů. Právě tato výjimečná kultivovanost je tou největší přidanou hodnotou, kterou sluchátka do cenové kategorie kolem 3000 Kč přinášejí.
 


 

Někdy mám dojem, že by si mohla sluchátka troufnout i do hutnějších a razantnějších basů, ale možná by tím ztratila něco ze své vznešenosti. Na druhou stranu by tím ale určitě získala ještě trochu větší jiskru a celkový projev by o něco více vtahoval do hry. Ve srovnání s top modelem GR10e nicméně špunty iGe skutečně větší šťávu mají, takže z pohledu výrobní řady má výrobce vlastně splněno.
 


 

Sluchátka Grado iGe jsem nejvíce srovnával s nedávno testovanou novinkou ATH-E40, oproti níž hrají na výrazně klidnější notu. Zatímco iGe středy malinko tlumí ve prospěch basů a výšek, ATH-E40 má středy naopak lehce ukřičené. V podání basů jde cena za razanci a sílu do tábora ATH-E40, třebaže samotným množstvím je jen o jednotky procent před iGe. Pokud bych tedy hledal sluchátka s větší šťávou a silou basů, bral bych E40. Pokud chtěl trochu vyváženější zvuk s lepším rozlišením a tonální čistotou, bral bych Grado iGe.
 


 

Komfort a praktičnost

Denní použitelnost a praktičnost, to jsou kategorie, za které si Grado iGe zaslouží plné body bez zaváhání. Konstrukce snad s výjimkou ovládání na kabelu skutečně budí důvěru a přitom nevyvolává žádnou nechtěnou pozornost lidí okolo. Díky gumovému zakončení se špunty snadno “zavrtávají” do uší a se správnými nástavci v nich také pevně drží. Já osobně nedám (kupodivu) dopustit na černé dvojité nástavce, se kterými sluchátka sedí nejlépe a které zároveň slušně izolují hluk. Výjimečně dobře si sluchátka poradí také s ruchy přenášenými pohybujícím se kabelem. Konstrukce sluchátek sice prakticky neumožňuje vedení kabelu za uchem, ale ani při klasickém nošení jsem při chůzi žádný výrazný šramot nevnímal. V tomto ohledu jde o jeden z nejlepších modelů na trhu.

    

Robustní tělo sluchátek bude na obtíž snad jen ve chvíli, kdy s nimi budete usínat. Na ucho bych si s iGe totiž určitě nelehal. Jinak je ale nošení za každé situace velmi jisté a komfortní. Při pohledu na obyčejný tvar sluchátek jsem to opravdu nečekal, ale iGe jsou skutečně TÍM modelem, který budete chtít nosit každý den. Bez starostí, výstředností a kompromisů.
 


 

Verdikt

Vynikající kus sluchátek, který si absolutně na nic nehraje – přitom ale hraje na výbornou! Sluchátka skvěle drží v uchu, jejich kabel nerachotí a zvuk patří na absolutní vrchol nabídky v této cenové kategorii.