Napište nám

Recenze špuntů FiiO EX1 2. generace

Petr Macháček 15. 08. 2017 Recenze a testy

Když se na trhu objeví povedené špunty ozdobené navíc sympatickou cenovkou, je recenze na Audigu skoro povinností. A když se navíc jedná o sluchátka DUNU maskovaná pod značkou FiiO, můžete si být skoro jistí kvalitním zpracováním i slušným zvukem. Nákup měsíce?

 

     Zvuk skutečně baví, krásně kontrolovaný pevný bas, kvalitní konstrukce, vysoký komfort

     Polootevřená konstrukce, v tichu jdou slyšet okolo, slabší izolace okolního hluku
  
Velmi povedený kus sluchátek za parádní cenu. Suverénně zahrají, jejich projev vás bude bavit a přitom nikde nebudou tlačit. Výrobce je vybavil parádním kabelem, takže je radost s nimi chodit, cestovat  i pracovat. Jeden z objevů letní sezóny...

    

Design a konstrukce

Dunu prostě kvalitní kovové špunty umějí a celá řada Titan je toho jasným důkazem. Nic na tom nemění ani přeznačení na FiiO EX1 II. Celokovové kruhové tělo v leskle černém laku působí neodolatelně už na pohled, ale ten nejsilnější pocit kvality se projeví v okamžiku, kdy vezmete sluchátka do ruky. Jsou příjemně hmotná a s každým vzájemným cinknutím dávají najevo svou pevnost. Nevzpomínám si, že by jakákoli sluchátka v této ceně působila hodnotněji než EX1 II.

Obvod obou špuntů lemuje kroužek v rudé, resp. modré barvě, takže se snad s výjimkou absolutní tmy nemůže stát, že byste nerozeznali levé sluchátko od pravého. A když by náhodou nastal konec světa a nebylo vidět vůbec nic, rozeznáte sluchátka snadno i hmatem díky jejich asymetrickému tvarování - opačně prostě nasadit nejdou.
  


  

Medaili nejcennější si výrobce zaslouží za použitý kabel. Jeho izolace je příjemně tuhá a hladká, což nejen že předchází nekonečnému zamotávání, ale co je ještě důležitější, takový kabel vydává při poslechu za chůze jen minimální šramot. Je to zdánlivě drobnost, ale už při první procházce ji doceníte naplno. Vedení kabelu za uchem díky tomu příliš nepostrádám - naopak oceňuji snadnost a jistotu nošení. Ke cti kabelu slouží i jeho perfektní pružné přechodky, které ve spojení s tužší izolací příkladně eliminují jakékoli ostré zlomy.

 

Komfort a praktičnost

I když by se to při pohledu na zvláštní kruhové tělo sluchátek nemuselo zdát jako nejpravděpodobnější, mizí nakonec špunty v uchu velmi snadno a nasazení je otázkou vteřiny. Jakmile si navíc uvědomíte, že není potřeba tlačit je zbytečně hluboko, objevíte i jejich naprosto nekonfliktní tvarování, které sice není v uchu úplně bezdotykové, ale ani po více než hodině poslechu nijak netlačí.
  


  

Tlačit sluchátka hlouběji opravdu smysl nemá, protože ani potom neizolují okolní hluk dokonale. Zvuk z nich navíc uniká i v opačném směru, což poznáte hlavně ve chvíli, kdy je poprvé použijete v posteli vedle usínajícího partnera. Skutečně jsou překvapivě dobře slyšet ven. V porovnání s konkurenty jsou sluchátka také trochu línější a řeknou si o lehce silnější buzení, ale pořád je to v klidu a určitě je rozehraje i váš telefon. Co váš telefon naopak ocení, je třítlačítkové ovládání, se kterým můžete nastavovat hlasitost na telefonech Android i přehrávačích FiiO. Jedna z věcí, která se v denním provozu opravdu hodí.

 

Zvukové představení

Zatímco tělo sluchátek doznalo oproti první generaci jen malých změn, zvuk se posunul celkem výrazně. Aktuálně je o poznání detailnější, jiskrný a na první poslech rychlý. Basy se nijak neroztahují, naopak jsou velmi přesně vymezené a přitom úderné. Spolu s velmi dobrou šířkou scény a celkovou vzdušností jsou basy asi nejsilnější stránkou sluchátek. Není to však jejich množstvím, ale spíše kvalitou a účinností. Dojmu vzdušnosti i vynikající lokalizaci jednotlivých nástrojů v rámci scény napomáhá především aktivní přístup k vysokým frekvencím. Ty mají ohromnou jiskru a chuť oživit jakoukoli nahrávku.

Ladění sluchátek je tedy vysloveně vstřícné a běžný každodenní poslech je v jeho podání čistá radost. Neokrádá vás totiž o příjemný bas kvůli referenčnosti, kterou jste si neobjednali, ani zbytečně nezaobaluje detaily v honbě za profesionálním zvukem, který na cestě do školy nebo kanceláře prostě nepotřebujete. Místo toho hraje s velkou chutí a současně jistotou, že vám nikdy nepodstrčí přebasovaný nebo v detailech afektovaný zážitek.
  


  

Vzhledem k neuvěřitelné ceně není zvuku prakticky co vytknout, ale když budeme přísní, tak ve srovnání s vyššími modely bude slyšet určitá subtilnost zvuku, kterému chybí pevný základ přirozených středů. Ty jsou totiž tak trochu na jistotu zatažené zpět, aby nekolidovaly s basem a nevytvářely zbytečně dojem chladu a neútulnosti.
  

Jak zní v podání tohoto modelu naše oblíbené desky?

Lorde - Pure heroin (FLAC 96/24)
Podobným nahrávkám jde ladění sluchátek dokonale na ruku basem i výškami. Snad jen hlásek je trochu méně suverénní.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Celkově působí orchestr možná trochu nízkotučně, ale obrovský prostor a skvělá separace nástrojů působí skvěle.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Moc příjemný poslech s jiskrou, přesností a detailem. Takový zvuk od podobných nahrávek prostě čekáte.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Skvělá kontrola těžkého basu a věrné podání prostoru. P
odobně náročným věcem ale chybí větší uvěřitelnost a přirozenost dražších modelů. Mohou za to trochu tlumené středy.

System of a Down - Toxicity (FLAC 96/24 vinyl rip)
Metalové věci tady fakt fungují. Mají úžasné rozlišení i dobrou basu. 
Pokud nečekáte kopák v podání subwooferu, budete se usmívat.