Napište nám

Recenze sluchátek a-Jays Four

Petr Macháček 10. 11. 2012 Recenze a testy

Sluchátka, která možná nezmění od základu váš život, ale rozhodně se postarají o to, abyste jej nestrávili rozmotáváním kabelů nebo skřípěním zubů nad nekvalitním zvukem oblíbené desky.

Design a konstrukce
První seznámení se švédskou školou designu začíná už samotným designovým obalem. Pevná plastová kapsle totiž působí velice hodnotně a s předstihem tak naznačuje, jakou práci si s těmito sluchátky výrobce dal.  Podobně promyšleným a přitom čistým designem okouzlí po vybalení také samotné špunty. Pravda, nemusí to být styl pro každého, ale trocha minimalismu ještě nikomu neuškodila. Pokud si navíc troufnete jít do bílé varianty, získáte designový výrobek, který si v čistotě tvarů nezadá ani s moderní lednicí. Akorát je mnohem kulatější.
Tím ale designová pastva nekončí. Jakmile odlepíte oči od špuntů, upoutá vás kabel. Plochý, široký a skutečně nezasukovatelný - vyzkoušeno snad ve všech myslitelných i nemyslitelných situacích! V některých chvílích se může projevit jeho větší hmotnost, ale je to spíš jen pocit. Špunty z uší vám rozhodně nevytáhne. Pokud však používáte sluchátka často při běhání, poslouží lépe modely t-Jays nebo hodně lehounké krásky Klipsch Image.

Zvuk
Ve své cenové kategorii se a-Jays “čtyřky” perou více než statečně. Nabídnou velké množství detailů a vyvážený zvuk, kterému nechybí ani dostatečně úderné basy. Nejedná se možná o to nejvýraznější zvukové představení, ale své příznivce si podobně laděný model rozhodně najde. Jeho doménou je totiž především přirozenost a přesnost v celém frekvenčním pásmu. Díky tomu nemají sluchátka problém zahrát jakýkoliv žánr a to ani při větší hlasitosti. Kromě velké porce detailů však dokáže model a-Jays Four potěšit i nečekaně dobrým podáním vokálů. Zní velice živě a přitom nejsou ani zbytečně vytažené do popředí, jak tomu bývá u některých levnějších modelů. Jediným slabším místem by pro někoho mohly být basy, kterým sice neschází údernost, ale zasloužily by občas větší plnost.

Komfort
Součástí balení je hned pět sad silikonových kloboučků, jejichž rozpětí velikostí uspokojí každého. Stačí si vybrat tu správnou a potom jednoduše nasadit do ucha. Díky ploškám na přední straně můžete špunty navíc velice jednoduše zatlačit hlouběji. Na rozdíl od špuntů Klipsch sice záleží trochu více na nalezení té správné polohy v uchu (plochý kabel není tak poddajný), ale kupodivu to má spíše vliv na komfort než na samotný zvuk.
Tlumení zvuků okolí je při správném nasazení téměř ideální. Modely Klipsch s oválným tvarem silikonů sice nabídnou ještě větší “ticho”, nicméně tak extrémní tlumení už nemusí být každému příjemné. Nižší mez izolace navíc znamená i méně zvuků, přenášejících se do ucha od pohybujících se přívodních kabelů. Záleží tedy na Vašich osobních preferencích. Pokud navíc používáte některý z výrobků značky Apple, usnadní vám život jednoduché ovládání hlasitosti a pauzy přímo na kabelu. U telefonů s Androidem fungovala alespoň pauza.

Verdikt
Výborný zvuk, zabalený ve funkčním designu ze Švédska a neprůstřelném černém pouzdře.
 
SPECIFIKACE

Konstrukce Uzavřená
Měniče 8,6 mm
Náušníky Intraaural, silikon
Frekvenční rozsah 20 - 21.000 Hz
Citlivost 96 dB/mW (1 kHz)
Impedance 16 Ω
Potlačení hluku Až 40 dB
Hmotnost 14 g
Kabel 115 cm (5 x 1,2 mm)
Konektor Jack 3,5 mm lomený
Kompatibilita Apple iPhone, iPad, iPod
Obsah balení 5 párů silikonových nástavců (XXS, XS, S, M, L)