Napište nám

Recenze sluchátek Audio-Technica ATH-T500

Petr Macháček 21. 01. 2013 Recenze a testy

Recenze sluchátek Audio-Technica ATH-T500 přichází na řadu po sérii testů podobných modelů této věhlasné japonské značky. Jak se jim podaří prosadit v těsné konkurenci?

Recenze sluchátek Audio-Technica ATH-T500


Sluchátka Audio-Technica ATH-T500 představují uzavřený circum-aurální model určený pro domácí poslech i profesionální studia či zkušebny. Díky jejich „menší“ velikosti, celkovému pohodlí a schopnosti izolace mohou být vhodná také pro cestování (vlak, autobus).
Sluchátka Audio-Technica ATH-T500

Konstrukce

Mušle sluchátek Audio-Technica ATH-T500 pojmou celé uši a jsou vyrobeny ze dvou materiálů. Vnější část, nazývejme ji třeba rámem, je vyrobena z velmi kvalitního plastu a na ni navazuje plastová vidlice přecházející dalším kloubem do hlavového mostu (pohyb mušlí je tedy umožněn v obou osách). Do vnějšího plastového rámu je zasazena vnitřní část mušlí (korpus), která je z hliníku, což výrobce decentně naznačil sraženou hranou po jejím obvodu, která v kontrastu s tmavým provedením pěkně svítí a vyniká.

Dle výrobce má hliníková část, ve které jsou uloženy měniče o průměru 53 mm, sloužit k odstranění vibrací vznikajících při reprodukci. Očividně to funguje na výbornou, neboť zatížitelnost sluchátek výrobce udává 1800 mW a ani při velmi vysoké hlasitosti jsem ve zvuku nezaznamenal nějaké větší zkreslení, dunění basů nebo jiné rušivé elementy. Vinutí měničů je taktéž hliníkové – dle výrobce má pomoci ke zvýšení detailů v oblastech vyšších frekvencí. Hlavový most je tvořen ocelovými dráty potaženými bužírkou a náhlavníkem, který se automaticky nastavuje podle velikosti hlavy. Kabel je veden jen do levé mušle a jeho tloušťka naznačuje, že něco vydrží. Standardem je zlacený 3,5mm jack s redukcí na 6,3 mm. Celá konstrukce (jak je ostatně u značky Audio-Technica dobrým zvykem) je provedena z velmi kvalitních materiálů, vše je perfektně opracováno a slícováno.

Design

Konstrukce s drátovým mostem, dle mého skromného soudu, vypadá velmi „cool“, hliníkové vnitřky mušlí s povrchem v matně černé barvě a vyfrézovanou stříbrnou linkou po obvodu působí velmi decentně a elegantně, a třebaže okraje mušlí, vidlice a uchycení hlavového mostu jsou plastové, celkový dojem ze sluchátek Audio-Technica ATH-T500 je velmi dobrý a na první pohled se řadí možná dokonce k dražší cenové kategorii.


Pohodlí

Průměr náušníků je spočítán tak, aby dokonale obklopil vaše uši, čímž mimo jiné zajistí i dostatečnou izolaci od okolního hluku. Povrch náušníků je z umělé kůže (donedávna výsada o třídu dražších modelů), jejich vystýlka je  z paměťové hmoty, která se přizpůsobí tvaru vaší hlavy a ve spojení s mušlemi pohyblivými v obou osách způsobí, že si sluchátka dokonale sednou a vás pak nikde nic netlačí.

Automaticky nastavitelný hlavový most je opět potažen umělou kůží a jeho polstrování snižuje tlak na hlavu. Rovněž přítlak mušlí na hlavu je velmi rozumný a přispívá k celkovému pocitu pohodlí a možnosti dlouhodobého poslechu. Díky umělé kůži na náušnících a hlavovém mostu stačí sluchátka po takovém dlouhodobém poslechu jen něčím (nebo do něčeho) utřít a veškeré údržbě je tak učiněno za dost.

Zvuk

Oproti konkurentům ve stejné třídě je zvuk sluchátek Audio-Technica ATH-T500 relativně vyvážený s malinko zvýrazněným basovým pásmem. Je bohatý na detaily a díky kvalitním měničům a hliníkovému korpusu není zkreslený ani při opravdu vysokém zatížení. Velmi zřetelné je oddělování jednotlivých nástrojů a hlasů ve skladbách a sluchátka zní velmi čistě v celém frekvenčním spektru. Na tuto cenovou kategorii sluchátka až překvapivě snadno vykreslují jednotlivé tóny veškerých nástrojů a předvádí opravdu velké množství detailů.

Při zkušebním poslechu na přenosných zařízeních, v tomto případě na mém „chytrém telefonu“, jsem v Sluchátka Audio-Technica ATH-T500přehrávači musel využít vícepásmového grafického ekvalizéru ke zvýraznění vysokých frekvencí a pomoci tak k rozjasnění celkového přednesu a mírnému roztáhnutí prostoru (bez tohoto zásahu působil zvuk mírně otupělým dojmem – ale to opravdu jen mírně).

Závěr

Koupí sluchátek Audio-Technica ATH-T500 zcela určitě neprohloupíte. Ve stejné kategorii málokterý výrobce nabídne tolik výhod a technologických řešení v podobě velmi kvalitních materiálů, zpracování, pohodlí a v neposlední řadě také zvuku. Díky relativně malé impedanci (40 ohmů) a vysoké citlivosti (106 dB/mW) je možné je využít i na přehrávání hudby z různých přenosných přehrávačů nebo chytrých telefonů. Ale tady bych rozhodně doporučil použít aplikaci s vícepásmovým ekvalizérem pro jemné doladění nedokonalostí těchto nevýkonných zařízení. Sluchátka Audio-Technica ATH-T500 jsou určena převážně pro ty z vás, kteří máte rádi velmi dobrý poměr výkon/cena a chcete na tom být se zvukem a pohodlím o něco lépe než ostatní.

 

Specifikace

Konstrukce Uzavřená
Měniče 53 mm
Náušníky Circumaural, koženka
Skládací konstrukce ne
Frekvenční rozsah 10 - 25.000 Hz
Citlivost 106 dB/mW
Impedance 40 Ω
Zatížitelnost 1,8 W
Hmotnost 270 g
Kabel 3 m
Konektor Jack 3,5 mm přímý zlacený