Napište nám

Recenze sluchátek Audio-Technica ATH-AD500

Petr Macháček 09. 11. 2012 Recenze a testy

Dynamická sluchátka ATH-AD500 v podrobné recenzi.

Dynamická sluchátka ATH-AD500 představují základní model otevřené řady AD, určené pro domácí poslech. Hned při prvním kontaktu dokáží ohromit nejen svým precizním podáním detailů, ale také výjimečným komfortem i při delším nošení.
 
Design a zpracování
Podobně, jako je tomu u ostatních modelů řady AD, také designu AD500 dominuje broušené kovové překrytí s otvory ve tvaru včelích pláství. Jednolitou koncepci tak narušuje pouze elegantní logo s laserovým efektem uprostřed mušlí. Samotné mušle, pyšnící se vskutku impozantními rozměry, spojuje s konstrukcí mostu kovový kloub, zakončený elegantním broušeným hrotem. Tak nějak má vypadat pevné a zároveň efektní řešení.
Hlavový most působí na první pohled příliš komplikovaně a křehce, ale ve skutečnosti při běžném používání nijak netrpí a navíc nabízí komfort při nošení, patřící k absolutní špičce na trhu. Z praktických řešení se sluší zmínit také dostatečně dlouhý přívodní kabel (3 m), vyvedený navíc jen z jedné mušle.
 
Zvuk
V modelu ATH-AD500 dostanete do ruky typického zástupce značky Audio-Technica. Jinými slovy, během okamžiku Vás ohromí téměř analyticky přesná reprodukce detailů a výraz celkově posunutý spíše k vyšším pásmům. Tato charakteristika naplno boduje u složitějších a zároveň kvalitních nahrávek, ale snad s výjimkou některých tvrdších metalových stylů dokáže povýšit na zcela novou úroveň přesnosti zvuku také většinu ostatních žánrů.
Pokud si však libujete v tvrdé hudbě a často lovíte mezi nahrávkami nevalné produkce či garážového zvuku, zkuste raději některý z uzavřených modelů, jako je například FC707. Model AD500 totiž díky své vysoké citlivosti odhalí každý neduh, který si nahrávka ze studia odnesla. Když ale tuto logiku otočíte, dostanete model, který z dobré desky dostane skutečně maximum. Díky měničům o průměru 53 mm se také můžete těšit na exkluzivní lokaci nástrojů a vokálů v prostoru. V tomto směru není sluchátkům jednoduše co vytknout.
 
Pohodlí
Vedle zmiňované detailnosti udivují sluchátka AD500 především bezkonkurenčním komfortem při nošení, za který vděčí trojici inovativních řešení tohoto japonského výrobce. Základním předpokladem je dostatečný rozměr mušlí s velkou dosedací plochou. V případě AD500 splněno dokonale. Velký rozdíl však způsobí také “zavěšení” sluchátek na hlavě. V tomto případě bylo použito dvou unikátních klapek, které se natáčejí ve všech osách. Ty se okamžitě přizpůsobí velikosti hlavy a nechají sluchátka najít si tu správnou pozici. Ve spojení se sametovým povrchem mušlí už nebudete chtít sluchátka z hlavy sundat.
Pokud jde o zvukovou izolaci, projevuje se zde v obou směrech otevřená konstrukce. Je tedy nutné počítat s tím, že v tichých místnostech bude Vaše nahrávka hodnocena též okolím. Naopak pronikání zvuku z okolí při domácím poslechu tolik nevadí, ale pokud byste přesto vyžadovali větší izolaci v obou směrech, bude pro Vás vhodnější některý z uzavřených modelů (ATH-A500).
 
Verdikt
Stoprocentně detailní zvuk zabalený v sametovém pohodlí.
 
SPECIFIKACE

Konstrukce Otevřená
Měniče 53 mm, neodymové magnety
Náušníky Circumaural, samet
Frekvenční rozsah 10 - 30.000 Hz
Citlivost 99 dB/mW (1 kHz)
Impedance 66 Ω
Zatížitelnost 500 mW
Hmotnost 260 g
Kabel 3 m (OFC)
Konektor Jack 3,5 mm přímý zlacený
Redukce Jack 6,3 mm zlacený