Napište nám

Recenze sluchátek Audio-Technica ATH-A500X

Petr Macháček 22. 01. 2013 Recenze a testy

Na test špičkových uzavřených sluchátek Audio-Technica ATH-A500X jsme se opravdu těšili. Tady je naše recenze a s ní i přísný pohled na tyto krásky ...

Recenze sluchátek Audio-Technica ATH-A500X
 

Uzavřená circum-aurální sluchátka Audio-Technica ATH-A500X jsou určená především pro domácí poslech, ve kterém jasně dominují. Model ATH-A500X představuje základní nabídku této řady, kterou vstoupíte do oblasti hi-fi a budete schopni vnímat veškeré rozměry úžasného světa hudby. Ve starých známých skladbách objevíte nové nástroje,  zvuky, prostor i detaily. Se sluchátky Audio-Technica ATH-A500X už svět nikdy nebude jako dřív.
 

Konstrukce

Uzavřené plastové mušle s koženkovým polstrováním jsou zasazeny do plastových vidlic, spojených kloubem s drátovým hlavovým mostem a systémem 3D Wing Support Housing, který se automaticky přizpůsobuje velikosti hlavy. Výrobní materiály, ač se jedná povětšinou o plasty, jsou velmi kvalitní a zpracování příkladné. Polstrování koženkových náušníků i hlavových pacek je také velmi dobré a jeho měkkost je naprosto akurátní. Ocelový drátový most je potažen luxusní bužírkou, která je většího průměru než ocelové dráty a je tudíž trochu volnější. Přesto nikde nic nevrže, nikde nic netlačí. Celá konstrukce je velmi robustní a pokud sluchátka nepřejedete třeba tankem, přežijí téměř cokoliv.

O produkci zvuku se starají elektrodynamické měniče o průměru 53 mm s hliníkovo-měděnými cívkami a neodymovými magnety. Materiálově se dnes u měničů jedná o standard, velikost měničů je spíše nadstandard a měla by zaručit bohatší a zřetelnější přednes basového pásma. Při nasazování sluchátka na hlavu sklouznou úplně sama a polstrované packy hlavového mostu se přizpůsobí každé hlavě bez problémů. Opletený měkký kabel dává tušit dlouhou životnost a zlacený konektor velmi dobrý kontakt beze ztrát. Redukce na jack 6,3 mm je už dnes samozřejmostí.

Pohodlí

Opravdu obrovské mušle jsou schopny obejmout pohodlně celé uši, aniž by se jich nějak dotýkaly. Široká vrstva polstrované koženky zajistí dostatečné přilnutí mušlí k hlavě a tím i odhlučnění od okolního světa. Pocit komfortu a pohodlí budete mít i po delším poslechu, a to třeba i s brýlemi. Menší nevýhodou jinak docela pohodlné koženky je její mírná „šustivost“ při kontaktu s vlasy nebo vousy. Naopak velkou výhodou je možnost snadné údržby. Tlak na hlavu vyvíjí mušle zcela rozumný a pružiny pacek hlavového mostu jsou nastaveny tak akorát. Po chvilce na sluchátka na hlavě téměř zapomenete a jen si užíváte skvělého poslechu.

Zvuk

Zvukově se dají sluchátka Audio-Technica ATH-A500X zařadit už do kategorie audiofilské. Charakterově patří spíše mezi sluchátka střední třídy. Mohutné a přitom zcela zřetelně a přesně zahrané basové pásmo vymaňuje sluchátka z onoho nudně analyticko-audiofilského poslechu a dopřává vám podstatně barvitější a živější poslech. Přitom basů není zbytečně mnoho a nejsou vůbec nijak vtíravé, spíše dávají zvuku příjemně teplou barvu a skladby pak mají tu správnou šťávu.

Velmi příjemné, čisté a precizní jsou středové frekvence, které vám nenásilným způsobem vykreslí všechny nástroje a hlasy v nahrávce a bez problémů tak krásně rozeznáte jeden od druhého. Křišťálově čisté výšky rozjasní veškeré detaily ve skladbě a roztáhnou prostor do šířek u uzavřených mušlí až nevídaných.

Závěr

Výsledný mix vlastností modelu Audio-Technica ATH-A500X poskytuje relativně vyvážený zvuk plný detailů s velmi příjemným teplým zabarvením a staví tak tento model na vrchol ve své kategorii. Rovněž konstrukcí, typickou pro značku Audio-Technica, se tento model řadí mezi naprostou špičku a vy už nikdy nebudete chtít tato sluchátka sundat a budete si užívat pohodlí a skvělého zvuku jak dlouho to jen půjde. Díky vysoké citlivosti (100 dB/mW) se dají sluchátka Audio-Technica ATH-A500X použít i u nejrůznějších kapesních přehrávačů, pro které už jinak hodnota impedance 64 ohmů často představuje neřešitelný problém.

Model Audio-Technica ATH-A500X je určen především těm, kteří mají rádi kvalitu provedení i přednesu, pohodlí a šťavnatý zvuk s charakterem.
 

Specifikace

Konstrukce Uzavřená
Měniče 53 mm
Náušníky Circumaural, koženka
Frekvenční rozsah 5 - 30.000 Hz
Citlivost 100 dB (JEITA)
Impedance 48 Ω
Zatížitelnost 500 mW
Hmotnost 290 g (bez kabelu
Kabel 3 m, textilní opletení
Konektor Jack 3,5 mm přímý zlacený
Redukce Jack 6,3 mm zlacený