Napište nám

Recenze on-ear sluchátek Jays u-JAYS

Petr Macháček 23. 02. 2016 Recenze a testy

Není tomu tak dávno, co jsme museli smeknout před kvalitou vymazlených špuntů q-JAYS a už je tady další útok na nejvyšší příčky sluchátkového potěšení v podání těchto švédských inovátorů. Po úspěšném tažení proti elitě světa in-ear sluchátek přichází na řadu segment on-ear a to v uzavřeném provedení. Bude se úspěch opakovat?


    
 

 
  • úžasně vyvážený a přitom zábavný zvuk
  • asi nejlepší podání basů mezi přenosnými sluchátky
  • vynikající zpracování a kvalita materiálů
  • odpojitelný kabel a vyměnitelné náušníky
  • elegantní design
  • špatné rozlišení R a L sluchátka
  • izolace kabelu hůře klouže po oblečení
  • vyšší cena

 

Design v duchu elegance

Jednoduchost a čistota, to jsou dvě slova, která mě napadnou pokaždé, když se na novinku u-JAYS podívám a vezmu ji do ruky. Dosud největší sluchátka značky Jays dokonale naplňují filosofii, kterou před nedávnem vytyčil in-ear klenot q-JAYS, a svým minimalistickým přístupem dokazují všem, že v jednoduchosti se skutečně skrývá ohromná krása.

Extrémně jednoduchý černý most přechází skrze ladnou křivku v decentní mušle, tvořené dvěma jednoduchými kružnicemi. Nic víc, nic míň. Všechny křivky působí (na poměry sluchátek) neuvěřitelně sexy, ale zároveň i decentně. Sluchátka tak můžete nosit jako manažer v business class i jako studentka před kinem Art a výsledek bude vždy stejně elegantní. Pokud by vás však čistá černá z nějakého důvodu nepřitahovala, můžete ji okořenit decentním zlatým kroužkem nebo ji rovnou vyměnit za bílou.
 

Konstrukce a kabel

Jakkoli mohou sluchátka na fotce působit plastově – třeba ve srovnání s Momentum OnEar – už první dotek vás přesvědčí o prémiové kvalitě, která si nezadá s nejlepšími modely dané třídy. Kov sice není vidět, ale je decentně ukrytý uvnitř v podobě ocelového jádra sluchátek. Tímto způsobem je vyztužen most i otočný kloub pro zavěšení mušlí. Povrch mostu je vyroben z velmi příjemného matného silikonu, a zmiňovaný plast tak zbývá především na vnější stranu mušlí. Je ale tak dobře zpracovaný, že jsem dokonce chvíli váhal, jestli nedržím v ruce hliník.

Důraz na čistotu formy s sebou nese pouze dvě malé nevýhody. Stejně jako v případě q-JAYS ani tentokrát snadno nerozlišíte L / R sluchátko (lépe podle kabelu) a někomu by mohlo vadit také plynulé nastavení velikosti mostu bez jakékoli stupnice.
 


 

Při každodenním používání a zvláště na cestách je důležitým parametrem sluchátek také provedení jejich kabelu. Sluchátka u-JAYS využívají kabel odpojitelný s rovnými konektory Jack 3,5 mm na obou stranách. Napojení na straně sluchátek sice postrádá zámek, ale díky hlubokému zapuštění konektoru působí odolně. Trochu horší je to na druhém konci kabelu, kde chybí plynulejší přechod z konektoru do kabelu. Nadšení nejsme ani ze samotné izolace, která je sice zpevněná kevlarem a působí robustně, ale hůře klouže po oblečení. S dodáním náhradního kabelu Jays ale nebývá většinou problém, takže i kdyby se něco pokazilo, rozhodně nepřijdete o celá sluchátka.

 

Zvukové představení

Jestliže se design sluchátek nesl v duchu jednoduchosti a čistoty, potom nejde zvuk popsat jinak než dokonale vyvážený, zábavný a precizní. Jeho neutralita hledá jen těžko přemožitele i mezi tak vyhlášenými kousky, jako jsou Beyerdynamic T 51p, Audio-Technica ATH-ES10 nebo dostupnější Sennheiser Momentum OnEar. Středy jsou přirozené skoro jako u velkých domácích modelů a do jejich tónu nepromlouvá ani náznak kelímkového efektu. Na přesnou tonalitu navazuje doslova exkluzivní kontrola basového pásma, která je dle mého vůbec nejlepší u malých sluchátek do 10 tisíc. Basy se probouzejí hezky z hloubky, jsou velmi rychlé a nemají tendenci se tlačit výš, než bylo záměrem studia. Jen málo kdy narazíme na model, který by byl tak přesný a zároveň zábavný jako právě u-JAYS. Za tyto výjimečné vlastnosti basového pásma vděčí sluchátka zřejmě i akusticky laděným otvorům, které nevedou pouze k uchu, ale přebytečnou masu vzduchu odvádějí také přímo do pěny náušníků, kde dodávají nejnižšímu pásmu patřičný ráz.
 

  

 
Umím si představit, že bude někdo postrádat trochu ostřejší výšky a přesnější identifikaci nástrojů v prostoru, ale já osobně bych nehýbal vůbec s ničím. Jemnější podání detailů přesně odpovídá charakteru sluchátek, která nahrazují ostřejší výšky a chybějící středy modelu Momentum OnEar celkovou věrností a dospělostí. Méně vytažené výšky mají vlastně na svědomí i zmiňovaný dojem horšího oddělení nástrojů. Prázdný prostor středů, vnímaný právě u zmiňovaných Momentum OnEar, totiž u-JAYS přirozeně vyplňují a nástroje tak stojí pocitově o něco těsněji u sebe. Osobně bych ale vždy volil spíše cestu u-JAYS, jejichž charakter je mnohem více uvěřitelný a univerzální.
 

Komfort a praktičnost

Náušníky typu on-ear (na ucho) si nikdy příliš netykaly s dlouhodobým komfortem. Jsou však decentnější, udržují méně tepla kolem ucha a často nabídnou i basovější zvuk. Koženkové náušníky u-JAYS nejsou v tomto směru výjimkou a pokud obvykle neposloucháte bez přerušení více než dvě hodiny, nebudete mít s jejich tvarem zásadnější problém. Nalezení správné polohy sice z počátku chvíli trvá, ale nakonec si vše sedne. Hodil by se snad jedině větší rozsah vertikálního naklánění, aby sluchátka rovnoměrněji dosedala nad i pod uchem.
 

  


Luxusní alcantarové náušníky Momentum OnEar sice nabídnou lepší teplotní komfort a podobný přítlak, ale díky menší dosedací ploše jsou ve výsledku spíše méně pohodlné. Navíc také méně izolují okolní hluk. Jako velmi praktickou hodnotíme také možnost náušníky vyměnit za nové. Podobně jako kabel se třemi tlačítky pro iPhone nebo Android si je budete moci objednat a sami také nasadit.
 

Verdikt

Pánové z Jays to opět dokázali. Přišli, obhlédli nejlepší konkurenty a zvítězili. Nejlepší on-ear sluchátka na trhu nesou jméno u-JAYS a své rivaly ničí nejen čistým designem, ale především zvukem, jehož dospělé parametry mu budou závidět i mnohé větší modely s náušníky “kolem ucha”.

Na čem jsme testovali: Astell&Kern AK100II, Apogee Groove, Sennheiser Momentum OnEar, ATH-MSR7, ATH-ES10