Z důvodu velkého vytížení dopravců garantujeme včasné dodání do Vánoc pouze u objednávek zadaných do 17. 12. 2024 a 11 hodin.
Napište nám

Recenze in-ear sluchátek Grado GR8e

Petr Macháček 14. 03. 2016 Recenze a testy

In-ear modely značky Grado stojí v porovnání s legendárními řadami otevřených sluchátek Prestige či Reference tak trochu stranou pozornosti, ale to neznamená, že by měly být jen povinným doplňkem sortimentu. Ve skutečnosti jsou to sluchátka s nezaměnitelným charakterem a schopností odsunout na druhou kolej i ty největší hvězdy mezi sluchátky “do uší”.


    
 

 
  • kompaktní a harmonické zvukové představení
  • model vstřícný ke všem náročným žánrům
  • miniaturní provedení padne každému
  • nadčasový design
  • snadné používání každý den
  • dosti omezená výbava
  • pro eliminaci  ruchů nutné vedení kabelu za uchem
  • hodnota na první pohled neodpovídá ceně
  • nehodí se pro basově výraznou hudbu

 

Design

Posuzovat kreace značky Grado po stránce designu není vůbec jednoduché. Po tak dlouhém čase už totiž ani nedokážeme rozlišit, zda se v jejich případě stále ještě jedná o přísné retro, nebo o příznačný styl, kterým se výrobce prezentuje bez ohledu na designové tradice či naopak trendy. Grado je prostě Grado a jinak tomu není ani v případě modrých špuntů GR8e nebo jejich zelených dvojčat GR10e. Stačilo vzít tvar vejce, rozkrojit ho na dvě poloviny a základ pro oba špunty byl na světě. Tento jednoduchý základní koncept miniaturních špuntů ovšem dokázal výrobce vyladit ke skutečné výjimečnosti a nadčasovosti. Stačil mu přitom jen měděný kroužek a metalický lak.
 

 

Konstrukce a výbava

Skutečnost, že je v Japonsku vyráběný model opravdu výjimečný, potvrzuje také použití neobvyklých měničů Moving Armature. Jejich výhodou proti koncepci Balanced Armature je především lepší pokrytí celého slyšitelného pásma jediným měničem. S výjimečností sluchátek tak nekoresponduje snad jen nenápadný kabel s trochu nepraktickým rovným konektorem Jack. Co však ztrácí dlouhým konektorem, dohání velmi rychle téměř ideální tuhostí a tloušťkou. Kabel se příliš nezamotává, nádherně splývá od krku dolů a navíc se velmi dobře vede také za uchem. Při tomto způsobu nošení navíc nepřenáší téměř žádné ruchy směrem k uchu. Velmi dobře je navržen také plynulý přechod z konektoru do kabelu, který nedovoluje žádné ostré zlomy a tím pádem ani rizikové namáhání kabelu.
 


 

Výrazně hůře si sluchátka vedou snad jen v otázce výbavy. Na jednu stranu nechybí v balení důležité výměnné filtry, chránící sluchátka před poškozením nečistotami, ale kromě trojice silikonových nástavců nepřiložil výrobce nic dalšího. Marně tak budete při vybalování vyhlížet pouzdro nebo třeba více druhů nástavců. Grado GR8e je prostě taková miniaturní a zároveň minimalistická japonská bonsaj.
 

Zvukové představení

Při absenci elektrizujícího designu i jakkoli rozmazlující výbavy nezbývá sluchátkům, než nás srazit na kolena zvukem. Ale to právě špunty GR8e dělat nechtějí. Jejich zvuk má posluchače pohladit a provázet světem hudby bez větší únavy klidně i po dlouhé hodiny. Použité měniče jsou pro takovou hru ostatně jako stvořené. Na rozdíl od víceměničových systémů Balanced Armature nebo všemožných hybridních kreací produkují použité měniče Moving Armature především harmonický a kompaktní zvuk s téměř dokonale vyváženým podáním celého slyšitelného pásma. Dokonce bych řekl, že jde o jedny z nejlépe vyvážených jednoměničových in-ear sluchátek na světě. Žádná ze složek zvuku na sebe nestrhává přehnanou pozornost a žádná ani nezabírá místo ostatním.
 

Zvuk sluchátek GR8e je ohromující především jako skvěle vyladěný celek, ale stejně dobře se dá rozplynout také nad jeho skvostným podáním středů či přesností detailů. Zatímco vyšší modely Shure jsou ve vyšších frekvencích pocitově trochu líné a třeba Etymotic nebo q-JAYS zase hyperaktivní, pohybují se Grado přesně na linii zlatého středu. Jejich zvuk má stále úžasnou rychlost a švih, ale nikdy nezachází do extrému. Basová složka sice nemá váhu srovnatelnou s modelem Shure SE425 nebo dokonce RHA T20, ale zato nabídne lepší kresbu a univerzálnější charakter pro náročnější hudební žánry. Velmi dobře je na tom model GR8e také v podání prostoru a oddělení jednotlivých nástrojů. V tomto směru poráží dle mého i modely Shure a nestačí snad pouze na vyšší model z vlastní rodiny - GR10e. Ten si dopomáhá také o něco jasnějšími detaily a celkově vzdušnějším projevem.

Pokud tedy od zvuku in-ear sluchátek očekáváte především kultivovanost a určitou eleganci napříč žánry, nenajdete na trhu mnoho zajímavějších nabídek. Grado GR8e zahrají stejně zkušeně hudbu z filmu Star Wars, křehký jazz i ostré metalové jízdy, aniž by přitom působily přehnaně profesorsky nebo suše. Pokud ale potřebujete jednoduše vymlátit prach z koberců a poslechem si vynahrazujete ušlý koncert v rockovém klubu, rozhlédněte se po nových sluchátkách raději u konkurence.
 

 

Komfort a praktičnost

Rozhodování mezi modely jako Shure SE425 nebo Grado GR8e může být dosti komplikované, ale v jednom směru mají sluchátka Grado celkem jednoznačně navrch. Je jím uživatelská přívětivost a každodenní použitelnost. Pokud nechcete, aby si každé nasazování sluchátek vyžadovalo “předletovou” přípravu srovnatelnou se startem raketoplánu, sáhněte určitě po modelu GR8e. Jeho miniaturní rozměry nahrávají nejen komfortnímu nošení v každém uchu, ale také pohodlnému poslechu třeba i s hlavou na polštáři. Občas se vám tak stane, že bude se sluchátky nejen usínat, ale také vstávat. Nevýhodou miniaturních rozměrů bude snad jen horší vytahování sluchátek z ucha - především, pokud máte ruce a prsty statného kováře.
 

 
Při běžném způsobu nošení s kabelem směřujícím dolů uslyšíte při pohybu každý dotek izolace s oblečením, ale stačí obtočit kabel za uchem a veškeré pazvuky jsou okamžitě pryč. Při běžném pohybu drží kabel za uchem velmi dobře, takže není důvod řešit jeho vedení jinak. Pokud ale posloucháte ve vlaku nebo třeba s notebookem na klíně, bude vám pro maximální komfort a požitek z poslechu stačit i klasické vedení kabelu od ucha dolů.
 

 

Verdikt

Miniaturní sluchátka s opravdu velkým zvukovým potenciálem, elegantním tělem a vysokým komfortem nošení. Jen těžko bychom v této cenové relaci hledali vyváženější zvuk. Grado GR8e, to je špičkový zvuk vedený zlatou střední cestou.