Napište nám

Recenze domácích sluchátek Audio-Technica ATH-A990Z

Petr Macháček 05. 01. 2017 Recenze a testy

Poznávacím znamením novinky ATH-A990Z je její temně zelený lesnický nátěr. Ve skutečnosti sice nezáří ani zdaleka tak jako na fotkách, ale aspoň dává naději, že nás sluchátka nakonec oslní spíše svým zvukem.

  

Na čem se testovalo: Astell&Kern AK100II, Apogee Groove, ATH-A1000Z
 

Design a konstrukce

Začněme konstatováním, že na fotkách působí A990Z mnohem zajímavěji než ve skutečnosti. Ani rok 2016 neznamená v podání velkých modelů ATH žádný evoluční skok, a tak máme opět co do činění s obřími kruhovými mušlemi z hliníku, “dvoudrátovým” mostem a více či méně oblíbeným systémem 3D Wing. Což o to, konstrukce je to odolná a prověřená zubem času, ale ani dnes se nedá říct, že by se těšila bezmezné oblibě. Někdo nedá na její přizpůsobivost dopustit, jiný jí spílá za “nepevné” usazení na hlavě. Osobně však mohu potvrdit, že i malým hlavám může tento systém sedět velmi dobře.
 


 

Žádné překvapení neskýtá ani třímetrový kabel s textilní izolací a duálním konektorem. Nicméně s postupujícím časem musím stále více vyzdvihovat jeho odolnost a praktičnost. Pokud umíte správně motat kabel, budete s A990Z jedna ruka. Kabel nemá žádný paměťový efekt, krásně splývá a moc neváží. Jeho největší pýchou je ale poctivě zpracovaný konektor. Nejen že ho chrání jedna z nejplynulejších přechodek na trhu, ale díky kvalitní šroubovací redukci se dá naprosto nenápadně proměnit z konektoru 6,3 mm na 3,5 mm.


 

Zvukové představení

Audio-Technica evidentně objevila recept na uzavřená sluchátka s neobvykle vzdušným a přitom hutným zvukovým projevem. Už dříve to naznačil povedený model A550Z a později se vší rozhodností a kvalitou potvrdil asi nejlepší zaplatitelný uzavřený model W1000Z. Také A990Z své majitele neochudí o přiměřenou údernost a plnost basů, ale na poměry uzavřených modelů přidává i mnoho informací o rozmístění nástrojů a celkově pracuje s velmi širokou scénou a slušnou transparentností. Tento dojem pomáhají budovat také velmi přirozeně znějící detaily. Nemám dojem, že bych přicházel o jakoukoli maličkost nahrávky a přitom se detaily nijak nevytahuji nad zbytkem zvukového spektra.
 


 

Jestli modelu ATH-A990Z něco schází, je to hlavně naléhavost a prokreslenost středů. U dobře známých desek jsem měl dojem, jako by zpěvák ubral 20 % ze svého nasazení a odstoupil přitom ještě o krok vzad. Celou scénu to dělá malinko temnější a více zatlumenou, což nemusí sedět každému. Pokud ale hledáte útulnější atmosféru a uvolněný projev, budou vám A990Z sedět hodně. Právě tato vlastnost sluchátka asi nejvíce odlišuje od vyššího modelu A1000Z, jehož pojetí zvuku je mnohem zaostřenější, prostorovější a tím pádem i analytičtější.

I přes větší uvolněnost a vyhlazenost zůstává Audio-Technica stále vynikající pro poslech náročných žánrů, jako je akustika nebo jazz, ale na rozdíl od minulých let už se necítím trapně, když sluchátkům podstrčím tvrdý rock nebo dokonce elektroniku. Jejich citlivé měniče neopomenou žádný detail, ale přenášejí ho se sametovou jemností, která nebyla v minulosti vždy samozřejmostí. A když změním směr a z výšin akustiky se ponořím do hlubin hip-hopu, potěší mě obří měniče, které možná nemají tak brutální údernost, ale zabírají krásně odspoda a Dr.Dre je v jejich podání ten nejlepší doping. Tady se konečně projevuje výhoda měničů o průměru 53 mm. Zdá se tedy, že kromě uhlazenosti je největší zbraní modelu A990Z jeho univerzálnost a vstřícnost k posluchačově hudební nerozhodnosti.


 

Komfort a praktičnost

Když jsem v úvodním bloku zmínil, že mi 3D Wing nevadí, myslel jsem to obecně. U A990Z mi v kombinaci s plochými náušníky a nevýrazným asymetrickým tvarováním tolik nesedí. Pocitově to není ono. Mám dojem, že mi sluchátka na malé hlavě pomalu sjíždění dolů z uší. Ve skutečnosti to tak není, ale pocit je to divný. Okamžitě po nasazení si netykám ani s plochými náušníky, které jako by vůbec nerespektovaly tvar hlavy. Vše se ale po chvíli příjemně mění, sluchátka si nacházejí správnou pozici, a co mě těší nejvíc, výborně rozprostírají tlak kolem uší, takže zůstávají pohodlná i po delším poslechu.
 


 

Uzavřená konstrukce v kombinaci s koženkovými náušníky samozřejmě celkem kumuluje teplo kolem uší, ale to se ještě nepodařilo vyřešit žádnému výrobci. Raději tedy ještě jednou připomenu velmi povedený kabel, který dělá majiteli v každé situaci skvělou službu, a zmíním i nízké nároky sluchátek pokud jde o sílu zdroje. Modely Audio-Technica byly vždy známé pro svoji vstřícnost ke slabším zdrojům a jinak na tom není ani A990Z. Na rozdíl od některých starších modelů této řady si ale A990Z nečekaně dobře rozumí také s méně kvalitními nahrávkám, což výrazně zvyšuje jejich každodenní použitelnost.
 
 

 

Verdikt

Jestliže je součástí zadání také nutnost uzavřené konstrukce, vyplatí se nové ATH-A990Z určitě vyzkoušet. Jejich citlivým a zároveň rozměrným měničům nevadí brousit napříč žánry a jejich spolehlivá konstrukce vás možná i přežije.

 

     
 
  • na poměry uzavřených sluchátek skvělé podání prostoru
  • univerzální ladění pro klasiku, elektroniku i filmy
  • zvuk má velkou sílu, ale basy jsou hezky zkrocené
  • velmi odolná konstrukce s vynikajícím kabelem
  • nízká hmotnost
  • trochu nepřehledné středy lehce zatemňují zvuk
  • zvuk na první poslech neumí nadchnout
  • zpočátku trochu nepřizpůsobivý tvar náušníků
  • pro někoho až příliš nízký přítlak

 


Související produkty

Audio-Technica ATH-A990Z

Skladem, ve čtvrtek 18. 7. u vás
4 677 Kč

Porovnat