Napište nám

Recenze bezdrátových sluchátek BOSE QC35

Petr Macháček 28. 06. 2017 Recenze a testy

   
  

Bose platí za specialistu na aktivní potlačení hluku a model QC35 má být jeho aktuální výkladní skříní. Splňuje prakticky vše, co od moderního cestovatelského premianta očekáváme. Netahá za sebou dráty, tiší hluk velkoměst a dá se s ním pohodlně telefonovat. Zvládne ale kromě ticha stejně suverénně také kvalitní zvuk?

Na čem jsme testovali: Astell&Kern AK70, LG G2, Sennheiser PXC 550, Bowers&Wilkins P5 Wireless, Sennheiser Momentum M2 Wireless
   

     
 
  • velmi nadčasový, moderní a přitom decentní design
  • vynikající tvar náušníků, a tedy i vysoký komfort nošení
  • univerzálně příjemný zvuk, který jen tak neunaví
  • nejúčinnější aktivní potlačení hluku
  • kvalitní plasty
  • pro někoho moc hřejivé a rozvláčné podání (hlavně u basů)
  • nemožnost zapínat/vypínat potlačení hluku samostatně
  • žádné další chytré funkce

Vynikající spojenec pro poslech hudby na cestách. Pokud máte rádi dotažená, jednoduchá a spolehlivě pracující řešení, potom vás Bose QC35 určitě okouzlí. Překvapivě dobře navíc poslouží nejen na cestách, ale třeba i v hlučnější kanceláři nebo domácnosti.

   

Design a konstrukce

Plasty kam se podíváš v ceně kolem desíti tisíc? Podobně nudné plochy stejnorodých a stejnobarevných plastů už si dnes dovolí použít jen opravdu málokdo. Jenže tady to nějakým zázrakem pořád funguje. S designem sluchátek Bose je to podobné jako s designem vozů Audi. Taky už jen těžko rozeznáme jeden model od druhého, a přesto mají všechny pořád šmrnc a málo kdo by si dovolil říct, že nevypadají parádně. Plastová sluchátka jsou navíc lehčí a pokud mají most uvnitř vyztužený kovem jako QC35, jsou vlastně i dost odolná. Takže taková moderní mainstreamová nenápadnost v podání Bose.
   

Konstrukčně Bose také většinou nevymýšlí žádné krkolomnosti. Základem jsou opět prostorné náušníky obklopující uši, prověřená skládací konstrukce, příjemný hlavový most a dostatečné natáčení mušlí ve všech osách. Bohužel ale nechybí ani vestavěná baterie, kterou si sami nevyměníte, a taky kabeláž vedená uvnitř kloubů, kde dostává při každém skládání celkem zabrat. Více slabin ale nehledejte. Zpracování je velmi solidní, vrzání neexistuje a celkový dojem ze sluchátek na pohled i na dotek je i přes výstavku plastů velmi dobrý.
 


    

Funkce a výbava

Sluchátka QC35 zdobí skutečně mnoho užitečných vlastností, ale jejich možnosti nastavení jsou více než skromné. Vlastně se povětšinou omezují na stav On a Off. Platí to i pro povedený systém aktivního potlačení hluku, který se spouští automaticky se zapnutím sluchátek. Chcete ho vypnout? V tom případě je nutné nainstalovat do telefonu aplikaci Bose Connect, která sice oklikou, ale přesto několik dalších vychytávek zpřístupní. Sluchátka tak můžete konečně nejen zapnout a vypnout, ale můžete také deaktivovat zmíněné potlačení hluku (aktivace je možná ve dvou krocích), nastavit čas pro automatické vypnutí a dokonce i sdílet bezdrátově hudbu na druhá sluchátka Bose. Jakkoli tedy samotná sluchátka na první pohled funkcemi neoplývají, ve spojení s touto aplikací snadno dohánějí i konkurenta Sennheiser PXC 550. Nevýhodou tohoto řešení ovšem je, že si dodatečné funkce neužijete na HiRes přehrávačích bez systému Android
   


   

Samotné párování fungovalo naprosto hladce a to i přes dotykové NFC. Spolehlivě fungovalo i opětovné připojení po zapnutí, kdy se sluchátka pokouší postupně automaticky spárovat s naposled připojenými zařízeními. Testovaná výdrž ukazuje na hodnotu blížící se 20 hodinám, což je pořád lepší průměr, ale určitě ne špička. Takový Senn PXC 550 vydrží o pár hodin víc. U QC35 ale na druhou stranu potěší pevné pouzdro a možnost poslouchat také přes kabel spolu s aktivním potlačením hluku.
 


     

Zvukové představení

Zvukově bych sluchátka Bose QC35 popsal jako jeden z lépe vyladěných mainstreamových modelů pro všechny moderní žánry. Mají dostatek detailů i basů, aby byl poslech přirozený pro většinu uší a většinu nahrávek. Bas sice není z nejrychlejších a působí spíše měkce, ale i to je pro odpočinkový poslech často výhodou. Navíc to celkem ladí s teplejším laděním celého projevu.

Dojem zvukové ušlechtilosti a dospělosti, který vám dají třeba Momentum M2 Wireless nebo Audeze Sine, ale QC35 prostě nenabídnou. Je to takový ten další level, na který potřebuje výrobce větší odvahu. Ve srovnání se zmíněnými modely hrají Bose spíše zábavně a líbivě, což se projevuje hlavně teplejším laděním do V - tedy lehce vytaženými výškami a basy oproti středům.

Škoda tedy jen lehkého kelímkového efektu, který způsobuje, že na mě zvuk před očima někdy působí jako tunel. Samozřejmě to má vliv hlavně na tonalitu středů a středobasů. Pokud zapojím kabel a aktivní potlačení hluku vypnu, tento dojem sice ještě zesílí, ale zase se citelně prohloubí scéna a celé podání prostoru, což je příjemné plus.
 


  

Jak zní v podání tohoto modelu naše oblíbené desky:

Lorde - Pure heroin (FLAC 96/24)
› Krásně plný zvuk, přitom stále pod kontrolou.
› Vokál trochu méně naléhavý, ale jinak velice příjemný poslech.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
› Orchestr působí, že hraje v akusticky nevýhodném prostoru.
› Z
ní ale příjemně živě, hmotně a hlavně velkolepě, což je tady základ.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
› QC35 sice nedostanou z možností nahrávky vše, ale poslech je příjemný a odpočinkový.
› Pro popík jsou Bose rozhodně laděné.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
› Tato nahrávka charakteru QC35 příliš nesedí.
› Pomalejší bas brzdí rozlet a uzavřená konstrukce kazí akustiku koncertu.

System of a Down - Toxicity (FLAC 96/24 vinyl rip)
› Toto není úplně píseček, na kterém by QC35 vystavěly pořádný metalový hrad.
› Kytary znějí trochu ploše a uhlazeně, ale průšvih to vyloženě není. Pořád mají aspoň váhu.
 


   

Komfort a praktičnost

Je jasné, že na komfortu i praktické použitelnosti si u Bose skutečně zakládají. Odpovídá tomu tvarování náušníků, dobře zvolený přítlak i celkově bezproblémová manipulace se sluchátky, které můžete vzít do ruky a nasadit nebo sundat z hlavy, aniž by se nějaký díl nebezpečně namáhal, vrzal, nebo aby došlo k nechtěné aktivaci jedné z funkcí. Prostě manipulace bez obav a komfort na velmi vysoké úrovni po všech stránkách. Příjemné je i informační hlášení ve sluchátkách, které komentuje i pokusy o spárování včetně jmen naposled párovaných přístrojů. Jedinou slabinou tak bude u podobně těsnících sluchátek vždy především tepelný komfort uvnitř náušníků.
  


  

Důvodem pro koupi sluchátek Bose bývá ale nejčastěji právě vyladěný systém aktivního potlačení hluku. A ten šlape výborně, bez starostí a složitostí. Z klasického hučení motorů zůstává jen lehký svist, stejně jako z pohybu aut a tramvají po ulici. Systém si dokonce slušně poradí i s hlasitou hudbou nebo mluvením v kanceláři, které potlačí dostatečně na to, aby ho i potichu puštěná hudba ve sluchátkách snadno překryla. Filtrování lidské řeči je však více směrové. Pokud mi ale někdo mluvil za zády, bylo potlačení hlasu téměř dokonalé. A protože doléhají náušníky k hlavě opravdu krásně (a přitom jemně), není funkčnost potlačení hluku výrazně ovlivňována ani otáčením nebo nakláněním hlavy.