Napište nám

Recenze RHA MA350 / MA450i

Petr Macháček 12. 05. 2014 Recenze a testy

Sluchátka značky RHA u nás ještě mnoho lidí nezná, ale naše zkušenost zatím ukazuje, že jde o jedny z nejsympatičtějších špuntů na trhu. Jak se nám líbil konkrétně model MA350 a jeho sourozenec MA450i s mikrofonem, to už prozradí následující recenze.

Design a konstrukce

Mezi všemi možnými sluchátkovými kreacemi působí design modelu RHA MA350 / 450i velmi střídmě a přitom solidně. Vystačí si s jednoduchou kombinací dvou hliníkových částí, přičemž ta vnější je černá, zatímco vnitřní ve tvaru trumpety zůstává v barvě hliníku.

Důležitým prvkem sluchátek je jejich textilem oplétaný kabel. Je velmi lehký a při pohybu téměř neznatelný, ale rád se zamotává a při pohybu po oblečení je trochu hlučnější. Tuto nevýhodu však bohatě vynahrazuje a zároveň eliminuje (neoficiální) možnost nošení sluchátek přes ucho. Díky poddajnosti kabelu je tento způsob nošení velmi pohodlný a kromě toho, že se jím zcela eliminuje i případný hluk vytvářený kabelem při pohybu, je tento způsob také o něco pohodlnější.

 

Výbava

V balení sluchátek RHA MA350 najdete kromě praktického textilního váčku na sluchátka také další 2 páry nástavců (celkem tedy velikosti S, M, L). Model RHA MA450i nabídne navíc mikrofon a třítlačítkové ovládání na kabelu, jehož plnou funkčnost si ale užijí pouze majitelé přístrojů Apple. Oproti verzi 350 získáte navíc kabelovou sponu na oblečení, 3 další páry nástavců a 1 pár nástavců dvojitých.

Důležitou odlišností verzí MA350 a 450i je použitý konektor. U modelu MA350 je lomený, zatímco varianta s mikrofonem využívá konektoru přímého. Osobně mám u přenosných sluchátek raději konektor lomený, ale umím si představit třeba i pouzdra na telefon, kde je rovný kabel výhodou.

 

Zvuk

Sluchátka MA350 a 450i hrají jednoznačně nejvíce basově ze všech modelů značky RHA. Pokud ale nenatrefíte na desku, kterou vybavili extrémními basy už ve studiu, je výsledek hodně příjemný a basový základ nečekaně dobře kontrolovaný i čitelný. Zkušenost z poslechu v autobusu nebo tramvaji navíc říká, že basy jsou to první, co i v malém okolním ruchu zaniká, takže nějaké to posílení je pro tento případ dokonce i vítané.

Reprodukce všech detailů je i přes výraznější basy stále velice dobrá a nepostrádá potřebnou jiskru. V přímém srovnání s modelem Klipsch Image S4 jsou RHA naprosto jasnými vítězi po všech stránkách. Šířka scény sice není největší, ale vše zase do plusu vrací příjemná dynamika a živost celého projevu. V porovnání se stejně drahými modely jiných značek se model RHA MA350 / 450i projevuje jako o generaci mladší nebo alespoň o třídu dražší model.

 

Komfort a praktičnost

Díky jednoduché konstrukci a relativně malým rozměrům se “do sluchátek nasoukáte” velice snadno. Největší pohodlí si užijete při nošení kabelu přes ucho a to nejen díky lepší fixaci kabelu, ale hlavně díky izolaci zvuků nesoucích se po něm směrem k uším.

Po zvolení správné velikosti nástavců sluchátka také velmi dobře izolují okolní hluk. Možná ne tolik jako oválné nástavce Klipsch, ale to je možná i dobře, protože takové extrémní tlumení bývá někdy nepřirozené a v některých situacích i nepraktické.

 

Verdikt

Výjimečně dobrá koupě vzhledem ke kvalitě zvuku, zpracování i ceně. Pro každodenní cesty do školy nebo práce budete jen těžko hledat lepší doprovod. Velmi potěšila možnost nosit kabel vedený za uchem.

 

Konstrukce Uzavřená
Měniče 130.5 Dynamic
Náušníky Intraaural, silikon
Frekvenční rozsah 16 - 22.000 Hz
Citlivost 103 dB
Impedance 16 Ω
Zatížitelnost 10 mW
Hmotnost 14 g
Kabel 1,5 m s textilní izolací
Konektor Jack 3,5 mm zlacený
Příslušenství 6 párů nástavců (S x2 / M x2 / L x2), 1 nástavců s dvojitou manžetou, držák nástavců, textilní pouzdro, spona na kabel