Z důvodu velkého vytížení dopravců garantujeme včasné dodání do Vánoc pouze u objednávek zadaných do 17. 12. 2024 a 11 hodin.
Napište nám

Recenze Grado Reference RS2e

Petr Macháček 21. 04. 2015 Recenze a testy

Otevřená klasika, mahagon, kovová mřížka, trny namísto kloubů … co dalšího vás napadne při pohledu na legendární sluchátka Grado? Člověk má skoro dojem, že se jejich konstrukce během posledních desíti let vůbec nezměnila, ale ve skutečnosti se uvnitř amerických laboratoří Grado, kde se sluchátka stále ručně vyrábějí, chystá pořád něco nového. Výsledkem posledních vylepšení je kompletně inovovaná řada “e”, jejíž referenční model RS2e vyzkoušíme právě dnes.

 
  • jedny z nejlépe hrajících sluchátek na trhu
  • referenční přednes, muzikálnost a přirozenost
  • basy jsou přesné a mají skvělou kresbu
  • velmi lehká konstrukce
  • kvalitní kožený most a mahagonové mušle
  • některé části stále z laciných materiálů
  • nedosahují komfortu pravých circumaurálních modelů
  • trochu těžký a málo poddajný kabel

Muzejní technika nebo čisté retro?

Pokud jde o design Grado, můžete krabatit čelo nad leckterým z jeho modelů, ale když přijde na model RS2e a jeho nádherné mahagonové kotouče, musíte uznat, že máte před sebou kus umění. Skoro jako byste si právě pořídili nějaký klasický hudební nástroj. Jejich tělo nic neváží, je střídmé a přitom tak dokonale funkční. Generace “e” přináší v tomto směru ale ještě pár drobných úprav navíc. Předně je tu nový hlavový most z opravdu hutného kusu hnědé kůže. Pro někoho staromilské, pro jiného božské. Do světlejších tónů hnědé je nyní laděn také samotný mahagon, který tak mnohem lépe ladí s kůží na mostu.

Trochu pozadu zůstávají stále jen plastové obroučky kyvného mechanismu a dosti laciné klouby, jimiž prochází kovový trn. Cenovka kolem 17.000 Kč si o lepší materiály vyloženě říká.

Samostatnou kapitolou modelu RS2e je jeho 8žilový kabel o síle menšího malíčku. Jeho masivní konstrukce včetně koncovky 3,5 mm (minulá generace měla 6,3 mm) vzbuzuje respekt, ale manipulace s ním může u mnohých vzbuzovat záchvaty zlosti. Na kombinaci volně se protáčejících mušlí a vzdorujících přívodních kabelů si holt musí každý zvyknout. Tedy pokud za to zbytek sluchátek stojí…

Koncert orchestru jménem Grado

Ani na vteřinu nepochybujte, že jejich zvuk za drobné patálie s konstrukcí opravdu stojí. Můj dojem z prvního poslechu by se dal popsat jako čekání na nevyhnutelné zaváhání. Téměř každý zatím zaváhal. Vrcholkům nabídky Sennheiser nevěřím jejich analytické detaily, Beyerům zase vyčítám malý zápal pro hru, ale v případě Grado RS2e prostě nevím, co bych udělal jinak. Zatímco nižší modely jsou trochu vystrašené, když přijde na tvrdší hudbu nebo agresivnější dynamické pasáže, model RS2e stojí jako skála a s jistotou překračuje i tento největší neduh svých menších sourozenců. Oproti předchozí verzi má zvuk navíc o malinko více šťávy a scéna před vámi lehce narůstá do šířky.

Otázka zní, jestli bych vůbec dokázal najít model s podobnou cenovkou, kterému by sluchátka RS2e neukázala záda. Ať si vyberu Schubertův smyčcový kvintet, Moloko a jejich Absent Minded Friends nebo divoké balkánské víření Gorana Bregovice, vždy dostávám stejně solidní, jiskrnou a absolutně libě naladěnou odpověď. Smyčce jsou nádherně identifikované v prostoru, basa Moloko je rychlá a dechová sekce žhavého Balkánu včetně nejhlubších tonů právě teď vystupuje naživo několik metrů přede mnou.

Přes absolutní otevřenost a vzdušnost ale nechybí basům ani gram potřebné váhy. Pro moderní elektroniku možná nebudou mít potřebnou údernost, ale tu bohatě vynahradí nevídanou kresbou. Vokály mají texturu skutečných lidských výkonů a podání prostoru u kvalitních nahrávek okamžitě vtahuje do hry. Ladění RS2e není ani příliš analytické, ani módně zabarvené. Není technicky chladné ani přehnaně vřelé a domácky usazené. Je prostě přesně takové, jaké od referenčního modelu potřebuji slyšet.

 

Komfort pro fanoušky molitanu

Není žádným tajemstvím, že chleba sluchátek Grado se často láme nad jejich komfortem nošení. Zatímco do zvuku se zřejmě zamilujete bez varování, naučit se žít s jejich konstrukcí budete muset trochu chtít. Upřímně, existují i pohodlnější otevřené modely, ale na druhou stranu – kolik z nich zahraje takovou zvukovou symfonii bez ohledu na žánr a zdroj? Navíc je tady vždy možnost pořídit si největší circumaurální molitany Grado XXL, se kterými je svět zase o kus příjemnějším místem k bytí. Potom už vám zůstane jen ten fajnový zvuk a možná občas trochu tvrdohlavé kabely.

 

Verdikt

Jeden z nejlépe zvukově vyladěných modelů na světě. Obrovský zvuk v drobném a lehounkém těle. Pokud máte občas neodolatelnou chuť sednout do křesla a prohnat si hlavou oblíbené album klasické hudby, jazzu, rocku nebo popu, máte jedinečnou možnost zažít při takovém poslechu malou osobní nirvánu.