Napište nám

Recenze Grado Prestige SR80e

Petr Macháček 31. 03. 2015 Recenze a testy

Modely značky Grado jsou na první pohled už několik let stejné, ale to neznamená, že se v tichosti nevyvíjejí. Aktuálně tu máme novou řadu E a s ní i pevnější polymerové tělo, neutrálněji laděné měniče a 4-žilový kabel. Otázkou však zůstává, jak nová generace Grado SR80 zní a jak si stojí vůči konkurenci.

 
  • vyvážený a opravdu velmi přirozený zvuk
  • vynikající prezentace prostoru
  • basy jsou přesné a je jich také akorát
  • komfortní náušníky a neunavující zvuk
  • těžko překonatelný poměr cena / výkon
  • použité materiály
  • volné protáčení mušlí
  • trochu moc těžký kabel s velkým konektorem
  • menší intenzita a nasazení pro ostřejší žánry

Design a konstrukce

Pokud se pro model SR80e rozhodnete, už předem musíte počítat s tím, že na nějaké pozlátko značka Grado nehraje. Jednoduchá krabice by stejně dobře mohla ukrývat lázeňské oplatky, samotný design sluchátek nepoznal evoluci snad tisíc let a použité materiály na první pohled také nevypadají nejluxusněji. Podobně jednoduché odlitky z černého plastu a gumový most by si už jiný výrobce u novinky nedovolil. Grado však hraje podle jiných pravidel.

Karta se začne obracet ve chvíli, kdy sluchátka vezmete do ruky a následně nasadíte na hlavu. Nejprve potěší masivní 4-žilový kabel, na kterém by se dal odtáhnout parník. Vzápětí oceníte lehounké a jemné molitanové náušníky, které moc příjemně padnou. Jejich vzdušnost a lehkost bude mnohým připomínat pocit z nošení Koss Porta Pro. Mušle se otáčejí na kovovém trnu naprosto svobodně, díky čemuž přesně kopírují úhel uší, ale zároveň se také stávají neposednými. Pokud si totiž nedáte pozor, můžete sluchátko několikrát otočíte kolem jeho osy a trochu tím zamotat hlavu sobě i přívodnímu kabelu.

 

Zvukové představení

Zvuk Grado SR80e je oslavou otevřené sluchátkové koncepce. Právě ta totiž určuje jejich charakter nejvíce a oproti jiným sluchátkům je také nejvíce slyšitelná. Ještě než se začnete soustředit na jednotlivé složky zvuku, bude vás okouzlovat unikátní prezentace sterea i lehkost, s jakou k vám budou jednotlivé nástroje promlouvat jakoby z větší dálky, než jste u sluchátek zvyklí. Jejich otevřená konstrukce totiž veškerou přebytečnou energii bez odporu propouští do prostoru a nevytváří tak nepříjemný tlak ani zkreslení, jaké často slýcháme u zavřených modelů. Výsledný zvuk je mnohem přirozenější a uvolněnější také ve chvílích, kdy poženete hlasitost hodně nahoru.
 


 
Zvuk Grado SR80e, to je především přirozenost a vyrovnanost napříč celým slyšitelným pásmem. Basů je naprostý dostatek, nechybí jim síla a přitom se nikdy nedostanou do pozice, že byste jich v duchu chtěli o něco méně - také zde pomáhá otevřená konstrukce. Přesto, největší pýchou Grado bylo vždy pásmo středů a jinak tomu není ani zde. Je živé, přesné a prokreslené. Snad jen metalistům by mohlo připadat trochu moc uhlazené a skromné, to je prostě daň “totální otevřenosti”. Na druhé straně Vám ale snad žádná jiná sluchátka v této cenové kategorii nedopřejí podobnou zvukovou ucelenost a vyváženost.

Pokud jde o pásmo vyšších frekvencí a zachycení detailů, připravte se na dávku nových informací, které jste dříve vůbec nevnímali. Grado jsou v detailech velmi poctivé, ale vždy spíše hřejivé než analyticky chladné. Jsou především muzikální a jemné - nikdy z nich nebudete mít pocit stroje na zvuk.

Jedinou nevýhodou by tak mohla být v určitých situacích právě ona odlehčenost a hřejivost zvuku. Pokud někdy potřebujete skutečně zatřást světem a vynulovat hlavu, tak Grado nejsou těmi pravými sluchátky pro tuto práci. Na to jsou přeci jen málo intenzivní.

 

Komfort a praktičnost

Kdo zná Koss Porta Pro (a ty zná snad každý), bude vědět o čem mluvím, když budu popisovat pohodlí při nošení Grado SR80e. Jejich molitany jsou jako nadýchané polštáře, což ve spojení s minimálním přítlakem nemůže znamenat nic jiného než velké pohodlí. Opravdu není na světě mnoho on-ear sluchátek, které bych mohl prohlásit za komfortní, ale Grado mezi ně rozhodně patří. Pro domácí poslech z téměř jakéhokoli zdroje se tedy sluchátka hodí náramně. Kvůli otevřené konstrukci a designu bych je ale nikomu neradil brát kamkoli jinam. Hluk okolí byste slyšeli téměř v plné síle a lidé kolem by zase brzy znali vaši kompletní sbírku oblíbených desek.

Jako trochu méně praktický se ukázal být kabel, který je sice hodně kvalitní, ale zároveň i hůře ohebný a těžký, takže se s ním někdy hůře manipuluje. Ve většině případů jsem ocenil robustnost konektoru, který se výborně drží mezi prsty. Při použití s telefonem uloženým v pouzdře bude ale zřejmě překážet.

 

Verdikt

Pokud jste si oblíbili charakter Koss Porta Pro, ale hledáte něco s výrazně lepším a jasnějším zvukem, Grado SR80e jsou sluchátky přesně pro Vás. Vynikající poměr cena / výkon, vysoký komfort a určitá elegance designu i zvuku, to je model SR80e.