Napište nám

Recenze Audio-Technica ATH-CKP500

Petr Macháček 22. 07. 2013 Recenze a testy

Sezóna běžců, bruslařů i cyklistů je už v plném proudu, a tak jsme se rozhodli zjistit, který model sportovních sluchátek jim při jejich aktivitách padne nejlépe.

Sezóna běžců, bruslařů i cyklistů je už v plném proudu, a tak jsme se rozhodli zjistit, který model sportovních sluchátek jim při jejich aktivitách padne nejlépe. Tentokráte testujeme anatomické špunty Audio-Technica ATH-CKP500!

 

Svou vlastní designovou cestou

 

Se sluchátky Audio-Technica ATH-CKP500 se to má už na první pohled trochu jinak. Tradiční tvar špuntů vzal v jejich případě za své a na scénu vstoupily moderní hrany, zlomy a nečekané detaily. Na první pohled trochu krkolomná konstrukce je však ve skutečnosti dokonale funkční a praktická. Zjistili jsme to už při prvním testu v ulicích, kdy jsme sluchátka podrobili typickému městskému závodu “chyť si svůj spoj”. O tom ale až později.

Sluchátka v červené barvě působí hodnotně nejen na pohled, ale i na dotek. Tělo je precizně vyrobeno z kvalitního plastu a odolně vypadá také vyvedení asymetrického kabelu vedeného za krkem. Toto řešení však mělo během testování své výhody i nevýhody a záleží tak na preferencích každého, který argument převáží. Kabel je například dosti neposedný, občas se zamotává a díky jeho vedení za krkem někdy tahá sluchátka z ucha - nutno ale říci, že díky skvělému tvarování tahá marně! Kablík je ale zároveň dokonale poddajný, lehký a nehoupe se volně pod krkem, když se rozhodnete držet při běhání přehrávač v ruce. Pro aktivní sportovce tedy vypadá zvolené řešení přeci jen jako výhodnější varianta.

 

Zapřít se a držet

 

Největší specialitou modelu Audio-Technica ATH-CKP500 je ale samozřejmě jeho silikonová “rozpěrka”, která má udržet sluchátko bezpečně v uchu, i kdybyste právě trénovali stovku s panem Boltem. Popravdě, zkoušel jsem se sluchátky leccos a musím říct, že mě tento podivuhodný patent absolutně přesvědčil. Špunt stačí zatlačit do ucha, pootočit, silikonový oblouk si okamžitě najde to správné místo a jako malá rozpěrka upevní sluchátko v uchu. Na výběr jsou navíc tři různé velikosti, takže ten správný tvar si najde podle mě každý.

Další body za praktičnost sbírají sluchátka díky voděodolné konstrukci, umožňující jejich pohodlné opláchnutí. Výýrazně však bodují i chytře směrovaným vyvedením kabelu. Lomený tvar sluchátek totiž posílá kabel kolmo dolů, a ten tak nemá tendenci “vytáčet” sluchátka z ucha.


 

Nalaď si svůj vlastní zvuk

 

Hodnotit zvukové kvality špuntů je vždycky hodně ošidné, protože u nich často záleží na hloubce zatlačení do ucha i na typu silikonových nástavců. V případě sluchátek Audio-Technica ATH-CKP500 to platí dvojnásob. Drastické změny zvuku totiž dosáhnete nejen použitím propustnějších vroubkovaných nástavců, ale také změnou jejich velikosti a nakonec i zmíněnou hloubkou zasunutí do ucha. Mění se tak samozřejmě nejvíce úroveň basů. Při použití propustných nástavců jich zmizí opravdu hodně. Naopak větším zatlačením nebo zvolením těsnější velikosti můžete získat celkem impozantní generátor zemětřesení, které je ale stále příjemně zkrocené a ostatní složky zvuku nijak slyšitelně nedegraduje.

Jakmile sluchátka usadíte tak akorát, potěší hlavně vyrovnaným zvukem, který sice neohromuje tolik jako basově výraznější model ATH-CKP200, ale zato solidně boduje ve chvíli, kdy zkusíte cokoli náročnějšího než taneční elektroniku. Potom dokáže zahrát i nádherně přirozené středy či výšky, jejichž správná reprodukce bývá velkou bolestí některých modelů této kategorie. Slušně tak zní najednou i Metallica nebo vokální objev Pentatonix.

 

 

Zpětné zrcátka nebudete potřebovat

 

Několikrát už jsem se zmínil o propustných vroubkovaných nástavcích, dodávaných s tímto modelem hned ve třech velikostech. Rozhodně se vyplatí je nasadit ve chvíli, kdy se chystáte se sluchátky do městského provozu. Jejich tvar totiž tolik netlumí okolní hluk a vy tak máte dokonalý přehled o svém okolí, ať už cvičíte na spartakiádu nebo jen plníte denní porci kilometrů mezi městskými parky. Kvalita zvuku s nimi sice jde trochu dolů, ale je to pořád lepší, než se každých pět vteřin ohlížet, jestli za vámi neběží pes utržený ze řetězu nebo se vás nechystá popohnat netrpělivé auto.

 

Verdikt

 

Jedny z nejlépe navržených sportovních sluchátek, které se rozhodně nemusí stydět ani za svůj dobře vyvážený zvukový projev.
 


Specifikace

 

Konstrukce Uzavřená, sportovní
Měniče 8,8 mm
Náušníky Intraaural, silikon
Frekvenční rozsah 20 - 23.000 Hz
Citlivost 100 dB/mW
Impedance 16 Ω
Zatížitelnost 40 mW
Hmotnost 8 g
Kabel 0,6 m + 0,6 m
Konektor Jack 3,5 mm lomený zlacený
Příslušenství Ouška (S,M,L), izolující nástavce (XS,S,M,L), vroubkované nástavce (S,M,L), 0,6 m prodlužka, spona na kabel