Napište nám

Recenze Audio-Technica ATH-AD700

Petr Macháček 07. 09. 2013 Recenze a testy

Audigo opět testuje! Rozhodli jsme se prošlápnout jedny pohodlné domácí papuče z dílny japonského výrobce Audio-Technica. Volba padla na model střední třídy, konkrétně ATH-AD700.

Recenze Audio-Technica ATH-AD700

 

Jak už jsme naznačili, jedná se o otevřená circumaurální sluchátka určená pro domácí poslech. Pojem „otevřená“ u tohoto modelu znamená perforovaný hliníkový kryt mušlí po celé jejich vnější ploše. Výsledkem je mimo jiné i to, že slyšíte vaše okolí a ono naopak slyší vaše Black Sabbath. Díky otevřeným mušlím je ale především celý přednes výrazně vzdušnější a bohatší na zobrazení prostoru oproti klasickým uzavřeným modelům.

 

Konstrukce

 

Základ poměrně velkých mušlí představuje magnéziový rám. Po celé jejich vnější ploše je hliníková mřížka umožňující průnik zvuku dovnitř i ven. Mušle jsou hliníkovým trnem spojeny s hlavovým mostem, který tvoří dva ocelové dráty potažené bužírkou a na ně navazuje systém dvou oddělených pacek (3D Wing Support Housing) pro automatické nastavování podle velikosti hlavy. Pohyb mušlí umožňuje trn pouze ve vertikální ose. Náušníky jsou z velmi jemného veluru a pocit z nich je až sametový.

 

O produkci zvuku se starají elektrodynamické měniče o průměru 53 mm s hliníko-měděnými cívkami a neodymovými magnety. Kvalita výrobních materiálů, jejich zpracování i slícování je perfektní a celá konstrukce dává jasně najevo, že hodlá přežít za každých (jen trochu myslitelných) okolností. Silný pogumovaný kabel vypadá taktéž velmi odolně a pokud se do něj nepustí váš domácí hlodavec, vydrží navěky. Je veden jen do jedné mušle a na jeho druhém konci je zlacený 3,5 mm jack s robustním kovovým pláštěm a šroubovací redukcí na rozměr 6,3 mm.

 

Pohodlí

 

Při nasazování na hlavu vás sluchátka pohladí svými sametově jemnými velurovými náušníky a vy máte pocit, že už ležíte v posteli na polštáři. Díky velkému průměru a vnitřnímu kónickému tvaru náušníků máte pro své uši opravdu hodně místa a i při poslechu nekonečných art-rockových songů pocit pohodlí trvá a trvá. U uzavřených modelů tak typické přehřívání uší tady absolutně nehrozí. Nějaký pocit stísněnosti nebo jakéhokoliv náznaku nepohodlí tato sluchátka prostě vůbec neznají. Protože se jedná o otevřená sluchátka, nemusí tu být kladen důraz na odhlučnění od okolí a přítlak mušlí na hlavu u tohoto modelu tak patří opravdu k těm minimálním. Na vrchní automatické packy také po chvilce zapomenete a pak už vám nebude absolutně nic bránit v užívání si ničím nerušeného pohodového poslechu.

 

Zvuk

 

Svým charakterem by se tento model dal zařadit do kategorie „těch zábavnějších“. Jinými slovy to znamená podstatně líbivější a barvitější poslech oproti barevně suchým a nudným sluchátkům patřícím výhradně do kategorie analyticko-audiofilské. K příjemnému poslechu přispívá nemalou měrou také právě ona otevřená konstrukce. Přebytečný tlak vyvinutý měničem při přednesu basových frekvencí prostě má kam uniknout a sluchátka vás tak zvukem spíše hladí, než aby vám ho cpala do hlavy, jak se často stává u uzavřených modelů. Hodnota maximální zatížitelnosti 500 mW vám zaručuje, že sluchátka snesou opravdu SILNÝ signál, pro běžné posluchače daleko za hranicí snesitelnosti. Ale v tomto případě jde výrobci spíše o výkonovou rezervu měničů a docílení minimálního zkreslení zvuku. Basových frekvencí zde není zbytečně mnoho, ale zato jejich hloubka až překvapí.

 

 

 

Měniče o průměru 53 mm dokážou podle údajů uvedených na krabici zahrát basové frekvence už od 5 Hz a skutečně to vypadá, že výrobce ví, o čem mluví. Středové frekvence jsou krásně vykresleny a jednotlivé nástroje příkladně identifikovány v prostoru. U dobrých nahrávek budete mít pocit, že se banda muzikantů usadila přímo před vámi a vy můžete na vlastní uši „vidět“ práci každého z nich.

 

Závěr

 

Jako celek jsou tato sluchátka po stránce konstrukční i zvukové dotažena do parádního finále. Otevřená konstrukce má své nesporné výhody i nevýhody a díky (ne)odhlučnění okolí je proto dobré zvážit prostory, ve kterých budete sluchátka používat. Díky relativně nízké impedanci (35 ohmů) budou umět tato sluchátka slušně rozeznět i nejrůznější kapesní přehrávače s omezeným výkonem. Určeno hlavně pro ty z vás, kdo máte rádi nenásilný, zvukově malebnější projev s bohatě vykresleným prostorem.

 

Specifikace

 

Konstrukce Otevřená
Měniče 53 mm, neodymové magnety
Náušníky Circumaural, samet
Frekvenční rozsah 5 - 30.000 Hz
Citlivost 98 dB/mW (1 kHz)
Impedance 32 Ω
Zatížitelnost 500 mW
Hmotnost 280 g
Kabel 3 m, slitina PCOCC měďi a titanu
Konektor Jack 3,5 mm přímý zlacený
Redukce Jack 6,3 mm zlacený