Napište nám

Hledáme nejlepší in-ear sluchátka do 20.000 Kč

Petr Macháček 01. 10. 2015 Recenze a testy

Kritéria, podle kterých jsme vybírali sluchátka pro dnešní test, nejde splnit jen kvalitním zvukem. Hledali jsme skutečnou smetánku, to nejlepší z dostupných in-ear sluchátek do 20 000 Kč. Pokud už se totiž někdo rozhodne odkrojit z rodinného rozpočtu podobnou sumu, čeká určitě víc než jen vynikající zvuk. Takový nákup musí přinést hromadu radosti a jistotu, že jsem za své peníze dostal něco výjimečného. Je ale vůbec možné, aby tak malý kousek techniky zvládl tak velký úkol?

 
Do naší pětice jsme nakonec vybrali top-model značky Grado, žhavou novinku JAYS, nejvyšší model značky Sennheiser, velmi ceněný model Shure SE535 a nakonec i v ČR nově nabízený kousek Westone W40. Každá z těchto sluchátek mají svůj výrazný charakter, který je odlišuje od ostatních. I to je znakem opravdových vlajkových lodí. Vždyť kdo by chtěl za své peníze sluchátka bez tváře a jasného postoje.

Na čem posloucháme:

  • NuForce uDAC-2 Violet Edition
  • Astell&Kern AK Jr

 

Grado GR10e

Měniče Moving Armature, 20 - 20.000 Hz, 113 dB / 1mW, 32 Ω, kabel 130 cm.

Shure SE535

Měniče 3x Balanced Armature, 18 - 19.000 Hz, 119 dB/mW, 36 Ω, kabel kevlarový 160 cm.

Jays q-JAYS

Měniče 2x Balanced Armature, 5 – 20.000 Hz, 103 dB/mW, 50 Ω, kabel 120 cm odpojitelný.

Westone W40

Měniče 4x Balanced Armature, 10 - 18.000 Hz, 118 dB/1mW, 31 ohmů, 2 kabely 130 cm.

Sennheiser IE800

Měniče Wide Band 7 mm, 5 - 46.500 Hz, 103 dB, 16 Ω, THD 0,006 %, kabel 130 cm.

 

Design a konstrukce

Grado GR10e   |   Stejně jako klasické modely řady Prestige, také in-eary Grado vypadají jinak než zbytek světa. Možná to nejsou nejkrásnější sluchátka pod sluncem, ale jejich eleganci a nadčasovost prostě nejde nevnímat. Jejich design je navíc o to cennější, že jej doplňuje i vynikající ergonomie. Miniaturní tělo sice není celé z kovu, ale jeho metalický povrch spolu s měděnými proužky dělá pro dobrý dojem maximum. Otázka investice do hi-end špuntů je vždy zrádná, ale v případě Grada nemáme pocit, že by se očekávaná porce kvality z nějakého důvodu nedostavila. Konec konců, sluchátka jsou stále ručně vyráběna v Japonsku (na rozdíl od zbytku produkce, vyráběné v USA).

Na pochybách o hodnotě sluchátek vás může nechat snad jedině na pohled obyčejný kabel s nepříliš vhodnou přímou koncovkou. Nevypadá právě výjimečně, není odpojitelný a z jeho (ne)tloušťky jde trochu strach, ale už první použití sluchátek odhalí jeho silné stránky. Skoro se totiž nezamotává, od uší nádherně splývá dolů a během chůze o něm skoro nevíte. Nezbývá než doufat, že také něco vydrží. Dobře vyřešený pružný přechod z koncovky do kabelu by mu v tom měl pomoci.

 

Jays q-JAYS   |   Jestli nás nějaký model v posledním roce skutečně ohromil designem a kvalitou zpracování, byla to rozhodně novinka q-JAYS. Už rozbalování sluchátek bylo malým svátkem, u něhož se vyplatilo nespěchat. Jedna věc je jistá. Tato sluchátka skutečně někdo navrhoval tak, aby vám působila radost pokaždé, když vezmete do ruky jejich miniaturní kovové špunty, když budete precizním závitem připojovat kabel a samozřejmě i tehdy, když si špunty nasadíte do uší. Na první pohled uvidíte jen čistou a ničím nenarušenou černou barvu, ale na druhý pohled je to dokonalá ergonomie, preciznost a velká krása. Nové q-JAYS vyvolávají silné emoce a sympatie ještě před prvním poslechem a jsou jednoznačným vítězem, pokud jde o dojem hodnotnosti a dobrého pocitu z koupě.

Podobně jako v případě Grado, také ke sluchátkům Jays proudí signál skrze tenký a nenápadný kabel. Stačí ale pohled na šroubovací konektory a je jasné, že tak úplně obyčejný tento “drátek” asi nebude. Jeho opletení je údajně zpevněno kevlarem a drobná koncovka je lomená. Zamotat se sice dá, ale známe určitě větší průšviháře v tomto směru. Kabel je navíc téměř neznatelný při pohybu a od uší nádherně splývá.

 

Sennheiser IE800   |   Vrcholný in-ear model značky Sennheiser už se na vrcholu nabídky sluní nějaký ten pátek, ale jeho unikátní konstrukci zatím stále nikdo nezopakoval. Miniaturní a výrazně futuristické keramické tělo tak zůstává i nadále chloubou výlučně tohoto modelu. Přestože nejde o novinku, je to zřejmě jediný model, který i dnes udrží v oblasti designu a konstrukce krok s novými q-JAYS. Výjimečnost modelu IE800 je stále živá a o jeho hodnotě nemá smysl pochybovat.

V porovnání se zmíněným modelem q-JAYS ale částečně zaostává, když přijde řeč na kabel. Ne že by mu v případě IE800 chyběla kvalita, to určitě ne. V případě zlomení je ale možné měnit pouze část od spojky ke konektoru. Pokud si kabel poškodíte přímo u sluchátka, máte velký a drahý problém. Trochu zaostává i konektor, který je sice prakticky lomený, ale na dnešní poměry také neúměrně velký. Navíc mu schází i pružný přechod do kabelu (ten schází také modelu q-JAYS). Pro denní nošení jsou ale jeho tloušťka i tuhost téměř ideální.

 

Shure SE535   |   S modelem SE535 definitivně opouštíme krasavce a pouštíme se mezi pracanty. Tomu také odpovídá strohý funkční design sluchátek Shure i Westone. Pokud se rozhodnete pro verzi Clear, nemá smysl o designu mluvit vůbec. Cílem totiž je, aby sluchátka nikdo neviděl. Naopak verze bronzová působí moderně a technicky vytříbeně. Pořád se ale jedná o poměrně velká sluchátka komplet z plastu. Oslnění designem holt mezi jejich cíle nepatří. Mnohem důležitější je skutečnost, že vám budou věrně sloužit i v hodně náročných podmínkách dlouhá léta. Přesně to je hodnota, pro kterou je značka Shure tak uznávaná.

Když půjdeme po kabelu směrem od sluchátek ke konektoru, potěší nás nejdříve spolehlivé konektory s pojistkou. Následně se trochu zdržíme tvarováním tuhých můstků pro vedení kabelu za uchem. Po velmi pevném a trochu tvrdohlavém kabelu sklouzneme až k téměř ideální lomené koncovce Jack. Je sice mohutná, ale zato nezničitelná. Velmi povedený je také její pružný přechod z konektoru do kabelu. Pro běžné nošení může být kabel zbytečně těžký a mohutný, ale pokud hledáte opravdovou výdrž, není kabelu v podstatě co vytknout.

 

Westone W40   |   Z nabídky Westone jsme nakonec nevybrali čistě profesionální model UM PRO, ale univerzálnější W40. Kromě zábavnějšího ladění je jeho výhodou běžnější neprůhledný design a především druhý kabel v balení. Stejně jako sluchátka Shure SE535, také model W40 je navržen výhradně pro vedení kabelu za uchem. Jeho design je ale vzhledem k vysoké ceně až příliš svázaný ergonomií a funkčností. Plastové tělo působí lacině a zastarale. Je to pro majitele podobných sluchátek důležité? Není. Co je pro ně naopak důležité? Profesionální přístup ke konstrukci a vysoká spolehlivost. Přesně takový dojem zanechají Westone, když je poprvé vyzkoušíte.

První kabel je vybaven mikrofonem a ovládáním pro  zařízení Apple. Jeho tloušťka i tuhost jsou pro běžné nošení skvěle vyladěny, kabel nádherně splývá za uchem a zbytečně se nekroutí. Jeho poměr odolnosti a denní použitelnosti mi přijde jako nejlepší v celém testu. Kromě ostřejšího přechodu z lomené koncovky do kabelu mu není co vytknout. Splétaný kabel EPIC je druhou volbou v balení. Mikrofon s ovládáním vyměňuje za pružně tvarované můstky za uchem a výsledkem je ještě příjemnější nošení při chůzi i příležitostném sportu. Díky aramidovému vyztužení by měl vydržet i větší zátěž.

 

  Design a konstrukce
 
  Grado GR10e
85 %
 
  Jays q-JAYS
95 %  
  Sennheiser IE800
90 %  
  Shure SE535
90 %  
  Westone W40
90 %  

 

Výbava

Grado GR10e   |   Výbavu sluchátek byste pod stromečkem jako dárek zřejmě rozbalit nechtěli, ale co jí chybí na bohatosti, to dohání praktičností. Ve velmi skromném balení najdete pouze 3 páry silikonových nástavců a velmi zodpovědně také filtry pro ochranu měničů před nečistotami.
 

Jays q-JAYS   |   Zatímco výbava patří jen k lepšímu průměru, samotné balení i taková drobnost jako vůně gumy zaslouží jednoznačně pochvalu. Kruhové pouzdro se závitem je trochu malé, ale jakmile si zvyknete, bude vám sloužit dobře. 5 párů silikonových nástavců a jeden pár Comply bude ve většině případů stačit.
 

Sennheiser IE800   |   Součástí balení nejdražšího modelu v testu je také odpovídající kožené pouzdro, do kterého sluchátka při troše trpělivosti navinete. Pět párů silikonových nástavců bude díky dobrému tvarování stačit většině, ale pěnové alternativy bohužel chybí. Kvůli specifickému tvaru krčku navíc nemůžete používat třeba nástavce Comply. Praktický je háček pro čištění filtrů sluchátek.
 

Shure SE535   |   Výbava sluchátek je příkladná. V praktickém pevném pouzdře najdeme nástavce silikonové, pěnové i tzv. stromečky. Dále nechybí ani nástavec s ovládáním hlasitosti, airline adaptér a drátek pro čištění filtrů. Tak nějak má vypadat komplet výbava, kde si každý najde to své.
 

Westone W40   |   Pokud prohledáme nezničitelné pouzdro z plastu, najdeme v něm téměř dokonalou nabídku silikonových i pěnových nástavců s praktickým barevným odlišením velikostí. Do výbavy musíme navíc počítat i vynikající druhý kabel. Někoho možná potěší i výměnné barevné krytky špuntů, ale podle mě jsou tím nejlacinějším, co kdy u Westone vymysleli.

 

  Výbava
 
  Grado GR10e
65 %
 
  Jays q-JAYS
85 %  
  Sennheiser IE800
70 %  
  Shure SE535
100 %  
  Westone W40
100 %  

 

Zvukové představení

Grado GR10e   |   Drobounké retro špunty Grado si jdou svojí vlastní cestou také v oblasti zvuku. S výjimkou neuvěřitelně živých a přirozených středů vás zřejmě neohromí žádnou konkrétní složkou zvuku, ale tím více vás bude přitahovat jejich celková vyváženost, nenucenost a univerzálnost. Na poměry in-ear sluchátek je jejich zvuk také velmi ladný a relaxační. Nejblíže uchu se zdají být vokály, zatímco výšky a basy jakoby ke mně doléhaly s příjemným odstupem velkých sluchátek. Tento přístup vás sice s jistotou připraví o prvotní wow efekt, ale po delším poslechu vám budou vaše uši určitě vděčné. Drtivá většina špuntů vás totiž unaví mnohem rychleji. Třeba model Sennheiser IE800 se zdá být pravým opakem.
 


 

Příjemně zaoblený a po všech stránkách vyvážený zvuk má velkou výhodu také v tom, že si v podstatě nevybírá mezi žánry. Jeho ukázkové středy navíc vyloženě nahrávají vokálům, žesťovým nástrojům a kresbě elektrické kytary. Pouze u tvrdých metalových nahrávek jsme si připadali trochu jako na dietě. Zvuk přeci jen postrádal masivnější basový základ a ostřejší pojetí výšek.

Podání prostoru a identifikace jednotlivých nástrojů odpovídá celkovému pojetí sluchátek. Jinými slovy se snaží působit tak, jak jsme zvyklí z reálného světa. Scéna je sice malinko tlačená před náš nos, ale i tak působí nádherně homogenně a uceleně. Na model s jediným měničem Moving Armature tedy podaly GR10e vynikající výkon. Zahrají příjemně z hloubky a rozhodně od nich neuslyšíte žádnou kovovou ostrost, typickou pro jednoduché měniče Balanced Armature.
 

Jays q-JAYS   |   Novinka švédské značky Jays má svou cestu vymezenu celkem jasně. Snaží se být referenčním in-ear modelem a v podstatě se jí to i daří (se všemi pro i proti). Poháněny dvojitými měniči Balanced Armature vrhají se q-Jays do světa s úžasnou detailností, lehkostí a přesností basů. Díky funkčnímu systému laděných filtrů a otvorů jejich zvuk neřeže (jak by se dalo od jeho měničů očekávat) a nabídne dokonce i příjemně plný bas. Nemůže se sice rovnat s úderností ani hmotou, kterou dokáže uvést v pohyb model IE800 nebo i Westone W40, ale vzhledem ke svému referenčnímu a úžasně detailnímu projevu dělá pro kvalitu basů opravdu maximum.
 


 

Řekl bych, že žádný z testovaných modelů nedokáže tak přesně vykreslit jemnou texturu nástrojů, jako právě q-Jays. Model IE800 určitě rozezní činely jako žádná jiná sluchátka na světě, ale když přijde na jemné zoubky elektrických kytar nebo pohyb smyčce po strunách, stává se jasným králem právě model “Q”. Pouze v jeho podání si uvědomíte, jak vlastně takové kvílení kytary vzniká a proč se smýkání žíní mění v tak krásný zvuk. Konkurence od Sennheiseru tyto detaily překrývá výrazně bohatším pásmem basů, ve kterém mnoho drobností zaniká.

Největší nevýhodou ladění q-Jays je tak skutečně jen určitá subtilnost, typická pro měniče Balanced Armature. Nová “qéčka” tento efekt sice výrazně potlačují, ale zcela s ním zatočit nemohou. Pokud čekáte masu zvuku nebo nápor dynamické vlny, dostane se k vašemu uchu pouze jeho lehce odtučněná verze. Pro některé žánry je jejich zvuk skutečně božský, ale pro mohutné orchestry nebo těžkotonážní metal se hodí méně. Pro jeho dokonale odhadnutou míru přesnosti, detailnosti a také pro jeho vzdušné podání prostoru mám ale model q-Jays opravdu rád. Skoro bych řekl, že ještě nikdy nezněla miniaturní reference tak příjemně.
 

Sennheiser IE800   |   Na rozdíl od q-Jays se vrcholná kreace Sennheiseru o dosažení “bodu reference” nesnaží ani trochu. Doménou tohoto keramického klenotu s ultra pevným dynamickým měničem jsou ultra-přesné detaily a šťavnaté basy. Jestli si některý model skutečně dopřává radost z plnohodnotného basového základu, je to právě tento krasavec. Díky tomu zní také nejméně jako in-ear model. Pokud jste připraveni obětovat něco málo z pásma středů ve prospěch rázných basů bez náznaku zkreslení, budou vás IE800 neskonale bavit.

Největší peckou zvuku těchto sluchátek ale už navždy zůstane přesnost jejich výšek a obecně detailů. Mnoho skladeb v jejich podání díky tomu vyznívá úplně jinak, než jste byli zvyklí. Malinko se upozadí kytary i zpěv, ale objeví se naprosto dokonale narýsované činely, které to obvykle jen šmrdlají v koutku, zatímco dnes mají jasný tvar, svou dynamiku i hmotný materiál. Nejde ani tak o to, jak výrazně nebo jak ostře jsou detaily podány, ale s jakou razancí a jistotou. Jako by mezi zdrojem zvuku a uchem nestálo absolutně nic.

Sennheiser jsou špunty, které to nehrají příliš na přirozenost a věrohodnost, ale spíše se snaží fascinovat a uvádět v úžas. V této disciplíně jim rozhodně patří první místo. Pokud bychom si ale prohlédli celou scénu, chybělo by jí třeba ve srovnání s q-Jays nebo Shure něco na šířce i vzdušnosti. Někdy mám i pocit, že se mi celý ten nával zvuku nechce vejít do ucha. Wow efekt je v jejich případě obrovský, ale únava uší rozhodně není tak malá, jako v případě Grada.
 

Shure SE535   |   Mám dojem, že právě model SE535 dokázal nejlépe hranici mezi analytickým a zábavným výrazem trefit ze všech testovaných modelů nejlépe. Je mu totálně jedno, jestli právě hoblují Slayer, zasněně se převalují Květy nebo uvolněně swinguje Dick Hyman. Všechno je přesně tak, jak má být a jak jen to dokáží malá in-ear sluchátka interpretovat.

Bas nemusejí sluchátka SE535 tahat z paty - prostě tu je a stojí zatraceně pevně. Středům si nikdo nedovolí fušovat do řemesla, mají i dostatečně jasnou kresbu a přirozenou barvu. Výšky jsou tak akorát ostré, aby nikdy nepřesáhly příjemnou mez a zároveň nemáte pocit méněcennosti, pokud si před nimi poslechnete q-Jays nebo IE800. Je až neuvěřitelné, jak nádherně zvládnou Shure vytáhnout zdánlivě bezvýznamný nástroj někde z okraje scény a dají mu váhu, konturu i barvu. Jejich pozornosti prostě neunikne nic. Neplýtvají energií na stratosférických výškách a oslepujících detailech, ale svou pozornost rovnoměrně rozkládají do celého slyšitelného pásma, celkové barvy zvuku i vykreslení scény.
 


 

Ne nadarmo jsou sluchátka Shure SE535 tak uznávaným modelem. V jejich případě je ale kupodivu jedno, jestli jste zarytý profesionál nebo jen nadšenec do skvělého zvuku. Jejich skálopevná jistota a totální nevybíravost z nich dělá nejlépe hrající model do 20 000 Kč.
 

Westone W40   |   Westone proti Shure, souboj největších konkurentů a zároveň tří měničů se čtyřmi v těle modelu W40. Po bezkonkurenční palbě modelu SE535 se dá očekávat těsný souboj o první místo v našem testu. Svým laděním jsou si oba rivalové skutečně blízko. Rozhodně mají blíž k sobě než ke kterémukoli jinému modelu této pětice. Velký podíl na tom má jistě i podobný koncept měničů Balanced armature, kde se celé frekvenční pásmo rozkládá mezi jednotlivé měniče citlivě laděnými výhybkami.

Stejně jako SE535, také model W40 hraje na přirozenou notu a velmi dobře se mu to také daří. Rozdíl poznáte hlavně v nejvýše položených sikavkách, které jsou v podání W40 o poznání jasnější, ale zároveň o kousek ostřejší a kovovější. Některým žánrům tento posun svědčí (rock, metal), některým méně (akustika, jazz). Vykreslení celé scény je trochu méně homogenní a bas je v porovnání s SE535 lehčí. Projev W40 je celkově světlejší a zejména vokály jsou v jeho podání o kousek naléhavější. Neplatí to pro všechny žánry, ale pokud máte trochu zastřenější nahrávky nebo méně ostrý zdroj, budou vám Westone možná sedět i více než SE535. Oba modely jsou ale skvěle naladěny jak pro domácí poslech, tak pro profesionální použití. V tomto se od zbývající trojice liší nejvíce.

Zvuk Westone W40 zahraje s chutí prakticky každý žánr. Zůstává přitom klidný, netlačí na pilu a tím pádem ani zbytečně neunavuje. Pokud vám nepřijde zvuk SE535 dost živý a “aktivní”, budou hrát W40ky možná přesně podle vašich představ.

 

  Zvukové představení
 
  Grado GR10e
95 %
 
  Jays q-JAYS
90 %  
  Sennheiser IE800
90 %  
  Shure SE535
100 %  
  Westone W40
90 %  

 

Komfort a praktičnost

Grado GR10e   |   Přestože není model GR10e primárně stavěný pro vedení kabelu za uchem, vůbec se této praktické variantě nebrání. Spíše naopak. Kabel skvěle drží na svém místě, nepřeskakuje ucho a už vůbec nevydává při pohybu žádné pazvuky. Díky opravdu miniaturním rozměrům sluchátka velmi dobře padnou do ucha a v podstatě se v nich ztratí. Pokud tedy občas usínáte s uchem na polštáři, je dost možné, že se teď budete se sluchátky i probouzet. Žádná zásadní únava ucha v jejich podání totiž opravdu nehrozí. Jediné co hrozí, je složitější nasazování a vytahování sluchátek z ucha, pokud máte ruce a prsty statného kováře.

Grado GR10e Jays q-JAYS

 

Jays q-JAYS   |   Veškerá kritika komfortu a praktičnosti modelů q-Jays začíná i končí jednou nešikovnou drobností. Chybějícím značením Levého a Pravého sluchátka. Už při nasazování kabelu vám může tento ústupek dokonale čistému designu solidně zamotat hlavu. Jakmile ale rozlousknete tento oříšek, budou vás sluchátka už pouze těšit. Jejich tvar je dokonalý, tělo miniaturní a komfort tím pádem maximální. Ani v případě IE800 jsem si při dlouhé cestě vlakem neužíval takový komfort jako právě v případě q-Jays. Právě Grado GR10e a q-JAYS jsou také nejméně unavující při delším poslechu. Pro každodenní použití byly q-Jays opravdu přátelské a ještě mi dopřávaly decentní pocit luxusu. A abych nezapomněl - klidně s nimi můžete i usnou, protože z ucha téměř nevyčnívají.
 

Sennheiser IE800   |   Nejmenší sluchátka v testu a téměř dokonalý kabel - Sennheiser skutečně nenechal v případě svého mini top-modelu nic náhodě. Sluchátka se příjemně nosí s kabelem splývajícím dolů i vedeným za uchem. Váha samotného kabelu zajišťuje, že je pořád hezky rovný a nemá tendenci se zpoza ucha odporoučet kamkoli jinam. Lehké šramocení kabelu můžete zažít jedině tehdy, pokud splývá od ucha přímo dolů. U tak malých sluchátek snad ani není možné, aby byly nepohodlné. Široko daleko žádná hrana, která by mohla totální pohodu narušovat, prostě dokonalý komfort. Snad jen pro spaní s uchem na polštáři nebudou tak ideální, protože z ucha vycházejí více kolmo.

Sennheiser IE800
Shure SE535

 

Shure SE535   |   Jediným zaváháním jinak téměř bezchybného modelu SE535 je menší komfort při nošení a lehká nepraktičnost pro každodenní použití. Je to ale samozřejmě dáno více profi zaměřením modelu. Do menších uší se sluchátka vejdou skutečně jen “tak tak” a po nějaké době mohou svými hranami tlačit. Pokud ale potřebujete, aby sluchátka především za každé situace jistě držela v uchu, nemůžete si vybrat lépe. Jediný, kdo alespoň trochu drží krok, je podobně stavěný model Westone W40.

Na kabelu Shure byste možná utáhli i menší traktor, ale tuto vlastnost ocení opět spíše profi klientela. Pro běžné nošení je možná až zbytečně masivní a nezničitelný. Jeho výhodou je ale spolehlivé vedení za uchem a v podstatě nulové riziko pazvuků nesených směrem k uchu.
 

Westone W40   |   Denní používání modelu W40 bylo obrovským potěšením. Na rozdíl od hranatého těla Shure a jejich tvrdohlavého kabelu poslouchají W40 na slovo, do ucha padnou o kus lépe a také rychleji. Jako kompromis mezi pevným usazením a vysokým komfortem jsou tedy ještě povedenější než SE535.

Samotný kabel patří podle nás k nejlepším na světě. Je odolný i poddajný tak akorát, spokojeně leží za uchem a jakékoli pazvuky jsou mu cizí. Hodit se může i ovládáním s mikrofonem, kterým je kabel vybaven.

Westone W40

 

  Komfort a praktičnost
 
  Grado GR10e
100 %
 
  Jays q-JAYS
95 %  
  Sennheiser IE800
100 %  
  Shure SE535
80 %  
  Westone W40
95 %  

 

Verdikt

Člověk by čekal, že se budou vrcholné modely předních značek předhánět v dosažení určitého společného ideálu. Srovnání našich pěti modelů ale ukázalo, že se výrobci vydávají různými cestami a ani jejich cíle se zdaleka nepřekrývají. I tak úzký segment, jaký tvoří nejdražší in-ear sluchátka, cílí raději na zákazníky s různými vkusy, místo aby bezohledně vnucoval jakýsi referenční poslech.

Snad každá z testovaných sluchátek ukázala, že jsou v něčem nejlepší na světě a to je vzhledem k jejich cenám zatraceně dobře. Záleží tedy i na tom, která jejich vlastnost je nejdůležitější pro vás. Jako celkový balíček materiálu, zvuku a komfortu jsou si totiž všechny modely vzácně vyrovnané. Pokud bychom nebrali v potaz nic než zvuk, brali bychom Shure SE535. Pokud ale nejste profík a chcete sluchátka používat každý den s přiměřeným komfortem, vybírejte možná spíše z ostatních čtyř modelů.

Budete-li vybírat ušima i srdcem, může být vaším vítězem prakticky kterýkoli kousek z naší pětice, protože s výsledkem přes 90 % jsou vítězi vlastně všichni. Naše srdce bije nejvíce pro Grado GR10e. Zvuk tohoto modelu je nádherně uvěřitelný a jeho tvar s naším uchem dokonale splynul.

 

  Verdikt
 
  Grado GR10e
90 %
 
  Jays q-JAYS
91 %  
  Sennheiser IE800
90 %  
  Shure SE535
93 %  
  Westone W40
92 %