Recenze domácích sluchátek Audio-Technica ATH-A1000Z
Petr Macháček 10. 01. 2017 Recenze a testy
Z dlouhé tradice uzavřených audiofilských modelů vzešla letos novinka označená ATH-A1000Z. Pohodlně se vklínila někam mezi střídmější model A990Z a uzavřenou referenci W1000Z, přičemž svou divokou metalízou evokuje vše, jen ne usedlý domácí poslech. Uvidíme, komu je tedy novinka vlastně určená...
Na čem se testovalo: Apogee Groove, FiiO X7, Astell AK100II, ATH-A990Z, ATH-W1000Z
Design a konstrukce
Pokud Vás k těmto sluchátkům nepřitáhne jejich vínová metalíza ani hliníkovo-hořčíkové tělo, máte nejspíš výrazně snížený práh citlivosti vůči krásným a elegantním věcem. Model A1000Z totiž ve skutečnosti vypadá ještě lépe než na fotkách a stejně dobrý pocit vyvolává jeho provedení také na dotek. Rudé metalické mušle působí jako vizuální magnet a jejich hliníkové tělo vysílá do mozku skrze prsty samé pozitivní signály. Doslova mistrovským kouskem je ale především tenounký hlavový most. Nenajdete na něm žádnou lacinou bužírku, natož skřípající plasty. Obří mušle spojují jen dva odhalené kovové pásky, které jsou navíc z předního pohledu sotva vidět. A třebaže jsou navazující otočené klouby plastové, působí celá konstrukce absolutně spolehlivě, robustně, prémiově a dokonce i sexy. Marně vzpomínám, kdy byl nějaký model ATH sexy. Snad možná jen na výstavě v Mnichově, ale to mohlo být spíše hosteskami…
Celé toto zdařilé designové cvičení tradičně doplňuje podpůrný systém 3D Wing (který už všichni dobře známe) a rozměrné asymetrické náušníky z umělé kůže. Ty působí na první pohled rozměrně, ale ve skutečnosti v nich příliš místa pro velké uši není. Hloubka je nicméně OK. Největším plus bude jistě jejich asymetrické tvarování s vyvýšenou částí za uchem, kopírující téměř dokonale křivky hlavy.
Kabely velkých modelů ATH mám obecně hodně rád, ale tady tento mi tak úplně nesedí. Jeho izolace je klasicky gumová a dosti pedantská, protože mě neustále nutí dodržovat motání smyček, jak s tím začali už zaměstnanci v japonské fabrice (sluchátka jsou skutečně stále MADE IN JAPAN). Jakýkoli jiný způsob stáčení odměňuje kabel rebelským odporem. Alespoň že celková odolnost a především provedení konektoru je pořád na plných 100 %. Takto příkladně provedený konektor včetně integrované šroubovací redukce na 3.5 mm a dokonale plynulé přechodky do kabelu může sluchátkům závidět v podstatě celý svět.
Zvukové představení
Jestliže je model A990Z spíše pomalou žehližkou, která komfortně vyhladí jakoukoli nahrávku do sametové jemnosti a příjemné poslouchatelnosti, potom rudý klenot A1000Z představuje naopak vybroušený diamant (nebo spíše rudý granát), který deskám chyby příliš neodpouští a každý jejich detail zobrazí velmi zaostřeně a jiskrně. Zvuk A1000Z ale také osvěžuje větší vzdušností, šířkou scény i její příjemnou hloubkou. Na poměry uzavřeného modelu je to opět úctyhodný výkon. Opravdu vynikající je díky těmto vlastnostem také schopnost oddělit nástroje a dát jim dostatek prostoru.
I přes trochu pedantské podání detailů ale sluchátka kupodivu nepůsobí vůbec chladně, natož pak přetechnizovaně. Pomáhá jim v tom dobrá hloubka i rychlost basů, kterou jsme v minulosti u modelů této řady občas postrádali. Daní za toto popírání fyzikálních vlastností uzavřených mušlí je trochu menší uvěřitelnost celkového podání, které lehce opomíjí přirozené středobasové pásmo. Hutný rock, těžká masa orchestrů nebo tvrdší metal proto sluchátkům voní o něco méně, než třeba nahrávky jazzové, akustické nebo elektornické. Pokud však hledáte zvuk laděný do přesnosti a jasnosti, budete v sedmém nebi zřejmě bez ohledu na zvolený žánr.
Předchozím odstavcem jsem zároveň vysvětlil, proč se vyplatí nemalý příplatek za referenční model W1000Z. Ten totiž sice nenabídne více detailů, mocnější bas, ani výrazně lepší prostor ( i když o něco lepší stále bude), ale v celkovém hodnocení je prostě vyváženější, přirozenější a tonálně čistější. S výjimkou tohoto modelu ale představuje rudý klenot A1000Z ten nejživější, nejpřesnější a také audiofilsky nejlépe vyladěný uzavřený model značky.
Komfort a praktičnost
Na rozdíl od nižších modelů se mušle v kloubech nemohou vertikálně naklánět, ale pouze otáčet. Paradoxně ale právě náušníky A1000Z dosedají kolem uší nejkomfortněji a nejpřirozeněji ze všech velkých modelů ATH. Na rozdíl od nižšího modelu A990Z si tak ve spojení s podpůrnými klapkami 3D Wing užívám skutečný dlouhodobý komfort, omezený snad jen mizivou prodyšností uzavřených koženkových náušníků. Velkou roli v dlouhodobém komfortu sehrává samozřejmě také tradičně nízká váha. Sluchátka díky kombinaci všech těchto faktorů nesjíždějí z hlavy dolů a ani ji zbytečně nesvírají.
Rudý metalický nátěr mušlí vyvolává obavy z otisků a škrábanců, ale veškeré pochybnosti v reálu zahání jejich matný povrch. Otisky nijak extra nepřitahuje a drobné škrábance zbytečně nezrcadlí. Trochu mě dráždí snad jen tvrdohlavý kabel, ale na jeho obranu musím připomenout, že vás podle našich zkušeností s modely ATH možná i přežije. Teď už tedy stačí jen sluchátka připojit ke kvalitnímu zdroji (přičemž důležitější je charakter zvuku než jeho síla) a nerušeně poslouchat. Podle našich zkušeností sedí sluchátkům spíše uhlazenější zdroje typu Schiit Asgard nebo přímo elektronka.
Verdikt
Elegantní metalické mušle symbolizují model s precizním zpracováním a snad ještě preciznějším podáním detailů. Svým laděním téměř dokonale maskují, že se stále jedná o uzavřený model. ATH-A1000Z jsou rozhodně sluchátka stvořená pro dlouhé roky spolehlivé služby.
|
|