Napište nám

Audio-Technica ATH-CKR9 vs. RHA T20

Petr Macháček 10. 08. 2015 Recenze a testy

Dnešní test můžete brát jako takový souboj těžkých vah mezi in-ear sluchátky. Oba zvolené modely zdobí cenovka kolem 6.000 Kč a oba stojí tak trochu stranou běžných snah o co nejpřesnější detaily a rovné frekvenční charakteristiky. Spíše než s audiofilským náčiním pro chirurgy máme tedy dnes co do činění s pneumatickými kladivy.


 

Design, konstrukce a výbava

ATH-CKR9  |  Přestože je model CKR9 navržen pro klasické nošení s kabelem směřujícím dolů, působí jeho konstrukce dosti výjimečně. Podle fotek člověk neodhadne, jak jsou sluchátka velká, ani jaký mají vlastně přesný tvar. První odzkoušení však rychle odhalí jejich velké rozměry, převážně plastové tělo i nadmíru povedené pružné vyvedení kabelu ze sluchátka. Ve spojení se solidní pravoúhlou koncovkou Jack 3,5 mm slibují špunty solidní životnost. S ohledem na jejich cenovku je to rozhodně vítané zjištění.

Poměrně velké tělo překryté kulatým hliníkovým víčkem ukrývá hned dvojici dynamických měničů směřujících přímo proti sobě - tento systém pojmenovali pánové v Japonsku “Push-Pull”. Jeho případný přínos ale probereme až v kapitole věnované zvuku. Prozatím nám musí stačit konstatování, že se na sluchátka i přes jejich velké rozměry velmi dobře dívá. Působí důvěryhodně, funkčně a i přes použité plasty vcelku hodnotně.

Výbava sluchátek není nijak omračující. Spíše mě omráčila velikost (nebo spíše nevelikost) přiloženého pouzdra. Co na tom, že je krásné, kvalitní a osazené geniálně jednoduchým magnetickým zavíráním, když se do něj musí sluchátka motat do nesmyslně utažené spirály. A abych nezapomněl – výbavu tvoří kromě pouzdra pouze čtveřice základních nástavců.
 

 
ATH-CKR9 - gumový krček   ATH-CKR9 - pouzdro

 

RHA T20  |  Konstrukce špuntů T20 se od modelu CKR9 odlišuje snad ve všech ohledech, které si umíme představit. Tělo mají ze vstřikované oceli a kabel je vedený za uchem pomocí tvarovatelných černých můstků. Velikost sluchátka je pro ucho mnohem lépe stravitelná a díky dobré ergonomii s ním i velmi dobře splývá. Kabel RHA je o poznání mohutnější než ten u CKR9, ale nebral bych to hned jako záruku delší životnosti. Podobně dvousečné je i použití přímého kovového konektoru s pružinkovou ochranou proti lámání. Pružina sice funguje dobře, ale dlouhý konektor jí situaci v každé kapse dosti komplikuje. Lomená varianta CKR9 je pro přenosné aplikace určitě vhodnější.

Rozdílný přístup obou výrobců sahá ale ještě dál - přesněji k měničům. Namísto dvou samostatných totiž využívá model T20 jediný měnič s dvojicí cívek - tzv. Dual Coil. Jedná se o kompaktnější řešení, z čehož těží právě zmiňované menší tělo špuntů.
 

 
RHA T20 - detail špuntů
  Konektory ATH-CKR9 a RHA T20

 

Design sluchátek RHA patří od počátku výroby mezi špičku a stejně je na tom i model T20. V podstatě mu není co vytknout. Působí nadčasově, hodnotně i profesionálně. Stydět se model RHA rozhodně nemusí ani za přiložené bonusy. Kvalitní rozměrné pouzdro je plné úhledně poskládaných nástavců včetně pěnové varianty a nechybí dokonce ani trojice šroubovacích filtrů pro doladění zvukové charakteristiky sluchátek.
 

 

Zvukové představení

Oba modely svedl do společného testu především zvuk, proto očekávám právě zde tu největší bitvu. Už bylo řečeno, že se oba modely profilují jako rváči a své kvality neprokazují v jemném jazzu, ale daleko více v hlasitém rocku, metalu nebo klidně i elektronice a hiphopu. Jejich zbraní jsou basy, razance a dynamika. Pokud nehledáte u sluchátek tyto vlastnosti, nepokvete vám pšenka ani u jednoho z rivalů. Pokud ale potřebujete vytřást z hlavy stres nebo do ní naopak natlačit novou energii, můžete už plánovat termín pro slibné rande. Oba modely to totiž dělají velmi dobře. Každý trochu jinak, ale oba velmi dobře.

I přesto, že jsou to rváči, mají oba modely svůj jedinečný charakter a schopnost posluchače oslovit. Audio-Technica je tím sofistikovanějším z obou soupeřů. Její bas není tak mohutný jako v případě RHA, ale za to působí kompaktněji a jeho úder má větší rychlost. Systém Push-Pull dokáže evidentně kontrolovat extrémní polohy přesněji. Pokud milujete hutný, ale přitom jasně ohraničený úder šlapky do blány kopáku, budete CKR9 milovat. Audio-Technica osloví také větší intenzitou a bezprostředností nástrojů. Platí za to ale menší šířkou scény a horší identifikací nástrojů v prostoru. V tomto ohledu je model RHA T20 jednoznačně silnějším hráčem. Jeho měniče jsou naladěny více zábavně a detailněji. Basová složka je v jejich podání mohutnější a co ztrácí oproti CKR9 na rychlosti, to dohání silou úderu. To vše platí pro filtr Reference. Pokud použijete filtr Bass, dostává se pro mě zvuk T20 mimo komfortní zónu. Použití filtru Treble dává smysl, pokud jsou vaše nahrávky spíše zastřené a lehké projasnění navíc jim může jedině pomoci. Ve všech ostatních případech je ale filtr Reference tou správnou volbou.

Zanechme teď ale šroubování filtrů a poslechněme si oba modely ještě jednou. Audio-Technica jako by svým modelem CKR9 hrála dvojí hru. Chce se prát a dávat přesné rány, ale zároveň se snaží vystupovat rozumně a vyváženě. Zatímco vás RHA T20 okamžitě uchvátí hutným basem a rozzářenými výškami, snaží se ATH-CKR9 o něco jako vyrovnaný charakter s pekelně rychlým a silným pravým hákem. V přímém srovnání jim potom ale schází jiskra v detailech i mohutnost v basech. Po krátkém srovnání by u mě proto zvítězil model RHA.

Skutečné kouzlo charakteru CKR9 ale člověk docení až po delším čase (a výjimečně i delším zahoření sluchátek). Jeho svaly totiž nejsou tak vyhnané steroidy. Užší scéna vás sice bude provázet navždy, ale poctivý dojem analogové techniky bez efektních pomůcek nabídne právě jen Audio-Technica. Docela překvapivě je pro mě tedy nakonec ona tím sympatičtějším modelem, přestože řečí čísel a grafů je tak trochu nerozhodným boxerem. Líbí se mi na ní, že dokáže kontrolovaně udeřit a přitom si hlídá i takové “nepodstatné” věci, jako je přirozenost středů a umírněnost všech složek zvuku. Silně se to projevuje třeba u vokálů nebo zvuku elektrické kytary, který je v jejím podání jistější, barvitější i naléhavější. Zároveň ale chápu, že když už někdo hledá sluchátka podobného ražení, půjde možná raději do výbušnějších a našlapanějších RHA T20. Svůj účel totiž plní bezohledně dobře.
 

 

Komfort a praktičnost

ATH-CKR9  |  Limitujícím faktorem komfortního nošení jsou především velké rozměry celého těla sluchátek. Nasazení do ucha se rovná lehkému vpáčení a určitý pocit “rozpěrky” prostě patří k jejich správnému usazení. Kdo by ale kvůli tomu očekával nesnesitelná muka, docela by se spletl. Ani moje menší uši totiž proti tomuto tvarování nakonec nijak zvlášť neprotestovaly. Ani po více než hodině poslechu jsem nevnímal nic nepříjemného. Odměnou za neobvyklý pocit vám navíc bude velmi jisté a snadné usazení sluchátek v uchu.

Druhým důležitým faktorem je praktičnost nošení v běžném denním režimu. Kabel vyvedený směrem dolů znamená sice snadnější použití, ale zároveň i slyšitelný mikrofonní efekt. Není sice nijak zdrcující, ale ve srovnání s RHA je prostě slyšet. Alespoň se ale nedostavuje nepříjemné dunění při každém kroku, jaké známe třeba od modelů zastrkávaných zvláště hluboko do ucha (Astell AKR01). Plánujete-li sluchátka používat ve vlaku, letadle nebo třeba tiché kanceláři, bude jejich konstrukce velkým plus a jejich používání v podstatě bez výjimky příjemné. Ostatně velmi slušné tlumení okolního hluku po takovém použití vyloženě volá. Pro poslech v pohybu ale známe i příjemnější spojence (Grado, Shure, HiFiMAN).

 

RHA T20  |  Ideálním spojencem pro poslech v pohybu ale překvapivě není ani model T20. Jak už jsem naznačil v první kapitole, tvarování i velikost špuntů jsou v jeho podání takřka dokonalé. Umím si představit, že bych měl špunty v uchu hodiny bez větších problémů. Tedy alespoň pokud bych se u toho moc nehýbal. Překvapivě mám totiž problém právě s vytvarováním kabelu, který měl být jasnou výhodou oproti CKR9. Jistějšímu usazení brání také kratší krček, který nedosáhne tak hluboko do ucha. Správné usazení mi zabírá hodně času a ani potom nemám dojem, že by sluchátka držela v uchu Bůh ví jak dobře. Připadám si, jako bych jezdil na kole z půjčovny. Ze zkušenosti ale vím, že tyto problémy rozhodně nesdíleli všichni uživatelé a pocit při nošení je u tohoto modelu hodně individuální.

Výhodou tvrdohlavého kabelu je téměř nulový mikrofonní efekt. Ani dunění se nedostavuje. Pokud se vám tedy podaří kabel dostatečně přesně vytvarovat, může se vám s “dvacítkami” nakonec chodit po světě dobře. Mně osobně se to ale nepovedlo. Škoda také delšího konektoru, který mi občas trčí z kapsy, a v případě silikonových nástavců také menšího tlumení okolního hluku. Na pomoc tady musí přijít pěnová alternativa.
 

 

Verdikt

Stejně jako celý průběh, také výsledek testu ukazuje na těsné soupeření obou modelů těžkých vah. Pokud vás podobně laděná sluchátka lákají, zřejmě vás více nadchne “logičtější” a přímočařejší model RHA T20. Aby člověk docenil kvality modelu Audio-Technica ATH-CKR9, musí mu už jít trochu naproti. Rozhodovat bude také ergonomie. Pokud vám do ucha T20 sednou, nebude téměř co řešit. Pokud si s nimi ale rozumět nebudete, je tady pořád ještě konvenčněji laděný model CKR9. V obou případech ale zřejmě půjde o srdcovky, které koupíte s nadšením, nebo vůbec. Tak si je přijďte vyzkoušet.
 

Audio-Technica ATH-CKR9
  RHA T20