Srovnávací testy

25. 11. 2019

Srovnávací test bezdrátových špuntů TWS

Audio-Technica | Bluetooth | In-ear | Intezze | JAYS | Sony | TWS

V rybníce zvaném TWS začíná být zatraceně těsno a vyznat se v něm není lehké. Ještě než se tedy pustíte do zimního výlovu a honby za svými vysněnými Bluetooth špunty, mrkněte na náš srovnávací test, který se správným výběrem určitě pomůže. Shromáždili jsme desítku zajímavých modelů a zjistili, který parádně hraje, který má nejlepší mikrofony i který vydrží hrát déle než celý den…

Než se pustíme do podrobného hodnocení jednotlivých modelů, srovnáme si některé parametry hezky hromadně a ve zkratce. Především jsme se nakonec rozhodli nebodovat stabilitu přenosu Bluetooth, protože byla až příliš závislá na použitém telefonu a náhodném rušení okolí (tramvajové vedení). Výsledky by byly stejně velmi vyrovnané, neb tu a tam si výpadek dovolí prostě každý model. Výrazně odolnější se zdál být pouze model značky HiFiMAN. Stejně tak jsme nakonec vypustili srovnání kodeků, jelikož s výjimkou sluchátek Audio-Technica, podporujících také aptX, pracují všechny modely s klasickými kodeky SBC AAC. Krátké vysvětlení si zaslouží také hodnocení Komfortu. V něm totiž kombinujeme nejen samotné pohodlí, ale také diskrétnost při nošení (velké a nápadné modely hodnotíme hůře).

Výdrž sluchátek

Jeden ze zásadních parametrů, které nás u TWS sluchátek zajímají. Výdrž. Jednotlivé modely jsme se snažili testovat při běžné hlasitosti, tedy ani extra úsporně, ani na plný knedlík. Výsledné hodnoty ukazují nejprve výdrž zcela bez dobíjení (nonstop přehrávání) a následně hodnotu, kterou dokáže opakovaným dobíjením přidat bez použití zásuvky přiložené pouzdro. Rekordmanem a jasným vítězem je zde model Audio-Technica ATH-CKS5TW, který vydrží hrát mnohem déle, než většina lidí dokáže poslouchat...


Výdrž bez dobíjení + výdrž dodaná pouzdrem

Kvalita mikrofonů

Test mikrofonů byl poměrně realistický a zároveň přísný. Sluchátka jsme totiž používali v podzimním větrném prostředí u rušné křižovatky. Horší podmínky vymyslíte jen těžko. Kdo obstál, obstojí i v 99 % reálných situací. Nejvyšší hodnocení si odnášejí sluchátka RHA a ikona Apple AirPods. Všechny srovnávané modely jsme nakonec rozdělili podle toho, jestli se kvalitou mikrofonů hodí pro časté, občasné nebo jen nouzové telefonování:

Který model vybrat podle toho, jak často se sluchátky telefonujete


Audio-Technica ATH-CKS5TW

Cena: 3.990 Kč | Audio-Technica je známá z mnoha důvodů, ale TWS sluchátka mezi ně určitě nepatří. Absolutně nedostižná výdrž modelu CKS5TW si ale vyžádala naši pozornost. Při pohledu na fotky působí sluchátka hodně rozměrně a hranatě, ale ve skutečnosti je jejich nošení mnohem pohodlnější a z pohledu fixace jistější, než jsme zprvu očekávali. Pravda, celá sluchátka v uchu rozhodně nezmizí (podobně jako Bose nebo Sony), ale při chůzi jejich větší hmotu nijak významně vnímat nebudete. Jejich kulatý tvar bez neustále blikajících diod navíc nebudí ani přehnanou pozornost okolí, což hodnotíme jednoznačně kladně.

Charakter zvuku CKS5TW prokouknete doslova během vteřiny. Hutný basový základ dělá z poslechu taneční hudby i hip-hopu nezapomenutelný zážitek, který doslova zatřese celým tělem. Pokud však hledáte zvuk jasnější a univerzálně laděný, ATH zřejmě nebudou pro vás. Na straně pozitiv je kromě velmi solidně zvládnuté basové složky také poměrně čistá tonalita a uvěřitelné pásmo středů, které kupodivu pod náporem basů nijak zásadně netrpí. Kdybych tedy mohl na zvuku něco změnit, posílil bych asi jen pásmo vysokých frekvencí. Ale to už by konkurence možná neustála.

Parádně vyřešené je u sluchátek ovládání funkcí včetně nastavování hlasitosti. Vše totiž zmáknete pomocí dvou tlačítek umístěných na obvodu sluchátek. Jejich výhodou je hlavně snadné mačkání, při němž si netlačíte sluchátka stále hlouběji do ucha. Spolu s rekordní výdrží a použitým kodekem aptX jde o nečekaně silného soupeře pro všechny.

Apple AirPods (2019)

Cena: 4.790 Kč | Malinký bílý bestseller nemohl v našem testu chybět. Nejmenší pouzdro ze všech, bílý lesk, dokonale zakulacené hrany a stejně luxusní dojem také ze samotných sluchátek, to je klasický produkt Applu. Po stránce designu i ergonomie je to prostě ikona. Bude ale fungovat také s Androidem? Už první nasazení potvrzuje pravidlo, že sluchátka tvaru pecek jsou stále nejpohodlnějším řešením na trhu. Nošení AirPods je absolutně komfortní, lehounké a přirozené. V uchu sice dost svítí, ale přesto jsou stále diskrétní a mají skvělou image. Nevýhodou je však jejich nulová izolace okolního hluku, kvůli níž jsou při poslechu na rušné ulici nebo v tramvaji téměř nepoužitelné.

Jakmile se ale okolí alespoň trochu utiší, objevíte nečekaně kompletní a dospělý zvuk, který je krásně univerzální a zábavný zároveň. Jasně, nemá údernost některých špuntů (Jays, RHA, Intezze), ale pokud preferujete pohodový poslech prakticky čehokoli, AirPods vám udělají určitě radost. A když s nimi zkusíte telefonovat, bude se radost dále násobit, neboť kvalita jejich mikrofonů je absolutně skvělá a spolu s RHA (stejný koncept se stopkou) jasně nejlepší v testu.

Ovládání AirPods je trochu oříšek - tedy pokud je používáte s Androidem. Většina funkčních vychytávek totiž fungovat nebude. Možná tak Play / Pauza, ale třeba Volume nebo automatické vypínání bohužel ne. Nicméně ve spojení s přístroji Apple šlape parádně a velmi chytře. Jen si opět musíte dávat pozor na nechtěné dotyky aktivních plošek - díky tvaru s nožičkou je to ale o mnoho snazší než třeba v případě Sony.

Bose SoundSport Free

Cena: 5.290 Kč | Po stránce zvuku aktuálně nejlepší model na trhu. Zároveň možná i model s vůbec největším dobíjecím pouzdrem, které ale nabízí i spolehlivou 5stupňovou indikaci stavu nabití. Ani sluchátka samotná nejsou zrovna malá, ale protože se do ucha zasouvá vlastně jen jejich malá část, vybavená navíc velkými silikonovými oušky, jsou sluchátka ve výsledku neskutečně pohodlná a i při sportu solidně fixovaná.

Ačkoli jsou sluchátka v uších dosti nápadná, trapně se s nimi určitě cítit nebudete, protože i dnes ještě vypadají moderně a zdobí je perfektní zpracování. Krok s nejlepšími navíc drží i velmi stabilní přenos BT 5.0, se kterým jsou výpadky stejně vzácné, jako průlety komety kolem Země.

Bose hrají parádně. Je-li vaší prioritou zvuk a cenu úplně neřešíte, máte svého vítěze. Projev sluchátek je nějakým zázrakem současně velmi dospělý a zábavný zároveň. Bas má krásnou hloubku i sílu, ale nikdy přitom neztrácí kontrolu a jasný obrys. Středy jsou trochu méně plné a lehounce utlumené, ale není to nic velkého. Díky tomu má zvuk více vzdušnosti a energie pro rozhýbání našich ztuhlých těl. Jiskřivé detaily jsou parádní třešničkou na skvělém výsledku Bose Free. Pozor si dejte pouze na malou izolaci okolního hluku. Přehled o dění v okolí bude díky tomu lepší, ale v hlučné tramvaji toho neuslyšíte naopak méně.

Ovládání běžných funkcí mají na starosti 4 tlačítka na sluchátkách. Samostatná tlačítka obsluhují párování, pauzu i hlasitost. Nevýhodou řešení je pouze jejich tuhý chod. Tlačítka tak sice snadno nahmatáte, ale už ne tak snadno zmáčknete. Rozhodně však žádné z nich neaktivujete omylem.

HiFiMAN TWS600

Cena: 3.990 Kč | TWS sluchátka z produkce převážně audiolské značky HiFiMAN jsou překvapením testu už proto, že vůbec vznikla. Velmi kvalitně zpracované plastové pouzdro ukrývá dvojici robustních špuntů ve výrazně chlapském designu á la první IronMan. Poměrně velká sluchátka sice vyčnívají z uší víc než málo, ale díky oválnému tvaru dobře sedí i menším uším, ve kterých navíc skvěle drží. Při poslechu venku potěší i to, že sluchátka na kolemjdoucí nijak neblikají.

TWS sluchátka od HiFiMANu si ale většina asi kupuje pro jejich zvuk. A právě v něm je model TWS600 trochu nejistý. Pozadí není dokonale tiché, ale zvuk je na poměry TWS poměrně dospělý. Díky lehčímu pásmu basů a vynikajícímu zachování detailů je zvuk spíše jasnější, vzdušnější, ale ve srovnání s většinou konkurence působí jako málo basový. Nejpodivnější je ale hodně výrazné pásmo středů, které sice přenáší mnoho informací, ale zároveň už působí trochu upracovaně a ukřičeně.

Silnou stránkou sluchátek je velmi stabilní Bluetooth přenos, který fungoval i v náročných podmínkách velmi jistě a bez výpadků. V tomto ohledu překonával model většinu konkurentů. Naopak jen lehce nadprůměrně si TWS600 vedou v otázce ovládání, kde je potřeba poměrně malá tlačítka mačkat přesně a relativně silně. Alespoň že nechybí nastavení hlasitosti v obou směrech.

Intezze PIKO

Cena: 999 Kč | Sluchátka s nejlepším poměrem cena / radost z poslechu v rámci celého testu. Vypadají decentně na dlani i v uších, jsou solidně zpracované a ke všemu se výborně nosí. Díky malému oválnému tělu snadno zmizí i v malém uchu a za chvíli o nich nevíte. Zakulacené tělo sluchátek má pouze jedinou nevýhodu a tou je složitější vytahování z pouzdra. Jo a určitě by to chtělo výraznější rozlišení R a L sluchátka.

Poslední dobou už to začíná být standard, ale i tak nás potěšilo, že při poslechu sluchátka do okolí nijak neblikají. Ve spojení s malými rozměry jsou to asi vůbec nejdiskrétnější TWS sluchátka, jaká jsme kdy zkoušeli.

Tak jako patří PIKO na vrchol segmentu v oblasti komfortu a diskrétnosti, řadí se mezi nejlepší také v hodnocení zvuku. Ideální množství i údernost basů jsou základem radosti, přirozené pásmo středů dělá zvuk dospělejším a jas detailů nastavený tak akorát dovoluje i dlouhý poslech bez únavy.

Na ovládání se projevuje uvedení modelu na trh už v roce 2018, kdy ještě nebylo nastavování hlasitosti přímo na sluchátku tak rozšířené. Všechny ostatní běžné funkce zvládnete pomocí tlačítek na přední ploše. Obě tlačítka se navíc mačkají poměrně snadno, takže si sluchátka netlačíte tolik do uší.

Intezze STUDIO

Cena: 1.690 Kč | Pokud se nepletu, držíme právě v ruce jediná sluchátka v testu, chráněná kompletně kovovým dobíjecím pouzdrem. Jeho zpracování je velmi dobré a stejně jsou na tom i samotná sluchátka uvnitř. Samotná sluchátka mají příjemný pogumovaný povrch, takže se snadno vytahují z uší i z pouzdra. Z pohledu ergonomie tak vadí snad jen naprosto neviditelné rozlišení R a L sluchátka. Jako obrovské plus modelu STUDIO hodnotíme malou hloubku samotných špuntů, díky níž sluchátka téměř nevyčnívají z uší. Do velkých a středních uší padnou opravdu skvěle. V malých uších už budou celkem natěsno, ale o to lépe budou držet při jakékoli sportovní aktivitě. Během poslechu navíc sluchátka do okolí nijak neblikají, takže za diskrétnost berou jednoznačně plný počet.

Zvukově se STUDIO v duchu svého jména řadí mezi nejlepší modely v testu, třebaže svým basovějším laděním patří spíše do fitness studií než těch nahrávacích. V každém případě je ale jejich projev nádherně šťavnatý, energický a přitom stále dostatečně kontrolovaný a informativní, pokud jde o středy a výšky. Na dlouhý domácí poslech by možná stačil i méně basový model, ale pro poslech na cestách nebo při cvičení je ladění STUDIO opravdu vynikající.

K ovládání všech funkcí slouží velká tlačítka pokrývající celou čelní plochu sluchátek. Díky větší ploše se snadněji mačkají a po sluchátku rozhodně “nebloudíte”. Výhodou je možnost ovládat hlasitost v obou směrech na každém sluchátku. I při poslechu přes jedno sluchátko (na kole) tak zvládnete nastavovat hlasitost nahoru i dolů. Neplatí to ovšem pro přepínání skladeb.

Jays m-Seven

Cena: 3.290 Kč | Matně černým koněm našeho srovnávacího testu jsou švédská sluchátka Jays m-Seven. Do hry totiž přinášejí mnohem víc než jen tradičně jednoduchý a elegantní design. Velmi kompaktní pogumované pouzdro s decentní čtveřicí indikačních diod ukrývá chytře tvarovaná sportovní sluchátka, která v uchu drží naprosto bezchybně i bez jakýchkoli silikonových oušek nebo prstenců. Přitom nádherně padnou i do malých uší a prakticky z nich nevyčnívají. Z pohledu fixace, celkové ergonomie a diskrétnosti tak spolu s Intezze PIKO představují vrchol našeho testu. Že během poslechu do okolí nijak neblikají snad ani nemusíme dodávat.

Jays ovšem bodují i velmi příjemně vyladěným zvukem. Od neutrálního podání jdou lehce k temnějším tónům, ale zároveň si uchovávají snad nejvíce přirozenosti ze všech hodnocených modelů. Nejen jejich bas, ale i pásmo středů má přirozené tělo, aniž by zvuk působil těžkopádně či líně. K příjemné hbitosti navíc sluchátka nepotřebují ani nepřirozeně vytažené výšky.

Dotykové ovládání tvoří v našem testu menšinu, ale Jays to nijak neřeší a jdou si přímo pro nejvyšší známky. Ovládání není přehnaně citlivé a přitom si na rozdíl od tlačítek při každém jeho použití netlačíte sluchátka hlouběji do uší. Ovládání funkcí působí logicky a to včetně nastavení hlasitosti, kdy stačí plošku chvíli podržet a hlasitost se začne plynule zvyšovat či snižovat (R / L). Kdo však vyžaduje u hlasitosti krokování, musí se poohlédnout jinde.

NiceBoy Hive Podsie

Cena: 990 Kč | Sluchátka NiceBoy nás k vyzkoušení lákají pohledným a nečekaně malým pogumovaným pouzdrem se čtyřmi diodami informujícími o stavu jeho nabití. Po odklopení víčka však nacházíme dosti lacině vyhlížející oválné špunty bez jakéhokoli firemního potisku. Máme dojem, jako by nám dodali jen neprodejný vzorek. Pouze na vnitřní straně je vzhůru nohama napsáno L / R.

Nicméně, absence jakýchkoliv ozdob dělá ze sluchátek v kombinaci s jejich kompaktními rozměry zcela nenápadného spojence pro poslech na cestách. Škoda jen, že nám vyhlídky na dokonalý komfort hatí poměrně dlouhé a tlusté krčky, které jinak malé špunty výrazně “natahují”. Do uší se tak nakonec vejdou tak akorát, ale bez očekávané rezervy. Umístění v Top3 jim ale v komfortu a ergonomii nakonec neunikne… tím spíše, že během poslechu sluchátka nijak neblikají.

Zvuk Niceboy je hodně líbivý a vzhledem k ceně vlastně i povedený, ale srdce se vám z jeho projevu nezastaví. V porovnání s přímou konkurencí od Intezze vadí hlavně dvě věci. Hyperaktivní výšky a dosti ošizené středy, postrádající reálnější tělo. Bas je dobrý, nijak zdrcující, ale dostatečný a dobře kontrolovaný. Pro pohodový poslech na cestách je ladění OK, ale doma by to chtělo něco jemnějšího. S méně zaostřenými výškami a tišším pozadím. V mezerách mezi skladbami je totiž slyšet relativně dost rušení.

Úplně nadšení bohužel nejsme ani z tlačítkového ovládání. Chod obou plošek je extrémně tuhý, takže si s každým povelem nepříjemně tlačíte sluchátka do uší. Oceňujeme ale logiku ovládání i možnost nastavovat hlasitost bez použití telefonu.

RHA True Connect

Cena: 4.590 Kč | Pouzdro na první pohled jiné než všechny ostatní na trhu. K tomu alespoň z poloviny kovové a na zbylé ploše elegantně pogumované. Výklopná dvířka na obřím pantu působí příjemně luxusně a k tomu moderně, ale s ukládáním samotných sluchátek do pouzdra, kdy je nutné zasunout “nožičky” do hlubokých otvorů, už to tak slavné není. Chce to cvik vlastně v obou směrech, ale dá se zvyknout.

Jinak působí sluchátka už na pohled kvalitně a hodnotně. Jejich kulatý tvar krásně zapadne do uší a i přes výrazně napuchlé tělo nijak výrazně nevyčnívá. Jen nožička sluchátek nebude směřovat dolů těsně podél tváře, jako je tomu u AirPods. Přesto vypadají sluchátka v uších velmi elegantně a decentně. Jejich jednoduchý tvar navíc zajišťuje bezproblémové usazení v malém i velkém uchu.

Zvuk RHA je na první poslech líbivý a má hodně energie vycházející z nádherně úderného a sebejistého basu. Pro taneční hudbu, hip-hop a pop bude hodně dobrý, ale u náročnějších desek (rock, metal, vážná hudba) bude cítit, jak jsou středy upozaděné a ke všemu nepřirozeně útlé. Ani to by však tolik nevadilo, nebýt zbytečně analytických výšek, které sice nejsou tak zubaté jako u SONY, ale i tak jsou často lehce agresivní. Povětšinou je to zábava, ale občas by prostě zvuk měl být kultivovanější.

Ovládání sluchátek vypadá na první pohled jako dotykové, ale ve skutečnosti se jedná o tlačítka přes celou vnější plochu sluchátka. Jejich mačkání je velmi snadné, takže si při ovládání netlačíte sluchátka nepříjemně do uší. V tomto ohledu jeden z nejlepších konceptů v testu.

Sony WF-1000XM3

Cena: 6.490 Kč | Model Sony si jde trochu vlastní cestou. Především je jako jediný v testu vybaven aktivním potlačením hluku (ANC). Kromě toho vypadá jeho pouzdro jako pudřenka nebo obal na malé doutníky, ukrývající nečekaně velká sluchátka. Ta po nasazení do uší připomínají ze všeho nejvíc dvojici hands-free sluchátek let minulých. Samotný design, kvalita materiálů i přesnost zpracování nicméně odpovídají nejvyšší třídě a těžko se jim cokoli vytýká.

Při nošení jsou sluchátka logicky hodně nápadná, ale zároveň až neuvěřitelně pohodlná i po dlouhém poslechu. Jedinou nevýhodou je větší masa vně ucha, která musí spoléhat pouze na silikonový špunt bez oušek (jako má Bose) a třeba při rychlé chůzi už se sluchátko v uchu mírně pohupuje. O sportovní model skutečně nejde, ale jako cestovní doprovod funguje absolutně skvěle.

Zvukově se sluchátka na první poslech snaží vyrovnat těm úplně nejlepším. Jejich ladění do V má krásně a líbivě protažené pásmo basů i výšek, přičemž středy zůstávají jako zázrakem příjemné a neutopené. Na první poslech připomínají zvukově vynikající Bose Free. Jediným problémem jsou nejvyšší frekvence, které si ukrojily trochu velký krajíc a při své honbě za detaily znějí občas zubatě a roztřepeně. I tak ale Sony zvukově rozhodně nezklamou.

Potlačení hluku je zase o kousek lepší než u minulé generace, ale fyziku stále ošálit neumí. Největší výhodou je příkladné “vypnutí” hluku motorů a řinčících kol, pokud sedíte ve vlaku, letadle nebo autobusu. Stejně tak hluk ulice umí sluchátka nádherně utlumit. Krátká jsou sluchátka pouze na hluk v kancelářích a také na foukající vítr, který dokáže ANC systém nehezky rozhodit.

V reálném světě dotykové ovládání úplně nemusím a Sony mi důrazně připomenulo, proč tomu tak je. Při jakékoli manipulaci jsem omylem sáhl na dotykovou plochu, přičemž přepínání ANC režimu naopak často nefungovalo ani po třetím dotyku. Nakonec jsem tedy v aplikaci SONY obě dotykové plochy deaktivoval a ANC napevno zapnul. Přišel jsem tím ovšem o ovládání hlasitosti, které nový firmware umožňuje přiřadit plošce na sluchátku. Samotná aplikace je mimochodem hodně povedená a má svůj smysl. Kromě nastavení dotykových ploch umožňuje nastavovat charakter zvuku i automatické funkce sluchátek (automatická pauza po odložení sluchátek, přizpůsobení zvuku situaci kolem).

Autor: PetrM

  • Audio-Technica ATH-CKS5TW

  • Celkové hodnocení:
  • Ovládání
    5/5
  • Komfort
    4/5
  • Zvuk
    4/5
  • Jasně nejlepší výdrž 15 + 30 h

  • Zvuk hlavně pro milovníky basů

  • Apple AirPods

  • Celkové hodnocení:
  • Ovládání
    3/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    4/5
  • Absolutní komfort a volnost

  • Téměř neizolují okolní hluk

  • Bose SoundSport Free

  • Celkové hodnocení:
  • Ovládání
    4/5
  • Komfort
    4/5
  • Zvuk
    5/5
  • Nejlepší zvuk ve třídě TWS

  • Velikost, nápadnost, cena

  • HiFiMAN TWS600

  • Celkové hodnocení:
  • Ovládání
    4/5
  • Komfort
    3/5
  • Zvuk
    4/5
  • Stabilita Bluetooth přenosu

  • Zbytečně velké a výrazné v uších

  • Intezze PIKO

  • Celkové hodnocení:
  • Ovládání
    4/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Vítěz testu, kompletně vyladěný

  • Nastavení hlasitosti jedině v telefonu

  • Intezze STUDIO

  • Celkové hodnocení:
  • Ovládání
    5/5
  • Komfort
    4/5
  • Zvuk
    5/5
  • Neskutečně šťavnatý zvuk

  • Složitější LED indikace na pouzdře

  • Jays m-Seven

  • Celkové hodnocení:
  • Ovládání
    5/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Dokonalá ergonomie pro klid i sport

  • Snad jedině vyšší cena

  • NiceBoy Hive Podsie

  • Celkové hodnocení:
  • Ovládání
    3/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    3/5
  • Velmi kompaktní a levný model

  • Tuhý chod tlačítek, výdrž

  • RHA TrueConnect

  • Celkové hodnocení:
  • Ovládání
    5/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    3/5
  • Kvalita mikrofonů při telefonování

  • Trochu nevyvážený a napjatý zvuk

  • Sony WF-1000XM3

  • Celkové hodnocení:
  • Ovládání
    4/5
  • Komfort
    3/5
  • Zvuk
    4/5
  • Potlačení hluku na cestách

  • Příliš nápadná a drahá sluchátka