Recenze techniky

5. 10. 2018

Recenze Grado GW100 – bezdrátový krok do neznáma

Bluetooth | GRADO | On-ear

Jeden z posledních kabelových titánů podlehl tlaku trhu a své legendární “bužírky” vyměnil za moderní bezdrátový přenos Bluetooth 4.2 s kodekem aptX. Zároveň ale také výrazně omladil celou konstrukci, čímž jen tak mimochodem odstranil i největší slabinu sluchátek Grado. Vypadá takto recept na úspěch?

Na čem jsme testovali: Astell&Kern AK70, LG G2, Mee Connect HUB, SR80e, SR225e

Uvedení na trh: podzim 2018

Design a konstrukce

Když se mi v létě poprvé dostal do ruky prototyp modelu GW100, vypadal skutečně jako prototyp vyrobený na 3D tiskárně. Jenomže brzy na to se ukázalo, že už je podoba sluchátek finální a já se musel skoro smát. I s odstupem času vypadají sluchátka na první pohled lacině, RAW a průmyslově. Jako by v dílně řešili jen funkci a design nechávali na potom. Chce to trochu času a vstřícnosti, aby člověk na novince docenil i povedené detaily a chytrá technická řešení, kterých rozhodně není málo. Samotný plast je třeba mnohem kvalitnější a lépe zpracovaný. Kdyby nebyl tak nudně hladký po celé ploše, neměl by chybu. Mnohem lépe působí také klouby, jimiž prochází trn se sluchátkem. Dokonce už zamezují i tolik kritizovanému protáčení mušlí kolem dokola! A pak, že to nejde.

Lépe zpracovaný je rozhodně i most, jehož koženkový potah je řádně zakončený přímo v kloubech na jeho konci. Stejné tak zůstaly vlastně jen klasické kovové trny s plastovými koncovkami, které tak chutnají malým dětem, když se jim je podaří sundat. V případě GW100 ale naštěstí drží příkladně. Rozborku můžeme zakončit u přiloženého kabelu. Působí sice celkem obyčejně a neměří ani metr, ale připojuje se přes běžný Jack 3.5, takže nebude těžké sehnat náhradu třeba i od jiného výrobce.

Ovládání

Tak jako je spartánská celá konstrukce sluchátek, je velmi přímočaře řešeno i jejich ovládání trojicí robustních tlačítek na levém sluchátku. Při nošení jsou tlačítka hezky “pod palcem” a jejich mačkání je doprovázeno i rozumným cvaknutím. Ani jednou jsem neměl při jejich používání sebemenší problém.

Jedním tlačítkem zapínáme / párujeme / zastavuje / pouštíme hudbu, zbylými dvěma ovládáme hlasitost nebo přepínáme skladby (dlouhým stiskem). Přijímat můžeme samozřejmě i hovory. Nic víc, nic míň. Ale moment! Nejsou to náhodou první sluchátka Grado s mikrofonem? Beztak ano a v tom případě musíme říci, že jsou při telefonování naprosto fajn a hlas je slyšet velmi dobře.

Komfort a praktičnost

Sluchátka Grado Prestige byla vždy lehounká a celkem pohodlná. Jiný důvod pro použití obyčejných pěnových náušníků, než kvůli zajištění slušného komfortu a tepelné pohody, ostatně ani nevidím. Na poměry on-ear sluchátek je komfort obecně vysoký, ale náušníky obklopující ucho jsem přeci jen dál. Model GW100 se v tomto bodu nijak neliší od klasické produkce značky. Trochu mě zaskočil snad jen most, který je i v nejmenším nastavení pořád trochu velký a pro malou hlavu hraniční. Dokonce až za hranou jsou potom informační hlášky ve sluchátkách. Jako už tolikrát jsou i zde příliš hlasité a člověk se při nich docela leká...

Praktičnost sluchátek Grado odstraněním kabelu jednoznačně roste, jelikož právě on býval zdrojem rozpaků nebo dokonce závad. Přirozené hranice zcela otevřené koncepce sluchátek ale ani s bezdrátovým přenosem pokořit nedokáže. Poslech v jakémkoli hlučném prostředí je skoro nemožný a stejně tak ve zcela tiché místnosti byste se zvukem unikajícím ze sluchátek asi příliš nepochodili. Další přirozenou bariérou je maximální výdrž na jedno nabití. Během reálného používání jsme dosáhli cca 11 - 12 hodin, což je mezi aktuálními BT modely spíše průměr. Naopak téměř neomezená je životnost sluchátek z pohledu náušníků, které se dají snadno a bez nervů vyměnit.

Zvukové představení

Měniče novinky GW100 byly vyoperovány z řady Prestige, ale jejich odezva byla mírně vyladěna s ohledem na jiný prostor uvnitř zvukové komory sluchátek. Výsledný dojem citelně ovlivňuje také kodek aptX. Důkazem solidně odvedené práce na elektronice sluchátek je příjemně temné pozadí při absenci signálu. V tichých pasážích díky tomu není slyšet žádný šum ani zvuky špatně stíněné elektroniky.

I přesto jsem měl zprvu obavu, jestli nebude detailní a vzdušný projev Grado fungovat jako lupa na všechny neduhy bezdrátového přenosu. Výsledek mě ale nakonec docela uklidnil, a to i přesto, že je ladění GW100 oproti klasickým SR80e o něco více do V. Jejich bas je podstatně hutnější, hlubší, ale také o něco volnější, měkčí a bližší líbivému mainstreamovému ladění. Stejně tak jsou více zaostřené a povytažené i frekvence nejvyšší, pomáhající rozjasnit zastřené nahrávky. Logicky trochu v pozadí potom zůstávají jindy výstavní frekvence středové.

Pro zvuk nižších modelů Grado vždy platilo, že byl univerzálně vyvážený a vhodný pro většinu žánrů s lehkou preferencí kvality celého spektra na úkor vyložené dunivosti basů. Ve srovnání s tím je GW100 modelem, který obětuje malou část kvality zvuku drátových modelů ve prospěch jeho větší líbivosti a plnosti. Pro někoho to bude u audiofilské značky jako svatokrádež, ale na druhou stranu, Grado překročilo pradávné hranice už samotným bezdrátovým modelem a toto nové ladění se k danému segmentu přeci jen hodí více. Budeme-li se navíc bavit o Bluetooth modelech v této ceně, bude hrát Grado po stránce zvuku stále první ligu.

Ještě se sluší dodat, jak zní sluchátka při poslechu přes jejich subtilní kabel. V přímém srovnání přibližuje kabel výsledné ladění podle očekávání lehce směrem ke klasických SR80e. Bas je lépe zkrocený, zvuk celkově lépe vyvážený a středům se vrací část jejich suverenity, která je skutečným trademarkem klasických modelů Grado.

Jak zní v podání Grado GW100 tyto žánrové veličiny:

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Absolutní spokojenost s basovým základem, ohromným prostorem nahrávky i přirozeným vokálem. Snad jen výšky jsou od zbytku trochu odtržené a lehce zvýrazněné.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Nahrávka jako stvořená pro podobná sluchátka. Orchestr zní velmi živě, dýchá spolu s prostorem sálu a i tonálně je poměrně čistý. Navíc nepostrádám ani dostatečný basový spodek.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Takový kompletní zvukový balíček, který prostě musí bavit. Pro ještě větší pohodu bych ale opět ubral na aktivitě výšek a naopak vrátil do hry více středů. Jinak jsou některé kytary oproti podání SR80e citelně tlumené. Hodně mě potěšil zvuk baskytary, který třeba většina in-ear modelů dost potlačuje, ale tady byl krásně přítomný a čitelný.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Není to špatné, ale od Grada jsem čekal víc hlavně v čitelnosti basů. Prostor je skvělý, přirozenost trumpety stejně tak, ale base v rohu trochu schází šťáva a kontura.

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Jooo, kytary Grado umí a celkově jim nadání pro rock / metal rozhodně nechybí. Jen pozor na ty činely, abyste se neřízly o jejich nabroušené okraje. Zvláště přes Bluetooth. Jinak má ale zvuk váhu i energii, aby rozhýbal i ztuhlé krky. K dospělosti drátových modelů ale přeci jen kousek chybí.

Autor: PetrM

  • Grado GW100

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Ovládání
    5/5
  • Komfort
    4/5
  • Zvuk
    4/5
  • Povedené ladění pro všechny žánry, kvalita zvuku Grado v bezdrátu, lehká konstrukce, jednoduché ovládání

  • Trochu velký most pro nejmenší hlavy, průměrná výdrž max 12 h, lehce utlumené středy