Recenze techniky

14. 1. 2019

Meze Empyrean – na čele flotily pod rumunskou vlajkou

EndGame | Meze | Over-ear

Existuje mnoho způsobů jak budovat silnou značku. Můžete třeba zaplavovat trh novinkami každý měsíc. Nebo se vydáte cestou rumunské značky MEZE, která naopak s novými modely vysloveně šetří. Aby však potenciální zákazníky ujistila, že své výrobky nemontuje někde na odpočívadlech dálnice do Bukurešti, rozhodla se postavit skutečnou vlajkovou loď. Model, který alespoň trochu posune hranice technologií v oblasti sluchátkové techniky…

Na čem se testovalo: Chord Hugo2, Astell&Kern Ultima Copper, Sennheiser HD800, STAX SR-507, software Roon

Sluchátka bude možné vyzkoušet a zakoupit v prodejnách Audigo.cz

Design

V základním táboře Meze postavili bez diskuzí výjimečný model, který svůj otisk v historii zanechá už jen tím, jak vypadá. Na tenounký karbonový most navazují dvě trubičky měděné barvy, kolem nichž se volně protáčí rozměrné mušle ve tvaru Columbova vejce - tedy vejce postaveného na špičku. Kdo čekal zásadní konstrukční revoluci, bude možná zprvu zklamaný. Stačí ale začít zkoumat detaily a ohromení na sebe nenechá dlouho čekat. Už jen skutečnost, jak složitá mřížka překrývá obě mušle. Výroba každé z nich údajně zabere 20 h práce CNC stroje. Absolutně precizní a s rezervou dimenzované jsou rovněž všechny hliníkové části sluchátek.

Design samotný možná nevypadá jako úplný hi-tech (viz kdysi HD800, nebo v poslední době třeba Focal Utopia), ale to je možná i dobře, protože ani charakter zvuku není primárně hi-tech (ve smyslu analytické přesnosti zmíněných HD800). Jediným nebezpečím jinak elegantního vzhledu tak může být jeho rychlejší stárnutí v čase.

Konstrukce

Stačí vzít sluchátka do ruky a okamžitě pocítíte jistotu. Masivní kovový skelet, absolutně hladký pohyb mušlí ve všech osách a celková solidnost celé konstrukce vzbuzují bez výjimky dobrý pocit. Od podobné investice obecně nečekáme nic jiného, ale zároveň kdesi vzadu v hlavě tušíme, že ani v této cenové kategorii nemůžeme brát špičkovou kvalitu jako samozřejmost. U Meze jsou ale hodnoty naštěstí v pořádku. Platí to o materiálech, zpracování i technickém řešení detailů. Snad jen nastavení velikosti mostu jde na můj vkus až příliš ztuha.

Absolutní hodnocení si zaslouží karbonový most s koženou oporou. Je nádherně pružný, jeho přítlak je spíše menší než obvykle (za mě osobně ideální míra) a speciální prohnutí koženého pásu zajišťuje, že se hmotnost sluchátek rozkládá na co největší ploše hlavy.

Za pozornost určitě stojí také oba typy náušníků. Na místě je drží magnety samotných měničů a svůj význam má dokonce i kovová mřížka na jejich vnitřní straně, která pomáhá usměrňovat magnetické pole zpět k membráně a tím zvyšuje účinnost magnetů.

Zapomenout nesmím ani na kabely, které se do sluchátek připojují pomocí mini-XLR konektorů. V balení najdeme kabely dva, 120 cm (Jack 3.5) a 3 m (Jack 6.3 mm). Zpracované jsou precizně a podle všeho také vydrží léta. Pozitivní je také skutečnost, že jsou oba terminály součástí kovového skeletu sluchátek a snesou tak v klidu i nějaké to namáhání. Méně nadšený jsem ale z tuhosti textilní izolace. Během používání se kabely neustále motají do smyček, které se nechtějí nechat přetočit zpět. Pro někoho bude mínusem také absence symetrické varianty, ale tu si můžete u Meze snadno objednat za nějakých 250 - 350 dolarů (podle konektoru).

Komfort

Z nuly rovnou až mezi absolutní elitu v kategorii komfortu, tak by se dal popsat příběh Empyrean. Díky jednoduchému pohybu mušlí ve všech osách sedí náušníky po celé ploše naprosto rovnoměrně a také po stránce přítlaku není sluchátkům co vytýkat. Ve výsledku je dokonce jedno, které náušníky zvolím. Komfort je ohromný s oběma typy.

Vypadá to, jako by u MEZE vyřešili jediným modelem – a tedy vlastně napoprvé – všechny slabiny slavnějších modelů Audeze, které už se na trhu pohybují nějaký ten pátek. Model Empyrean je totiž radost nosit a jak si povíme v kapitole zvuku, celkem bez překvapení také radost poslouchat.

Praktičnost

Přestože jsou sluchátka i samotné mušle dosti rozměrné, nepřipadám si při jejich nošení jako slon v porcelánu. Nasazování a správné usazení na uších je otázkou vteřiny a krátký kabel ve spojení s Ultimou mi dává skoro až “portable” dojem. Snad jen velcí spáči budou trochu reptat - přítlak je až příliš slabý na to, aby po ulehnutí na postel nepadala sluchátka z hlavy. Chce to prostě sedět v pohodlném křesílku.

Už samotná skutečnost, že pro solidní rozhýbání sluchátek nepotřebujete na nočním stolku žádný monolit, který by signál patřičně zesiloval, je pro každodenní použití ohromnou výhodou. Dva druhy snadno vyměnitelných náušníků se také povedly, stejně jako nádherný kufřík s fajnovými zámečky, ve kterém můžete sluchátka bez obav přenést třeba k sousedovi, kterého chcete jejich poslechem vyprovokovat k prodeji jeho beden a nákupu sluchátek s velkým S.

Zvukové představení

Meze Empyrean jsou obecně laděny spíše měkce, temněji a svět je v jejich podání vymalován teplými barvami. Platí to stoprocentně ve srovnání s HD800, ale i Stax SR-507 jsou najednou více orientované na středy a celkově působí jasněji. Oproti srovnatelným modelům Audeze budou však Empyrean stále ještě těmi jasnějšími v regálu magnetoplanárních sluchátek. Ohromnou výhodou královských Meze bude jejich univerzální poslouchatelnost, vstřícnost k méně kvalitním nahrávkám a perfektně vyvážený zvuk. Empyrean se prostě trefil do malého místečka, kde je zvuk stále dost živý, aby se v něm nahrávkám nelepilo bláto na podrážky, ale zároveň uhlazený a jemný, aby vás při relaxaci na moři každá větší vlna nefackovala ostrými výškami.

Po většinu času jsem poslouchal s koženými náušníky, s nimiž je zvuk více neutrální a pocitově opravdovější, ale také o malinko méně otevřený a vzdušný na přechodu basů a středů. Kdo si potrpí spíše na měkčí zvuk s hutnějším basovým základem a lehounce povytaženými výškami na úkor středů, bude si hovět spíše s náušníky z alcantary. Rozdíl v komfortu nošení je zde tak malý, že se dají náušníky zvolit čistě jen na základě akustických preferencí.

Po vytažení z kufru působila sluchátka trochu líně, ale jak plynul čas, rozehrála se do úžasné relaxační polohy, jež nepostrádá jiskru, kontrolu ani plnost. Tonálně jsou sluchátka trefená opravdu čistě a přirozeně. Stejně tak působí jejich podání prostoru a rozmístění nástrojů v něm. Oproti HD800 je prostor samozřejmě trochu zatlumený a méně holografický, ale právě to dělá charakter Meze Empyrean tak klidným a univerzálně medovým. Celková vzdušnost Empyrean je nicméně zvolená dokonale a také realisticky. Ať už dostanete chuť na lehkou akustiku, jazz, tvrdý metal nebo dokonce taneční hudbu, můžete zůstat v klidu, protože ani v jednom případě nebudete strádat. Něco podobného HD800 nezvládnou. Empyrean mají plnější i přirozenější bas a jejich podání výšek je o několik světelných let blíže realitě, než jak budou tvrdit HD800.

Jestli mají Meze Empyrean zvukově nějakou slabinu, bude to spíše menší schopnost ohromit. Jako by to v Meze hráli trochu na jistotu. Zdá se to jako malá věc, ale právě na tomto efektu podle mě z části vyrostl úspěch Sennheiseru HD800 nebo dokonce i Koss Porta Pro. Ve své době jednoduše znamenal jejich projev ohromný krok vpřed a jasné odlišení od konkurence. HD800 neznamenají takovou zvukovou dokonalost, ale dojem virtuální reality a laserově přesné podání bylo v tu chvíli prostě nejlepší na světě. Těžko říct, v čem jsou dnes Empyrean nejlepší na světě. Mají to totiž mnohem těžší - konkurence je početnější, cenové mantinely padají a zvuk sluchátek je celkově mnohem dál než při příchodu HD800. Už jednoduše není tolik místa pro velké kvalitativní skoky. A tak se v Meze soustředili na doladění posledních maličkostí, místo aby zkusili velký skok a rozbili si optimistický úsměv o první překážku. A rozhodli se evidentně dobře, protože mám teď v ruce famózně hrající sluchátka, o kterých se právem mluví na každém sluchátkovém webu.

Jak zní v podání Empyrean vybrané žánrové veličiny:

Lorde - Pure Heroine (FLAC 96/24)
Tam, kde HD800 přestávají být poslouchatelné, Empyrean naopak kralují. Tak akorát naleštěné sykavky, perfektní dávkování basů včetně hloubky, obrysů i razance. To vše dělá z Lorde prvotřídní hudební zážitek. S moderními deskami nebude problém.

Star Wars - The Force Awakens (FLAC 192/24)
Možná úplně necítím takovou hutnost a dramatickou temnotu jako s Audeze LCD4-z, ale na druhou stranu mám dokonalý přehled o nástrojích a vnímám, jak celý orchestr žije i dýchá. Za mě osobně asi dokonalé podání této nahrávky.

R.E.M. - Out Of Time (FLAC 192/24)
Opět referenční zážitek, se kterým můžete v klidu srovnávat ty nejlepší modely světa. Výšky nádherně zkrocené, středy pravdivé a uvěřitelné. Basy mají mnohem plnější a přirozenější charakter než v případě HD800 nebo Stax SR507.

Macy Gray - Stripped (FLAC 192/24 binaural)
Skvostné. Pro podobné náčiní jsou tyto desky jako dělané. Kytara vlevo je absolutně živá, basa vpravo s příjemnou konturou i kontrolou bez sklonům k hučení. A Macy? Je těžké nenechat její hlas zmizet pod nánosem basů, ale v tomto případě je poslech přesně takový, jak má být. Jazz odpočinkový a věrný i pro ty nejnáročnější.

Black Sabbath - 13 (DSD, vinyl rip)
Metal a Empyrean jdou dohromady skvěle. Kytary zní nádherně plnotučně, činely jiskří tak akorát a basa má v rámci možností nahrávky i slušnou čitelnost. Black Sabbath, Behemoth, Iron Maiden … je jedno, co na Empyrean zkusíte. Pokaždé bude mít svou autoritu.

Verdikt

Slabiny, či dokonce chyby, budete na Empyrean hledat jen velmi těžko. Musíte už být extrémně přísní, abyste nějaké našli. Tou nejvýraznější tak zřejmě zůstane CENA. Pro mnohé je to až příliš mnoho peněz za sluchátka. Na druhou stranu, kolik takto kompletních modelů na trhu najdete? Zvuk, konstrukce, komfort, vše prakticky bez výraznějšího zaváhání.

Autor: PetrM

  • Meze Empyrean

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    4/5
  • Dokonale vyvážený zvuk, neunavující ladění, vstřícnost vůči méně kvalitním nahrávkám, špičková konstrukce

  • Tuhé kabely dělají smyčky, design není příliš nadčasový

  • Cena
    75 990 Kč