Srovnávací testy

18. 12. 2020

HiBy R2 nebo Shanling Q1 – se kterým vyrazíte ven vy?

DAP | HiBy | Shanling

Rozstřel dvou kapesních HiRes přehrávačů se stejným srdcem, ale rozdílnou filosofií. Nejde ani tak o to určit, který je lepší, jako spíše napovědět, pro koho je který z konkurentů vhodnější. Už na první pohled totiž každý cílí na trochu jiného zákazníka…

Design a konstrukce

Podle fotek jsem s jistotou cílil na R2, ale když jsem doma oba přehrávače rozbalil, překvapila mě kvalita zpracování a celkový “Premium Feeling” u modelu Q1. Takže zatímco na pohled působí R2 jako solidní kus elektroniky a Q1 jako taková designová srandička pro holky, na dotek je o kus vpředu naopak Q1. HiBy R2 je opravdu více elegantní, chlapský a precizní, ale jeho tlačítka mají o kousek horší zpracování a co je hlavní, Q1 je kromě displeje tvořený jedinou kovovou skořepinou s velmi příjemným lakováním. Celoplastové HiBy tak lehce nestíhá. Naopak zpracování Q1 bych chtěl opravdu vyzvednout. Přiložený silikonový obal rovnou zahoďte - jednak překrývá krásu přehrávače a jednak se s ním hůře točí kolečkem Volume.

Tmavý čtvereček R2 je oproti Q1 výrazně menší. Asi centimetr v obou osách a k tomu i pár milimetrů v tloušťce. Kromě toho je také o pěkný kus lehčí. Dál už ale nastává u obou příjemná shoda. Oba mají na dolní hraně klasický výstup Jack 3.5 mm, dobíjecí / datový konektor USB-C a jednoduchý slot pro microSD kartu. Vložená karta je u Q1 ale krásně ukrytá, zatímco u R2 malinko vyčnívá ven, což nepůsobí nejlépe. Hezčí i menší je tedy R2, ale více prémiovou kvalitu na dotek nabízí určitě Q1.

Displeje u tak malých přehrávačů nejsou úplně zásadní, protože na nich stejně skoro nic nepřečtete. Nicméně i těch pár milimetrů navíc, které na výšku poskytuje Q1 je při obsluze poměrně znát. Jinak čitelnost i jemnost obou je podle mě pro běžné používání úplně OK. Tady asi nemá smysl řešit, kdo nabízí o kousek lepší rozlišení nebo barevné podání.

Ovládání přístroje

Vedle zvukového projevu je u tak malých přehrávačů právě komfort ovládání tou nejdůležitější otázkou. Protože když mám venku v pohybu něco ovládat pomocí displeje jen o málo většího než je poštovní známka, nechci se s hledáním jednotlivých funkcí nijak zvlášť mazlit. Takže se nebudeme mazlit ani my. Začneme u HW tlačítek, které se mi mnohem více líbí u modelu Q1. Předně je tu kolečko pro nastavení hlasitosti a zapínání displeje, které sice není největší, ale pořád ho v kapse nahmatáte snáz než malinká tlačítka HiBy R2. Problém s R2 je také v tom, že má podobná tlačítka rozmístěná hned ze tří stran a snadněji tak některé aktivujete omylem. Q1 má tlačítka na jedné straně a kolečko na druhé. Lepší řešení proto nabízí Q1.

Abych byl upřímný, úplně intuitivní mi uživatelské rozhraní nepřijde ani u jednoho z modelů, ale po nějakém čase jsem si zvyknul na logiku i nižší citlivost displejů u obou konkurentů. Omezující je tak hlavně velikost (nebo spíše nevelikost) displeje v případě HiBy R2. Výrobce však na oplátku přichází s jednou obrovskou výhodou proti Q1. Jmenuje se HiBy Link a umožňuje ovládat přístroj bleskurychle a zhruba milionkrát komfortněji pomocí telefonu spárovaného přes Bluetooth. Stačí si do telefonu nahrát potřebnou aplikaci, spárovat a tradá.

Na HiBy R2 si buď vyberte album a hoďte přehrávač do kapsy bez nutnosti ho jakkoli více obsluhovat, nebo použijte HiBy Link a budete v pohodě úplně. Spojení fungovalo absolutně bleskově a intuitivně. U konkurenčního Q1 bych doporučil vybrat si album z paměti, dát play, hodit “mýdélko” do kapsy a vyrazit ven. Větší laborování v menu vám totiž rozhodně nepřinese tolik požitku, jako poslech samotné hudby.

Výbava a funkce

Z pohledu výbavy je větší hvězdou rozhodně HiBy R2. Základ obou přehrávačů sice tvoří stejný D/A převodník ES9218 SABRE a velmi srovnatelný je i jejich výkon na výstupu, ale jinak si jdou oba přehrávače vlastní cestou. Zatímco Shanling sleduje více provedení, formu a výdrž na jedno nabití, soustředí se HiBy celkem jednoznačně na nejbohatší možnou funkční vybavenost. Oproti Q1 tak ve specifikaci R2 nechybí Bluetooth 5.0, WiFi, streamování TIDAL, podpora MQA, zmiňovaný HiBy Link, nahrávání hlasu ani geniální úpravy zvuku MSEB. Pro oba ale už platí obousměrné Bluetooth a vysílání s kodeky aptX i LDAC.

Výdrž přehrávačů

Jak už jsem zmínil, HiBy jde po funkcích, Shanling po kvalitě zpracování a výdrži. Papírově to vychází 1000 mAh / 15 h u HiBy vs. 1100 mAh / 20 h pro Shanling. V reálu jsme při poměrně úsporném provozu, ale s dostatečnou poslechovou hlasitostí naměřili tyto hodnoty:

HiBy R2: volume 32 - až 16 h (vypnuté BT i WiFi)
Shanling Q1: volume 30 - až 24 h (vypnuté BT)

V tomto ohledu je tedy Shanling očekávaným vítězem. Zároveň ale platí, že obě slibované hodnoty výdrže jsou při střídmém používání určitě dosažitelné.

Zvukové představení

Vzhledem ke stejnému D/A převodníku u obou modelů platí, že je projev obou přehrávačů opravdu velmi podobný. Vzhledem k ceně nás ale nejvíce překvapilo tiché pozadí bez šumu nebo jiných pazvuků pocházejících od Bluetooth nebo WiFi modulu. I s poměrně citlivými in-ear sluchátky jsme v tichých pasážích nebo během pauzy slyšeli jen téměř úplné “nic”. Vzhledem k zaměření přehrávačů a jejich ceně je to velmi solidní výsledek.

Celkově jsou oba přehrávače po stránce zvuku příjemně vyvážené, spíše neutrální, pouze s jemným posunem k hřejivějším tónům a líbivosti. Pro poslech na cestách nebo během cvičení je to vlastně ideální stav. Žádné přehnaně korektní nebo suché zacházení s nahrávkou by tu ani nebylo žádoucí.

Bas má v případě obou přehrávačů ideálně zvolenou mohutnost i údernost. Kontury jsou krásně čitelné a průběh basu je obecně poměrně rychlý. Lehký náznak hřejivosti se dá vypátrat spíše kolem středů a především vokálů. Na poslech to má z mého pohledu ale spíš pozitivní vliv. Samotné výšky jsou lehounce uhlazené ve špičkách, aby zbytečně neunavovaly a neřezaly do uší v moderních nablýskaných produkcích. Zároveň nikdy nemám pocit, že by mi nějaká drobnost utíkala. Jasně, není tady taková míra rozlišení v celém rozsahu, jak ji umí nabídnout dospělé HighEnd přehrávače, ale o to tady opravdu nejde. Ve své kategorii hrají oba konkurenti naprosto spolehlivě, zodpovědně a s přehledem strčí do kapsy většinu (nejen) levnějších telefonů.

Verdikt

Volba bude nakonec na vás, ale můžete si být jistí, že po stránce zvuku neuděláte chybu ani s jedním z testovaných přehrávačů. HiBy R2 je výrazně lépe vybavené a pokud používáte TIDAL, je to jasná volba. Pokud vám ale nevadí o kousek větší a nápadnější zařízení, můžete si užít trochu lepší displej a výdrž baterky s modelem Shanling Q1.

Autor: PetrM

  • HiBy R2

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    4/5
  • Ovládání
    3/5
  • Zvuk
    5/5
  • Vybavenost
    5/5
  • Velmi příjemné ladění zvuku, bez šumu a rušení, WiFi a TIDAL, obousměrné Bluetooth 5.0, podpora MQA

  • Horší tlačítka po obvodu, malý displej vyžaduje zvyk

  • Cena
    3 290 Kč
  • Shanling Q1

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Ovládání
    4/5
  • Zvuk
    5/5
  • Vybavenost
    3/5
  • Velmi příjemné ladění zvuku, bez šumu a rušení, obousměrné Bluetooth, velmi dobrá výdrž, kovové tělo

  • Chybějící WiFi, pro někoho moc sladký design přístroje, menší citlivost displeje

  • Cena
    2 990 Kč