eshop, poslechovka, prodejna sluchátek

NAVIGACE: Recenze a testy » Domácí streamování v podání přehrávačů Astell&Kern

Domácí streamování v podání přehrávačů Astell&Kern

Ukážeme si, co všechno je možné, pokud se spojí přehrávač Astell&Kern s aplikací AK Connect a službou MQS Streaming Server  

Domácí bezdrátový poslech sice neobjevil Columbus, ale i přes jeho relativní mládí ho už využívá hromada lidí kolem mě. Nejčastější je samozřejmě přenos Bluetooth, který ale pro poslech hudby (natož v lepší kvalitě) skutečně postavený nebyl. Mnohem zajímavější cestou je streamování skrze domácí síť WiFi, která si bez potíží poradí i s HiRes nahrávkami. Stačí jen používat ty správné nástroje. Proto jsme se rozhodli vyzkoušet, co všechno a v jaké kvalitě nám v oblasti bezdrátového poslechu dovolí přehrávače Astell&Kern ve spojení s jejich vlastními aplikacemi AK Connect a MQS Streaming Server. Protože kdo jiný by měl umět streamovat ve vysokém rozlišení, když ne Astell&Kern, velký propagátor poslechu v režimu HiRes.
    

Na čem testujeme: Astell&Kern AK70, AK120II, telefon LG G2, repro Astell LS150, panelový dům, Dual band Gigabit Router Netis, WiFi 802.11ac, pásmo 5 GHz, dosah ve všech pokojích dobrý s výjimkou nejvzdálenějšího koutu, kde už nebylo pokrytí pro HiRes dostatečné.
  

Mnohem víc než jen zdroj pro poslech se sluchátky

Při pohledu na základní grafiku ekosystému AK Connect je jasné, že je Astell připravený na všechno. Mohu streamovat v obou směrech, ovládat přehrávač telefonem, přistupovat na domácí PC nebo server a samozřejmě i propojovat více přehrávačů AK vzájemně. Ze zkušeností se síťovými prvky ale vím, že méně je někdy více a velké množství kombinací často přináší i nepraktické nebo kostrbaté fungování v reálném světě. Dnes tedy rozhodně nebudu testovat jen to, co všechno systém umí, ale především to, jak je přívětivý při pravidelném používání. Protože právě v tom je rozdíl mezi pouhým marketinkovým lákadlem na papíře a reálnou výhodou pro uživatele.
  


   

Klíčové prvky systému streamování AK Connect 2.0  

 • možnost ovládat přehrávač AK telefonem na dálku v domácí WiFi síti
 • možnost přenášet / streamovat hudbu přes WiFi v HiRes kvalitě
 • možnost zvolit, které zařízení je zdrojem dat (knihoven, souborů)
 
 • samotný přehrávač
 • telefon
 • domácí PC či server
 • další přehrávač AK
 • streamovací služba TIDAL
 • možnost nezávisle zvolit, na které zařízení bude obsah odesílán
 
 • sluchátkový výstup samotného přehrávače AK
 • telefon
 • další přehrávač AK
 • síťový reproduktor  
    


  

Dojmy z používání systému

Přehrávače Astell&Kern mám rád kromě zvuku hlavně pro jejich přímočaré a jednoduché ovládání. S ohledem na dnešní téma je ale přinejmenším stejně důležité, že se této filosofie výrobce drží také při streamování v domácí síti WiFi. Absolutně jsem nečekal tak jednoduché nastavení a spolehlivé fungování, jaké Astell předvádí na všech úrovních systému - jak při nastavení přehrávače, tak při nastavení serveru nebo dokonce vzdáleném ovládání přes telefon.

Stačilo mi doslova jen znát heslo k vlastní síti WiFi a po pár kliknutích byl systém bez jediného přešlapu nebo slepé uličky připravený pro poslech HiRes nahrávek prakticky kdekoli a jakkoli. Nové obzory se objevily přede mnou a přehrávač AK přestal být jen přehrávačem, který používám při poslechu se sluchátky. Najednou jsem měl na stole dálkově ovládaný streamer, který hrál z vlastní paměti, domácího PC nebo služby TIDAL a to jak po linkovém kabelu, tak i vzduchem, když odesílal hudbu přímo na reproduktor AK LS150.
  


  

A přesně tady mi přeci jen dražší přehrávače Astell&Kern začaly dával dokonalý smysl. Už mě nemuselo trápit, že jsou sluchátka STAX vázána na stolní zesilovač. Přehrávač AK70 jsem k němu totiž připojil krátkým kabelem a vše včetně hlasitosti už jsem ovládal telefonem přímo z křesla, aniž bych musel mít zesilovač v dosahu. A když je ideální večer pro poslech na bednách, poslouží AK70 jako dálkově ovládaný streamer pro změnu u integrovaného zesilovače domácího audio-systému.

Při tom všem navíc platí, že mohu hrát ze všech relevantních zdrojů hudby - tedy z paměti přehrávače samotného, z domácího PC s obří knihovnou hudby i z poměrně kvalitní a spolehlivé služby TIDAL. Tomu já osobně říkám Music all inclusive. Do vzduchu přitom můžete poslech s výjimkou DSD prakticky jakoukoli nahrávku v HiRes kvalitě a v nezměněné podobě ji na druhém konci zase přijmete a přehrajete. Streamovat DSD zatím bohužel nejde vůbec. U nahrávek v opravu vysokém rozlišení sice načtení chvíli trvá a procházení složek také není úplně bleskové, ale ve výsledku šlo vždy o sekundy a žádné nervozní podupávání u šnečího načítání se rozhodně nekonalo.
  

Drobné mouchy, se kterými se musíte sžít

 • je jasné, že bez přiměřeně rychlé a propustné WiFi sítě to asi nepůjde (z velké části právě
  na ní závisí i komfort a spolehlivost streamování)
 • kvůli dosti velkému útlumu signálu skrze kovové tělo přehrávačů AK je dobré,
  aby byl přehrávač na dohled od routeru
 • pokud jsem na telefonu kompletně nevypnul vyzvánění, ozývalo se při každé změně
  hlasitosti v AK Connect 2.0 pípnutí (z telefonu, ne ze sluchátek)
 • i přesto je ale příjemnější měnit hlasitost HW tlačítky telefonu než nepraktickým
  a neposlušným malým posuvníkem v aplikaci
 • vaše vymazlené a exra kvalitní nahrávky v DSD vzduchem nepošlete

     

Co všechno je nutné zajistit

 • dostatečně rychlá a propustná domácí WiFi síť
 • výkonný router v dosahu přehrávače AK (kovové tělo má značný útlum)
 • nabitý, zapnutý a do sítě přes AK Connect přihlášený přehrávač
 • telefon s nainstalovanou aplikací AK Connect 2.0
 • volitelně také program MQS Streaming Server na PC (pro přístup k souborům na PC)
      

Jak vše správně nastavit a propojit

Instalace AK Connect 2.0 do telefonu

Aplikaci najdete na Google Play nebo iStore pod názvem AK Connect 2.0 - stačí ji jednoduše nainstalovat a spustit. Nastavovat nebudete prakticky nic. Pokud už telefon / tablet k domácí síti přistupuje (což určitě dělá), bude aplikace okamžitě připravená k použití. Ona ostatně ani žádné detailnější nastavení neumožňuje. Pokud jste tedy hračičkové, budete si muset vystačit s jednoduchou aplikací bez možností doladění.

Stiskněte vlevo nahoře tlačítko Menu a zvolte:
Library - z jakého dostupného zdroje budete přehrávat
Speaker - na kterém zařízení bude využíván zvukový výstup

Aby bylo z čeho volit, musíte nejprve dokončit nastavení přehrávače (případně PC, síťového reproduktoru, přihlášení do služby TIDAL) - viz níže. Následně stačí už jen vybrat soubor k přehrání a v pohodlí poslouchat.
   

   

Nastavení přehrávače AK (detailně popsáno v CZ manuálu)

Pokud na svém přehrávači AK zatím nepoužíváte připojení k domácí WiFi síti třeba kvůli poslechu služby TIDAL, budete muset tuto funkci nejprve v Menu aktivovat - po zapnutí vyberete z dostupného seznamu sítí tu správnou a zadáte heslo. Potom už pouze aktivujete v Menu službu AK Connect a vrátíte se na úvodní obrazovku.

Na úvodní obrazovce nyní svítí velký nápis AK Connect, po jehož stisknutí se zobrazí všechny dostupné zdroje dat na vaší domácí WiFi síti:

 • tedy jiné přehrávače s aktivovanou službou AK Connect
 • PC nebo server s aktivním programem MQS Streaming Service

Pokud budete ovládat přehrávání přímo přehrávačem, můžete zvolit zdrojové zařízení, v nasdílených složkách najít tu nejlepší muziku (ideálně pomocí tlačítka Folder) a jste v cíli. Přehráváte hudbu z domácího PC v pohodlí křesla a to v nezměněné kvalitě.
   

   

Instalace programu MQS Streaming Server na PC

Program si jednoduše stáhněte ze stránek Astell&Kern / Support / Download / Software a nainstalujte jej na PC / server. Program spusťte a v jeho jediném okně zvolte složky s hudbou, které chcete dát na domácí síti k dispozici pro přehrávání přes AK Connect (tlačítko Add Folder). To je opravdu vše.
  
   

Verdikt

Streamování AK Connect skutečně významně rozšiřuje využitelnost HiRes přehrávačů Astell&Kern a do značné míry pomáhá ospravedlnit také jejich vyšší cenu. Stejně jako samotné ovládání přístrojů, i veškeré nastavení streamování je neskutečně jednoduché a rychlé. Systém AK Connect proto získává s jistotou plný počet hvězd.


Diskuse ke článku Domácí streamování v podání přehrávačů Astell&Kern

10176 - Petr Eret, 2018-05-26 23:07:51

Díky za skvělý článek na aktuální téma. Myslím, že je podrobný, věcný a užitečný. Osobně jako streamer k Chordu Mojo používám Chromecast audio propojený optikou a napájený malou powerbankou. Tidal i NAS řídím přes aplikace v mobilu, Chromecast si stáhne stream na sebe a mobil slouží jen jako ovladač. Není to tak pohledné jako Astell&Kern, zvuk je však výborný,

10177 - Audigo.cz | Sluchátka a sluchátková technika, 2018-05-28 08:17:25

Také děkujeme za reakci. Článek jsme psali vlastně jen pod vlivem dobrého pocitu, který v nás fungování AK Connect vyvolalo v poslední době. Jinak se zařízeními Chromecast Audio i Video mám také jen pozitivní zkušenost.

10236 - Deewy, 2018-07-31 13:44:38

Dnes jsem obdržel SE100 a s klidem mohu říct, že zvládá streamovat z NAS DSD64. Router nemám nadohled. Ba naopak jsem o patro níže od routeru, cca 8 metrů a dále přes strop a vše běží suprově. Jsem mile překvapen. U AK70 bylo nutné mít router opravdu cca 1m od přehrávače, jinak se nepustil ani FLAC 44,1.

10237 - Audigo.cz | Sluchátka a sluchátková technika, 2018-07-31 15:16:33

Skvělá zpráva! Díky za info. Je možné, že dochází v těle SE100 k menšímu útlumu signálu.

10238 - Deewy, 2018-07-31 20:59:05

To bez pochyby ano. A navíc zřejmě AK zakomponoval do SW buffer. Jelikož pokud tomu správně rozumím, tak je vidět, že se skladba v návaznosti na propustnosti WiFi předstreamovává.

OdpovědětČlánek se týká produktů:

Astell&Kern A&ultima SP2000 Stainless Steel

Nový vrchol nabídky Astell&Kern. Plně symetrické…

Na objednávku  |  zjistit dostupnost
99 990 Kč s DPH  
K poslechu Brno Praha
Doprava zdarma Recenze

Astell&Kern A&ultima SP2000 Copper

Nový vrchol nabídky Astell&Kern. Plně symetrické…

Na objednávku  |  zjistit dostupnost
99 990 Kč s DPH  
K poslechu Brno Praha
Doprava zdarma Recenze

Astell&Kern KANN Cube

Extrémně výkonný profesionální audio přehrávač s výstupem…

Skladem 1ks  |  ihned k expedici
39 990 Kč s DPH  
K poslechu Brno Praha
Doprava zdarma Recenze

Astell&Kern SA700 Onyx Black

HiRes audio přehrávač v retro designu. Ocelové tělo,…

Skladem 1ks  |  ihned k expedici
34 990 Kč s DPH  
K poslechu Brno Praha
Doprava zdarma Recenze

Astell&Kern SA700 Stainless Steel

HiRes audio přehrávač v retro designu. Ocelové tělo,…

Na dotaz  |  zjistit dostupnost
34 990 Kč s DPH  
K poslechu Brno Praha
Doprava zdarma Recenze

Astell&Kern A&norma SR25

HiRes osobní audio přehrávač s dvojicí D/A převodníků…

Skladem 2ks  |  ihned k expedici
21 990 Kč s DPH  
K poslechu Brno Praha
Doprava zdarma Recenze

Astell&Kern A&norma SR15

Kompaktní HiRes audio přehrávač Astell&Kern nové řady…

Skladem 3ks  |  ihned k expedici
18 990 Kč s DPH  
K poslechu Brno Praha
Doprava zdarma Recenze

Astell&Kern KANN Astro Silver

Přenosný digitální audio přehrávač s výjimečně silným…

Skladem 2ks  |  ihned k expedici
29 990 Kč 17 990 Kč s DPH  
K poslechu Brno Praha
Doprava zdarma Recenze


Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.