Srovnávací testy

29. 8. 2019

Campfire Audio a souboj nejlepších – Andromeda vs. Solaris

Campfire Audio | EndGame | HighEnd | In-ear

Je před námi už druhý srovnávací test v rámci značky Campfire Audio a já si od začátku říkám, jestli to byl dobrý nápad. Protože jakkoli patří oba modely do nejvyšší ligy in-ear sluchátek, je mezi nimi cenový rozdíl dost velký na to, aby vyprodukoval i velký rozdíl pokud jde o kvalitu zvuku. Více než kdy jindy proto musíme pamatovat na to, že se dá hodnotit nejen absolutně, ale také relativně a s ohledem na cenovku…

Sluchátka bude možné vyzkoušet v prodejnách AUDIGO.

Design a konstrukce

Sluchátka Campfire vypadají obvykle jedny jako druhé a odlišují se hlavně barvou. Počítejte s trojicí šroubků a kovovým tělem, které by mohlo sloužit jako precizní demo nového CNC stroje na strojírenském veletrhu. Je to věc vkusu, ale kovová robustnost á la Andromeda jistě není pro každého. Na druhou stranu musíme potvrdit precizní zpracování na nejvyšší úrovni a velmi vysokou odolnost.

Model Solaris je však úplně jiný - jako by chtěl potvrdit své výsostné postavení nejen konfigurací měničů, ale rovnou také designem. Oproti zvyklostem nižších modelů je design mnohem více organický, tajemný a v každém ohledu výjimečný. Většinu povrchu zdobí zvláštní vroubky s proměnnou hustotou a zcela plynulými tvarováním. Mám dokonce problém určit, co se pod sametovým lakováním ukrývá za materiál - údajně kovová slitina, ale stejně tak by to mohla být keramika nebo třeba kryptonit. A viděli jste už někdy tak masivní zvukovod zakončený navíc ocelovou trubičku a precizní mřížkou? Vypadá nebezpečně a impozantně najednou.

Lehkou nejistotu vyvolává snad jen pohled na lehce monotónní plochu čelního víčka potaženého zlatem. Uznávám, že spojení slov “zlacený” a “monotónní” je v případě sluchátek poněkud odvážné, ale prostě je to tak. Ve srovnání se zbytkem sluchátek chybí zlatému víčku větší šmrnc. A nevěřte tomu, že se nepoškrábe. Poškrábal se. Jinými slovy ale získal svou patinu. Jinak ale luxusní práce. Tak nějak vypadají “end-game in-ear sluchátka”, když chcete mít na mnoho let vystaráno…

Kabely

Kabel modelu Andromeda je náš starý známý povedený LITZ. Je vyrobený z postříbřené mědi a jeho mechanické vlastnosti jsou bezchybné. Kabel nemá tendence k zamotávání, je přitom lehounký a krásně splývá od uší dolů.

Solaris jde však dál i tentokrát a klasický LITZ mění na masivnější, ale stále elegantní SuperLITZ. Je nejen krásnější a příjemnější na dotek, ale především obsahuje 2x tolik žil. Svou pozici za uchem si hlídá přiměřeně dobře, ale proti klasickému kabelu nižších modelů si trochu více pamatuje předchozí ohyby a hůř se narovnává. Jinak je to ale lahůdka a to jsme ještě neřešili jeho přínos v nejjemnějších signálů...

Komfort nošení

Jak už jsme si zvykli během testování menších dravců Polaris IO, hranaté skořápky Campfire jsou nečekaně a neuvěřitelně pohodlné, protože se zkrátka téměř nedotýkají ucha. Mají navíc správně navržené úhly, délky i tloušťky zvukovodů, takže se v uchu usazují opravdu krásně a hlavně jistě. Platí to beze zbytku také pro model Andromeda. Není potřeba nad ničím dlouze bádat - stačí vybrat správné nástavce a pustit se do poslechu. Nevěřte očím, zkuste si je na vlastní kůži. V otázce komfortu vynikající model.

Nejvyšší model Solaris je na tom ale trochu jinak. Je totiž podstatně větší a jeho trubice zvukovodu nepřipomíná nic, co by se mělo vejít do ucha. Nicméně, Solaris dost klame tělem a ve výsledku předvádí v oblasti komfortu slušná kouzla. Trik je právě v tlustém krčku, který se nezasouvá nijak extra hluboko a už přitom poskytuje dostatečnou izolaci i oporu pro sluchátka této váhy. Ještě větším překvapením je ale ergonomie samotné skořepiny - ta je totiž situována vertikálně a ucha se až na výjimky opět skoro nedotýká.

Hodně mohou ovlivnit také zvolené nástavce. Zatímco ty silikonové (zkoušel jsem origo i Dunu, ale nejlépe seděly ty od RHA) umožňují výýýrazně hlubší zasunutí do ucha, kdy už sluchátko nijak výrazně nevyčnívá, pěnové nástavce nechávají sluchátko o mnoho více vně ucha. Tím však zároveň předcházejí možnému tlaku, který mohou sluchátka hlavně u malých uší způsobovat. To znamená, že velké uši mají sice výhodu, ale komfortní řešení se našlo i pro všechny ostatní. Zkuste pěnu.

Praktičnost a výbava

Velmi solidní odpojitelné kabely, mřížky proti nečistotám umístěné dostatečně daleko od hrany nástavců, rozměrná pouzdra … ano, modely Campfire jsou postaveny tak, aby sloužily co možná nejdéle a nejlépe. Snad jen vyšší citlivost a tudíž i schopnost odhalit nekvalitu obvodů u mnoha jindy dostatečně kvalitních zdrojů může být někdy kontraproduktivní.

Ve výbavě obou modelů nechybí kožená pouzdra na zip ani armáda nástavců v různých tvarech velikostech i materiálech (3 sady silikon, 6 sad pěna). Dostanete dokonce i poctivý kartáček “na zuby”, se kterým udržíte čisté i mřížky výstupních “trysek”.

Jak vybírat zdroje pro Andromedu a Solaris. Inu, dejte si záležet, protože jsou to mršky citlivé, hlasité a tedy i přísné pokud jde o čisté a tiché pozadí zdroje. Především v případě modelu Solaris bylo slyšet v mezerách mezi skladbami šum nebo rušení i tam, kde jsem ho nikdy v podstatě neřešil. Telefon byl marný úplně, ale ani starší Astell AK70 najednou nebyl tak úplně zticha…

Zvukové představení

Andromedu můžeme obecně popsat jako klidnější, perfektně neutrální a příjemně univerzální model. Pokud vysloveně neprahnete po basové bouři (viz Polaris 2 ZDE), bude vám chutnat jakákoli deska, na kterou doma narazíte. Solaris je naproti tomu živější, dynamičtější a mnohem raději se předvádí. Ostatně jeho exkluzivní ztvárnění basového pásma, výšky plné lesku i výstřední design ho k tomu opravňují.

Basy | Andromeda má na poměry měničů Balanced Armature příjemně plné a nečekaně přirozené pásmo basů. Dokonce má v sobě i takovou tu analogovou uvolněnost a spojitost bez zbytečného napětí. Krásně se poslouchá třeba i hodiny, aniž by začala unavovat uši.Oproti tomu tlačí Solaris na pilu víc. Ale fantasticky! Jeho pásmu basů je fenomenální. Nabídne větší hloubku a kupodivu i jasnější kontury. Bas má obecně více energie a hned na první poslech si mě dokonale ochočil. Co to musí být za dynamický měnič, když mají v jeho podání i ty nejhlubší basy lepší strukturovanost, texturu a kontrolu než je tomu u měničů Balanced Armature! Andromeda je v tomto na velmi vysoké úrovni, ale měnič v modelu Solaris, to je prostě bestie. Jiný level, zatím bez soupeřů.

Středy | Královnou středů a přirozenosti bude pro změnu Andromeda. Zejména v nižších středech je neuvěřitelně kompletní, komplexní a plná sebedůvěry. Spoustě nahrávek to dodává pocit zemitosti a opravdovosti. Solaris je oproti tomu více zatížený na středy vyšší a vokály tak v jeho podání doslova září. Jsou trochu více vpředu a mají v sobě i takový ten mikrodetail, díky němuž působí hlas neskutečně živě a bezprostředně. Také proto exceluje Andromeda v metalové hudbě, zatímco Solaris miluje vokály a dynamičtější styly.

Výšky | Andromeda je opatrnější, více uhlazená a odpočinkovější. Někdo bude říkat, že je méně sluchátková a spíše navodí pocit z poslechu beden. Ani moderní jasné produkce nemají sklony ke zbytečné ostrosti - stále je tu určitá rezerva. To Solaris se toho nebojí a nechává desky zářit a jde tak s větší odvahou do rizika. Jednotlivé hrany se blýskají, výšky mají větší dynamiku a preciznost. U dobrých produkcí je to božský zážitek, u těch horších může jít trochu do tuhého.

Prostor | Andromeda je z dané dvojice tím zatlumenejším a méně vzdušným modelem. Kdo má rád intimnější vyznění desek, bude naprosto spokojený. Obecně však stále platí, že je hra s prostorem velmi povedená a v žádném případě nemáme problémy s rozmotáním všech nástrojů. I zde však musíme uznat, že se Solaris pohybuje na trochu jiné oběžné dráze. Na první poslech je jeho podání prostoru výjimečné. Scéna je neskutečně široká, její hloubka nezměrná a logicky i separace nástrojů úžasná. Přehled modelu Solaris je v tomto ohledu doslova návykový. Každému nástroji poskytuje ohromný životní prostor, a tak i složité kompozice zůstávají zázračně přehledné a rozvrstvené. Něco podobného už jsem slyšel, ale jedině u velkých sluchátek typu STAX.

Jak se hodí Andromeda a Solaris pro základní hudební žánry:

Taneční hudba / hip-hop
Andromeda - dobrá kombinace s vyváženým projevem, lehčím basovým základem a velkou uvěřitelností.
Solaris - perfektní kombinace plná života, energie a údernosti. Dokonalý bas.

Klasická hudba, orchestr
Andromeda - velmi dobrá kombinace s civilnějším přístupem, vyváženějším spektrem a možná větší uvěřitelností i skromností.
Solaris - velmi dobrá kombinace s ohromným přehledem, neuvěřitelně velkým prostorem a skvělou separací nástrojů.

Pop, rock
Andromeda - hodí se dobře. Méně nadšení a zábavy, ale více opravdovosti ve velmi neutrálním podání.
Solaris - hodí se perfektně. Více odlesků, extrémně živých a přítomných vokálů i dechberoucích basů.

Jazz, akustická hudba
Andromeda - silná kombinace s důrazem na přirozenost a vyváženost. Méně lesku, zaoblené hrany, odpočinkovější podání.
Solaris - ideální kombinace. Téměř dokonalé zobrazení kytar i vokálů, bicí mají velmi realistický kick. Velmi detailní, ale i zábavný přístup.

Metal
Andromeda - perfektní kombinace, maximální uvěřitelnost a vyváženost. Stále dost řízný zvuk, ale o něco méně naleštěný oproti Solaris. V otázce věrnosti absolutní top.
Solaris - velmi dobrá kombinace s velkou razancí, schopností rozjasnit mrtvé desky a ty živé pozvednout až do zvukového nebe. Kytary, bicí, vokály, vše na svém místě.

Verdikt

Bude se nám po nich v redakci stýskat. Hlavně tedy po zlatém zázraku jménem Solaris. Jeho zvuk vás vezme jinam. Někam, kde jste s in-ear sluchátky ještě nebyli. Mají ohromnou šťávu, sílu a na rozdíl od mnoha high-end modelů také rozdávají radost a nadšení z poslechu. Ale pokud jsou přeci jen trochu mimo váš “rozsah”, příkladně neutrální a o kousek praktičtější Andromeda mohou být druhou nejlepší volbou...

Sluchátka bude možné vyzkoušet v prodejnách AUDIGO.

Autor: PetrM

  • Campfire Audio Andromeda

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    3/5
  • Krásně neutrální ladění, dokonale poslouchatelný, uvěřitelný a klidný zvuk, vynikající zpracování, nečekaně komfortní, univerzální

  • Menší umění okamžitě nadchnout a bavit, design spíše pro chlapy

  • Cena
    29 990 Kč
  • Campfire Audio Solaris

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Komfort
    3/5
  • Zvuk
    5/5
  • Zábavnost
    5/5
  • Možná nejlépe hrající in-ear model na českém trhu 2019, návykový a zábavný zvuk, úžasné podání prostoru a uvěřitelnost, zvuk velkých sluchátek v in-ear balení, unikátní design, top zpracování

  • Větší tělo znamená horší lehce zapeklitější ergonomii, diskutabilní design zlatého víčka

  • Cena
    42 690 Kč