Srovnávací testy

26. 3. 2020

BOSE Headphones 700 vs. Sennheiser Momentum Wireless 3

ANC | Bluetooth | BOSE | Over-ear | Sennheiser

Stejně jako má svět manažerských limuzín své ikony BMW 5 a Mercedes-Benz E, najdeme i ve světě sluchátek dvojici, na jejíž srovnání se prostě čeká, a je přitom jedno, že jim do řemesla dávno fušuje třeba Sony. Tradiční dvojici cestovních prémiovek jsme prostě nemohli nezkusit…

Design a konstrukce

Je to jako s těmi auty. Jakkoli si jdou ve svém segmentu tvrdě po krku, každý chce vypadat jinak. Každý chce být typický a nezaměnitelný. Když si představím klasickou situaci v letadle nebo kanceláři, povedly se designově o něco více podle nás Bose 700. Jejich design je lehčí, jasně modernější a v každém ohledu více šik. Momenta jsou na hlavě zbytečně velká, nápadná a také holkám nebudou určitě slušet tolik, jako model od Bose. Když si navíc představím, že bych sluchátka použil i při cestě v MHD nebo dokonce na ulici, vyhrál by model Bose 700 z pohledu diskrétnosti na celé čáře.

To však neznamená, že by Momentum 3 byla nějak špatně postavená. Spíše naopak. Jejich konstrukce je robustnější a možná i odolnější. Kombinace kůže a oceli v případě Sennheiseru navíc poráží Bose s jejich ocelí a gumou také v kvalitě použitých materiálů. Osobně jen doufám, že ta zvláštní gumová výplň hlavového mostu Bose 700 vydrží vzhledem k ceně sluchátek dost dlouho. Rád bych ale znovu zdůraznil, že jsou mosty obou sluchátek vyrobeny z velmi pevné oceli, takže nějakých zlomenin á la starší Beats se určitě hrozit nemusíte.

Komfort a praktičnost

Pro pohodové nošení v kanceláři nebo během dlouhých cest vlakem jsou oba modely z pohledu komfortu připraveny perfektně a jasného vítěze bychom hledali jen těžko. Zvláště u malých a středních uší. Teprve majitelé “větších” modelů by mohli lehce upřednostnit o fous větší náušníky Momentum 3 (vnitřní prostor 4.3 x 6.3 x 2 cm) oproti Bose 700 (4 x 5.8 x 2 cm). Z pohledu přítlaku, tvarování a rovnoměrného rozložení tlaku jsou ale oba modely velmi vyrovnané. Čistě pocitově (s menšíma ušima) volím ale nakonec Bose, které mi na hlavě sedí celkově o chloupek přirozeněji a snáze na ně při poslechu zapomenu.

Oproti tomu působí Momentum 3 o něco stabilněji na hlavě při chůzi. Pokud si však se sluchátky lehnu, rozdíl je minimální. Původně jsem si myslel, že si Momenta přihrají pořádné body alespoň za praktičnost, ale ani tady není situace nijak jednoznačná. Jasně, Momenta 3 jsou plně skládatelná, zatímco Bose jdou složit jen do plochého tvaru, ale když vedle sebe položím obě pouzdra, musím uznat, že je mi to vlastně jedno. Pouzdro Bose je zase víc šik, je paradoxně i lépe skladné (!!), působí hodnotněji a podle mě i výrazně lépe chrání sluchátka.

Napájení a výdrž

Oba modely jsme se snažili testovat na výdrž při běžném poslechu s přiměřenou hlasitostí a zapnutým potlačením hluku. Bose 700 se dostaly až k hranici 20 h, zatímco model Momentum 3 atakoval hodin 17, což mi ale nepřijde jako nijak zásadní ani rozhodující rozdíl. Lehce nás rozhodil až způsob, jakým se Sennheisery zapínají a vypínají. Musíte je prostě složit. Přijde nám to nešikovné a někdy i matoucí. Alespoň že po odložení sluchátek kolem krku funguje automatická pauza a úsporný režim. Po vrácení sluchátek na uši se přehrávání zase samo obnoví, což je supr. Bose se proti tomu zapínají jednoduše tlačítkem a vypínají se buď ve chvíli, kdy se 10 minut nehýbou, nebo při absenci signálu po čase, který nastavíte v aplikaci Bose. Pokud ale aplikaci nepoužíváte, musí vám stačit Auto OFF po 10 minutách nehybnosti.

Technická vybavenost

Oba modely používají pro přenos dat Bluetooth 5.0, což výrazně zlepšuje stabilitu signálu a pomáhá také šetřit baterii. Oba modely rovněž nabízejí funkci MultiPair, umožňující jim spárování s dvěma zařízeními najednou a následné automatické přepínání podle toho, jestli třeba na telefonu právě přijímáte hovor. Pouze Sennheiser ale nabízí rychlé párování NFC, možnost přímého poslechu přes USB kabel (PC / MAC / mobil) a především výrazně kvalitnější kodeky aptX. Nechybí dokonce ani speciální kodek aptX Low Latency, snižující zpoždění zvuku za obrazem na zanedbatelných cca 50 ms. Bose si musí vystačit s kodekem SBC a tak i větším zpožděním cca 0.2 s, což už při sledování seriálů poznáte. Na druhou stranu, ne každý telefon nebo dokonce notebook umí tento rychlý kodek využít. Obecně se ale dá říci, že je kvalitativní strop pro poslech hudby u modelu Momentum 3 o něco výše a vhodnější je také pro sledování filmů.

Z pohledu zaměření sluchátek je ale minimálně stejně důležitá také kvalita tlumení okolního hluku. V pasivním režimu je situace díky povedeným náušníkům hodně vyrovnaná, ale ve chvíli, kdy zapneme potlačení hluku aktivní, dostává Sennheiser od Bose 700 celkem naloženo. U basovějšího hučení motorů a podobně fungují oba parádně (zásadní pásmo), ale už ve středních frekvencích (řeč) začíná být převaha systému Bose citelná. Když potom dojde na frekvence nejvyšší, posouvá model 700 laťku na novou úroveň. V tomto směru je pokrok asi největší.

Na závěr jsme testovali také mikrofony obou modelů. V tichém prostředí kanceláře nebo i středně hlučném prostředí fungují oba modely velmi dobře a srozumitelnost je velmi dobrá. Potlačení šumu v hlučném prostředí ale dokáže vytáhnout hlas z okolního balastu přece jen o něco lépe v případě modelu Bose 700.

Ovládání

Primárně dotykové ovládání Bose 700 vs. tradiční tlačítka v podání Sennheiseru. Je velmi těžké určit, který systém je lepší, protože záleží na zvyku a osobní preferenci. Nám asi více sedí jistější ovládání tlačítky. Jakmile si zvyknete na jejich polohu, bude obsluha možná o kousek jistější než v případě poměrně malé dotykové plochy na přední polovině pravého sluchátka. V obou případech ale zvládnete ovládat přehrávání, hlasitost i charakter potlačení hluku včetně opačné funkce pro zesílené vnímání okolí. Oba systémy fungují spolehlivě a hodnotíme je úplně stejně vysoko. Záleží jen na tom, co máte raději.

Zvukové představení

Královská disciplína, alespoň tedy doufáme, že tomu tak je i z vašeho pohledu. Výrobci se od této otázky sice snaží stále více odvádět pozornost k milionům nepodstatných funkcí, ale podle nás je zvuk pořád ještě tím zásadním, co o kvalitě sluchátek rozhoduje. Ze srovnání obou modelů nám vychází celkem překvapivé zjištění. Bose 700 jsou tím vyváženějším a univerzálněji použitelným modelem, zatímco Momentum 3 cílí hlavně na milovníky basů. Zároveň platí, že pokud hledáte jasný a jiskřivý zvuk ve výškách, mohou vám znít Bose 700 trochu ospale a měkce. V takovém případě zkuste spíše model ANC900 značky Audio-Technica.

Bose Headphones 700 zahrají moc příjemně prakticky cokoli, snad s výjimkou detailních akustických nahrávek nebo křehčích jazzových věcí. Jejich parádně vyvážený a plný basový základ tvrdí muziku u basovějších žánrů, aniž by ale nepříjemně válcoval pásmo vokálů. Právě ideálně nastavený basový základ hodnotíme jako nejsilnější stránku zvuku Bose. Středy jsou krásně přirozené, v každém okamžiku výrazné a sebevědomé. Z pohledu neutrálního zvuku výšky určitě nepostrádáme. Jsou krásně uhlazené, nikdy ostré nebo unavující, ale vždy přítomné a informující. Ve srovnání s jinými modely, jejichž pásmo výšek bývá často zvýrazněno pro větší vzdušnost a jiskru, ale mohou sluchátka postrádat více života a nadšení.

Sennheiser Momentum 3 hrají úderněji, šťavnatěji a na první poslech asi i líbivěji. Jejich bas má takovou tu živočišnost a ráznost, jakou můžete slyšet u živých bicích. Momenta jsou jako rockoví rváči a to se nám líbí. V tomto ohledu na ně model Bose asi nemá a je tedy jen škoda, že je basové pásmo tak zvýrazněné, což stojí sluchátka v konečném hodnocení hodně bodů za celkové vyvážení zvuku. V pásmu středů fungují Momenta prakticky bez zaváhání a jejich přirozenost je na nejvyšší úrovni. Snad jen v nejnižších středech je cítit nějaký ten decibel navíc, což je pozůstatek posíleného pásma basů. Výsledkem je bohužel i lehký sklon k hučení u basověji náročnějších desek. Velmi solidní, živý a přitom nijak afektovaný je proti tomu výraz v pásmu výšek. Zvuk má v porovnání s Bose určitě větší jiskru, lesk a pocitově tedy i prostor. O část vítězných bodů ale Sennheiser zase přichází kvůli méně přehledným basům, zvýrazňující nešikovným způsobem uzavřený charakter sluchátek.

Verdikt

Dva velmi silné modely, ale jen jeden vítěz. Rozhodně se nedá říci, že byste chybu udělali s kterýmikoli z nich, ale v přímém porovnání nám jako lepší parťák pro poslech na cestách, v kanceláři a vlastně i kdekoli jinde vychází model Bose Headphones 700. Vypadá lépe, je o něco praktičtější (byť technicky hůře vybavený), je stejně pohodlný jako konkurent a když přijde na lámání chleba (zvuku), nabízí o kousek lepší potlačení hluku i lépe vyvážený zvukový projev.

Autor: PetrM

  • BOSE Headphones 700

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Ovládání
    4/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    4/5
  • Vybavenost
    4/5
  • Krásně vyvážený a neunavující zvuk, snadno nositelná, pohodlná, elegantní, nejlepší ANC na trhu, dobrá výdrž, design, pouzdro

  • Chybí kodeky aptX i LDAC, menší dotyková plocha, gumová výstelka mostu

  • Cena
    9 590 Kč
  • Sennheiser Momentum 3

  • Celkové hodnocení:
  • Konstrukce
    5/5
  • Ovládání
    4/5
  • Komfort
    5/5
  • Zvuk
    3/5
  • Vybavenost
    5/5
  • Řízný a úderný zvuk, kvalitní a odolná konstrukce, skvělá výbava s aptX LL, poslech i přes USB kabel

  • Pro někoho basů až moc, vypínání pomocí skládání, trochu odfláknuté pouzdro

  • Cena
    9 590 Kč